В яблучко! Українські снайпери виступлять на чемпіонаті світу
Сьогодні, 31 серпня, в Кореї стартує чемпіонат світу з кульової стрільби. Це буде сьомий такий турнір в історії збірної України. Кожен з попередніх приносив українській команді від 5 до 13 нагород. Виняток – дебютний чемпіонат 1994 року, коли здобуток був скромніший. Як буде цього разу? Дізнаємося протягом найближчих двох тижнів
Зброя буває різна
Кульова стрільба – дуже насичений вид спорту з не одним десятком дисциплін. Дійшло навіть до того, що з 1961 року з’явився окремий чемпіонат світу – для тих, хто вправніше стріляє по рухомій цілі. Розділення тривало більше 20 років, а потім таку практику відновили в 2008 і за цей час провели вже 4 світові турніри. Цього разу всього комплектів буде розіграно 32 комплекти нагород – 18 серед чоловіків, 11 серед жінок і 3 – в змішаних дисциплінах.
Стрілятимуть учасники в тирі зі стандартної та пневматичної гвинтівки; з трьох позицій і окремо – лежачи; з пістолетів різного калібру і модифікацій; по рухомій і нерухомій мішенях; в індивідуальному і командному заліках… Крім того, на чемпіонаті змагатимуться снайпери на відкритих стрільбищах (стендова стрільба) – те, що на побутовому рівні називають «по тарілочках».
Українці стріляють «в яблучко»
Найвагоміший медальний результат збірна України продемонструвала в 2002 році, коли здобула 13 комплектів нагород. Останній чемпіонат в 2014 році приніс українській команді 9 нагород, з яких дві – золоті.
За всі чемпіонати у нас – 10 найвищих титулів. Оскільки у восьми випадках це були перемоги в командному заліках, то звання чемпіонів світу носять 26 українців. По два золота – у «гвинтівочника» Артура Айвазяна, який в 2014 році втік до Росії (і після того мультимедаліст так нічого й не виграв під чужим прапором), та тріо Олександр Петрів – Роман Бондарук – Павло Коростильов. Вони здобули дві перемоги саме на останньому чемпіонаті світу у командній стрільбі з пістолету.
Єдині українці, хто завоював золоті нагороди в індивідуальному заліку – Олена Костевич (2002 рік, пневматичний пістолет) та покійний нині Дмитро Монаков (1994 рік, стендова стрільба).
На Олімпіадах простіше?
Парадокс, але на Олімпійських іграх, де конкуренція зазвичай вища, напруга сильніша, а кількість дисциплін менша, українці вибороли в індивідуальному заліку вдвічі більше золотих нагород, ніж на чемпіонатах світу – аж 4.
Артур Айвазян був найвлучнішим в Пекіні-2008 у стрільбі з гвинтівки лежачи.
Олена Костевич стала наймолодшою в історії Олімпійською чемпіонкою в Афінах-2004 у стрільбі з пневматичного пістолету.
Олександр Петрів теж в Пекіні-2008 став кращим в світі у стрільбі з швидкострільного пістолету.
Микола Мільчев в Сіднеї-2000 влучніше за інших стріляв «по тарілочках», встановивши максимально можливий результат першим в світі. Його рекорд неможливо перевершити – лише повторити.
На що чекати в Кореї
В строю – всі лідери української команди. Тому медальний здобуток повинен бути на звичному для нас рівні – не менше 5 медалей.
Стрільба з гвинтівки по рухомій мішені. Українська команда – діючий бронзовий призер двох останніх чемпіонатів світу (2010 та 2014), та чемпіонки 2006 року. Лідери – Галина Авраменко з Чернігова та Анастасія Рибовалова з Дніпра. На двох у них – 15 (!) медалей чемпіонатів світу різного ґатунку. У Валентини Гончарової – «лише» 4 титули чемпіонки світу серед юніорів. Пора заявляти про себе на дорослому рівні.
Стрільба з пневматичного та малокаліберного пістолетів. Менш досвідчених партнерок по команді поведе за собою Олена Костевич, у скарбничці якої вже є золото і бронза Олімпіади, золото і срібло чемпіонату світу, а також з десяток нагород чемпіонатів Європи.
Серед чоловіків – сподівання на діючого двічі чемпіона Європи Павла Коростильова та чемпіона Європи-2014 Олега Омельчука.
Швидкісна стрільба та стрільба з пістолету центрального бою. Тут українці – діючі чемпіони світу в командному заліку (причому – в обох дисциплінах). Склад золотої команди за 4 роки змінився на третину. До Олександра Петріва та Павла Коростильова приєднався перспективний Володимир Пастернак. Стрільба з пневматичної та малокаліберної гвинтівки. Ці дисципліни принесли Україні третину усіх нагород на чемпіонатах світу: 3 золотих, 5 срібних і 8 бронзових. Або 16 з 50.
Досвідчених Наталію Калниш та Лесю Леськів (у другої є нагороди чемпіонатів світу ще у складі радянської збірної) доповнила 21-річна Ганна Ільїна. Її послужний список на старті кар’єри анітрохи не гірший – золото юніорського чемпіонату Європи-2017 і срібло на першому ж дорослому чемпіонаті – у лютому цього року.
В чоловічій команді у Сергія Куліша і Юрія Сухорукова в активі є навіть срібні медалі Олімпійських ігор.
Стендова стрільба. Тут вистачить одного прізвища – олімпійський чемпіон Микола Мільчев, не зважаючи на солідний вік (минулого року виповнилося 50) – готовий до боротьби за нагороди.