Видатні перемоги збірної України

spa_main_2020

Футбольна вікторія команди Андрія Шевченка над збірною Іспанії у рамках Ліги Націй (1:0) стала справжньою сенсацією. По-перше, синьо-жовта команда зіграла ледь не другим складом – з беззаперечної основи на поле у старті вийшло лише три-чотири гравці.

А по-друге, перемоги над збірними-грандами у 28-річній історії національної команди України – вкрай рідкісне явище. Три очки, здобуті у грі проти Іспанії стали лише 5-м таким випадком. Згадаємо усі.

Україна – Португалія – 2:1 (5 жовтня 1996)

port_96

Після проваленого дебютного відбору на Євро-1996 (4-е місце у групі, нижче Литви) українці потрапили у групу смерті в рамках кваліфікації до чемпіонату світу 1998 року. Нашими суперниками стали збірні Німеччини (діючий чемпіон Європи) та Португалії (12-й рейтинг ФІФА, чверть фіналіст Євро-96).

Але у підсумку команда, яку очолював Йожеф Сабо, змогла зачепитися за другу сходинку, що давала право продовжити боротьбу на стадії плей-офф. Ключовий фактор, який дозволив випередити португальців – домашня перемога в очному поєдинку.

Сергій Попов відкрив рахунок вже на 3-й хвилині, а потім збірна України героїчно оборонялася і завдяки шикарній грі голкіпера Олега Суслова утримувала переможний рахунок до 83-ї хвилини. Коли ж гості зуміли забити, захотілося або фінішні 7 хвилин синьо-жовті відіграли максимально обережно і не втратили хоча би нічию. Тим більше, що португальці швидко витягнули м’яч з сітки і самі понесли його до центрального кола, аби мати час вирвати перемогу.

Але не так сталося. Вже за 4 хвилини теперішній керманич «Ворскли» Юрій Максимов завершив швидку контратаку вишуканим «парашутом» через голову Вітора Байї, який необачно вийшов на кілька метрів з воріт. Команда, у складі якої виблискували легендарні Фернанду Коуту, Фігу, Руй Кошта, залишала Київ без набраних очок.

Україна – Англія – 1:0 (10 жовтня 2009)

eng_2009

Наступну велику перемогу довелося чекати аж 13 років. За цей час Україна програвала Португалії у матчі-відповіді, А також тричі Італії та Англії, двічі Німеччині, Іспанії та Франції, один раз – Нідерландам.

Також збірна двічі зіграла унічию з діючими на той час чемпіонами світу – французами (1999 рік); майбутніми чемпіонами світу – італійцями (за кілька днів до ЧС-2006); один раз – зі збірною Іспанії і знову з французами.

Нарешті, у кваліфікації до чемпіонату світу 2010 року українці зійшлися у Дніпрі з Англією, яка на той момент вважалася 7-ю у світі, якщо вірити рейтингу ФІФА. В Україну британці приїхали вже маючи статус переможця групи – тож напружувалися не надто. Тим більше, що у них було спокуса підсунути свиню Хорватії, яка двома роками раніше підставили їм підніжку у відборі до Євро-2008 (українці у разі перемоги випереджали хорватів).

Але не можна сказати, що Англія подарувала ту перемогу команді Олексія Михайличенка. Склад гості привезли основний – грали Ешлі Коул, Стівен Джеррард, Джон Террі, Френк Лемпард, Вейн Руні… Але господарі були більш умотивовані. Та ще й шалена підтримка дніпровських уболівальників далася взнаки. Іноді аж надто шалена – коли на поле полетіли запалені фаєри і арбітру довелося погрожувати зупинкою гри.

Градус підігріли і футболісти: вже на 13-й хвилині англійці залишися у меншості, а Андрій Шевченко відповів тим, що не реалізував пенальті, влучивши у стійку. Втім, зрештою українці свого досягли – єдиний у матчі гол на 30-й хвилині забив Сергій Назаренко.

Україна – Франція – 2:0 (15 листопада 2013)

fran_2013

У 2010 році була нічия з Нідерландами, поразка від Бразилії. Наступного року – програші Франції та Італії і бойова нічия з Німеччиною. 2012 рік знову не приніс успіху: поразки від Англії та Франції на домашньому Євро та нічия з англійцями у рамках кваліфікації до чемпіонату світу-2014. У 2013-му була знову нічия у грі з Англією, а потім сталася одна з найбільш видатних перемог в історії збірної.

У плей-офф за путівку на ЧС-2014 збірній Михайла Фоменка довелося грати проти Франції. До Києва суперник привіз фактично усіх лідерів: Уго Льоріс, Патріс Евра, Ерік Абідаль, Поль Погба, Франк Рібері, Самір Насрі, Олів’є Жиру, Карім Бензема… Але вони нічого не змогли вдіяти проти українців.

Приблизно годину України успішно протидіяла французам, а потім Роман Зозуля у швидкій контратаці відкрив рахунок. Надалі малюнок гри не мінявся, а ще одна контратака призвела до пенальті, який не без проблем (воротар дотягнувся і відбив м’яч у поперечину, від якої м’яч влетів у ворота) реалізував Андрій Ярмоленко.

Рахунок 2:0 давав непогані шанси на загальний успіх, але у Сен-Дені за кілька днів Франція взяла переконливий реванш – 3:0. І поїхала наступного літа на чемпіонат світу.

Україна – Португалія – 2:1 (14 жовтня 2019)

port_2019

У кваліфікації до Євро-2016 Україна у 2015 році двічі по 0:1 програла Іспанії, але вийшла до фінальної частини чемпіонату Європи. Щоб за рік там програти ще й Німеччині. У 2018-му була нічия з Італією, а на початку 2019-го – нічия з Португалією.

Нарешті у жовтні португальці приїхали до Києва, або розіграти першу сходинку у групі відбору до Євро-2020. Гравці з цінниками від 30 мільйонів євро (8 з 13 гравців Португалії) коштували стільки або дорожче на чолі з Кріштіану Роналду, Жоау Фелішем, Бруно Фернандешем, Бернарду Сілвою, Нельсоном Семеду, Рубеном Діашем та Рожеріу Герейро залишили столицю України з нулем очок.

У складі України лише Олександр Зінченко відповідав таким цінам, якщо спиратися на дані transfermarkt. Але синьо-жовта команда здолала фаворита завдяки двом голам у першому таймі. Відзначилися Роман Яремчук та Андрій Ярмоленко. Гості відповіли наприкінці гри, коли отримали чисельну перевагу (з поля вилучили Тараса Степаненка). З пенальті відзначився Роналду.

Україна – Іспанія – 1:0 (13 жовтня 2020)

spa_2020

Три поспіль поразки від грандів у карантинному 2020 році (Іспанія – 0:4; Франція – 1:7; Німеччина – 1:2) нарешті змінилися перемогою. Та ще й якою!

Іспанія привезла основу: Ансу Фаті, Родрі, Оярсабаль, Ферран Торрес, Адама Траоре, Давід де Геа, Мікель Меріно, Дані Себальос, Дані Ольмо, Родріго, Пау Торрес, Серхіо Регілон, Серхіо Каналес… І це лише ті, хто коштує дорожче, ніж найдорожчий українець у складі. Плюс легендарний ветеран – захисник-бомбардир Серхіо Рамос.

У той же час Україна не дорахувалася купи гравців, які мали усі шанси вийти на поле в основному складі. Були відсутні: основний голкіпер Андрій Пятов (COVID-19), основна пара центральних захисників Сергій Кривцов (травма) та Микола Матвієнко (COVID-19), основний опорник Тарас Степаненко (COVID-19 і травма одночасно), основна пара у центрі поля Руслан Малиновський (дискваліфікація) та Олександр Зінченко (травма).

Тим не менш, українці змогли не просто стримати тиск суперника, але й завдати переможного удару – чудовий пас Андрія Ярмоленка у гол перетворив Віктор Циганков. Так він помстився зневажливим іспанським журналістам, які перебрехали його прізвище (і ще прізвища кількох українських гравців) у передматчевому анонсі.