Розгромні поразки збірної України
Два останні поєдинки збірна України з футболу програла із загальним рахунком 1:11, встановивши попутно ще й рекорд з найбільш розгромного фіаско – 1:7 від Франції (місяцем раніше було 0:4 від Іспанії).
Звісно, програш у Парижі можна виправдати критичною кадровою ситуацію, адже через коронавірус і травми гру пропускали більше 10 виконавців синьо-жовтої команди. Але, зрештою, за кілька років історія забудеться, а негативний результат залишиться.
Як залишилися у пам’яті вболівальників усі 13 попередніх випадків, коли збірна України програвала суперникам з різницею в 3 м’ячі та більше. Згадаємо їх всі…
Хорватія – Україна – 4:0 (25 березня 1995)
Перший в історії збірної кваліфікаційний турнір до Євро-1996 команда почала жахливо – з 0:2 від Литви у домашній грі. Далі вже можна було й не грати. Збірна змінила тренера, але це не допомогло – Анатолій Коньков дебютував у Загребі з розгромної поразки від майбутніх бронзових призерів чемпіонату світу.
Розірвали оборону України легенди хорватського футболу – дубль оформив Давор Шукер з «Реала», ще по голу забили Звонимір Бобан з «Мілана» та Роберт Просінечкі з «Барселони». Частково розгром можна виправдати тим, що українці більше доби їхали на матч автобусом.
Німеччина – Україна – 4:1 (14 листопада 2001)
Відбір до чемпіонату світу 2002 року українці почали під керівництвом легендарного Валерія Лобановського. Суміщати посади в «Динамо» і національній команді у метра виходило не дуже: стартова домашня поразка від Польщі, вимучена перемога над Вірменією, чотири поспіль нічиї проти скромних Вельсу, Білорусі та Норвегії…
Втім, до другого місця (а з ним і право зіграти матчі плей-офф) команда все ж доповзла. І навіть вдома змогла зіграти внічию у першій грі проти Німеччини – 1:1. Але матч-відповідь фактично закінчився вже на 15-й хвилині. До того часу німці забили тричі – забивали Міхаель Баллак (Баварія), Олівер Нойвілл (Баєр) та Марко Ремер (Герта). Відразі після перерви Баллак оформив дубль, а Андрій Шевченко на останніх секундах дещо підсолодив пігулку.
Румунія – Україна – 4:1 (27 березня 2002)
Минуло лише 4 місяці, а українці знову отримали 4 голи у свої ворота. Цього разу – у товариській грі проти Румунії у Констанці. Причому рахунок 4:0 вже був на табло на 36-й хвилині. Відзначилися Дорінел Мунтяну з «Вольфсбурга», Йонел Ганя зі «Штутгарта», двічі забив Даніель Панку з «Бешикташа». Гол престижу після перерви забив Сергій Шищенко. Тренер-невдаха – Леонід Буряк.
Англія – Україна – 3:0 (18 серпня 2004)
Після чергового недвалого відбору до фінальної частини великого турніру, збірну України довірили Олегу Блохіну. Як пам’ятаємо, це завершилося єдиним у історії виходом команди на чемпіонат світу. Але починалося все не зовсім райдужно. Напередодні старту у кваліфікації українці зустрілися у Ньюкаслі зі збірної Англії у товариській грі.
Не сказати, що команда Блохіна виглядала хлопчиками для биття, але дався взнаки індивідуально вищий клас окремих виконавців. Голи у ворота Олександра Шовковського забивали легендарні Девід Бекхем (Реал) та Майкл Овен (Ліверпуль), а довершив справу молодий Шон Райт-Філіпс з «Манчестер Сіті».
Іспанія – Україна 4:0 (14 червня 2006)
Та поразка від Англії не похитнула впевненості футболістів. Українці успішно пройшли кваліфікацію і з першого місця вийшли до фінальної частини чемпіонату світу 2006 року. І там синьо-жовті дісталися стадії чвертьфіналу, потрапивши до числа 8 найсильніших команд планети.
Але починали у Німеччині і завершували синьо-жовті розгромними поразками. На старті – отримали повний кошик голів і вилучення Ващука проти Іспанії. Голи забивали Давід Вілья з «Валенсії» (дубль), Фернандо Торрес з «Атлетіко» та Хабі Алонсо з «Ліверпуля».
Італія – Україна 3:0 (30 червня 2006)
А за два тижні і завершився ЧС-2006 для України розгромом. Можливо, найбільш нелогічним у цьому списку. Наша збірна не злякалася суперника, грала активно і мала чудові шанси не просто уникнути поразки з великим рахунком, але й довести справу до додаткового часу чи серії пенальті.
Але по-перше, прекрасно відіграв голкіпер Буффон, а по-друге, невчасно «опритомнів» Лука Тоні з «Фіорентини». Форвард забив лише два голи у семи матчах на тому переможному для Італії турнірі – і обидва у ворота Шовковського. Ще раз нам забив Джанлука Дзамбротта з «Ювентуса».
Нідерланди – Україна 3:0 (24 травня 2008)
Товариський матч напередодні старту у відобрі до чемпіонату світу 2010 року видався для нового тренера збірної – Олексія Михайличенка – невдалим. Помаранчеві повністю переграли синьо-жовтих. Голами відзначилися усі голландські форварди: Дірк Кейт і Райан Бабель (обидва – Ліверпуль) та Клас-Ян Гунтелар (Аякс).
Україна – Туреччина 0:3 (12 серпня 2009)
Одна з двох домашніх розгромних поразок збірної і друга у кар’єрі Михайличенка у якості тренера збірної. Турки до перерви не забивали у цій товариській грі, а після відпочинку розстріляли українську команду, забивши тричі за 8 хвилин. Точних ударів завдавали Тунджай Шанли (Міддлсбро), Сервет Четін (Галатасарай) та Хаміт Алтинтоп (Баварія).
Україна – Франція 1:4 (6 червня 2011)
Чехія – Україна – 4:0 (6 вересня 2011)
Підготовка до домашнього чемпіонату Європи-2012 у збірної України вийшла рваною. Мирон Маркевич та Юрій Калитвинцев пропрацювали один за одним на посаді головного тренера по 7 місяців, після чого команду очолив Олег Блохін. У нього також почалося все не надто добре – збірна двічі за три місяці програла з великим рахунком.
І якщо домашнє фіаско у грі проти французів ще можна пояснити (дебют тренера + сила суперника, до того ж два з чотирьох українці пропустили на останніх хвилинах, коли побігли зрівнювати рахунок), то 4 пропущені голи від скромної Чехії, у складі якої і зірок особливих не було – майже ганьба.
Від Франції «привіт» Андрію Пятову передали Кевін Гамейро (ПСЖ), Юнес Кабуль (Тоттенгем) та Марвен Мартен (Сошо), який відзначився двічі. За чехів дубль оформив захисник німецького «Баєра» Міхал Кадлець та хавбеки чеської «Вікторії» Ян Режек та Даніел Коларж.
Франція – Україна 3:0 (19 листопада 2013)
Найбільш болюча поразка у новітній історії збірної України. За право виходу на чемпіонат світу 2014 року Україна та Франція зійшлися у очному протистоянні на вирішальній стадії плей-офф. Вдома підопічні Михайла Фоменка сенсаційно здолали суперника з комфортним рахунком 2:0. Оптимізм зашкалював, але…
На стадіоні у Сен-Дені господарі вже у першому таймі зрівняли рахунок за сумою двох матчів (голи забили Мамаду Сако з «Ліверпуля» та Карін Бензема з «Реала»). А за 20 хвилин до кінця матчу Сако оформив дубль. До Бразилії полетіли наступного року французи.
Словаччина – Україна 4:1 (16 листопада 2018)
Команда Андрія Шевченка ураганом пройшлася по суперниках у першому розіграші Ліги Націй, двічі обігравши Чехію і один раз – Словаччину. Збірна достроково посіла 1-е місце у групі та здобула путівку до елітного дивізіону ЛН на наступний сезон. Тож до Трнави футболісти приїхали розслабленими. А тренери отримали нагоду поекспериментувати зі складом.
Так на полі з перших хвилин з’явилися Денис Бойко, Сергій Кривцов та Андрій Борячук, а вже на 14-й хвилині травмованого колегу замінив Ігор Пластун. Останні двоє – абсолютні дебютанти збірної на той момент.
До того, ж українцям шалено не пощастило – усі 4 удари збірної Словаччини у рамку воріт перетворилися на голи. Відзначилися Альберт Руснак (Реал Солт-Лейк, США), Юрай Куцка (Трабзонспор), Адам Зреляк (Нюрнберг) та Роберт Мак (Зєніт).
Іспанія – Україна 4:0 (6 вересня 2020)
Після поразки від Словаччини збірна України видала відрізок із 12 матчів без поразок (8 перемог + 4 нічиї) і вперше в історії жодного разу не програвала протягом року, хоча грала в цей час проти Португалії, Сербії, Нігерії, Швейцарії). Перервалася серія місяць тому – матчем Ліги Націй проти іспанців.
Дубль оформив захисник «Реала» Серхіо Рамос, по разу відзначилися висхідна зірка «Барселони» Ансу Фаті та вінгер «Манчестер Сіті» Ферран Торрес.
Франція – Україна – 7:1 (7 жовтня 2020)
Найбільша поразка в історії (до цього українці поступалися максимум з різницею у 4 м’ячі). Найбільша кількість пропущених голів в одному матчі (до цього більше 4 синьо-жовта команда не пропускала). Хочеться якнайскоріше забути про цей кошмар і побажати усім гравцям збірної, які мали проблеми зі здоров’ям перед грою, швидше одужати і повернутися на поле.
Простий факт: через справжню епідемію (коронавірус та травми) Андрій Шевченко вимушений був випускати на цей товариський матч відразу п’ятьох дебютантів збірної. Перші матчі за національну команду провели воротар Георгій Бущан, захисники Ілля Забарний, Юхим Конопля, Євген Чеберко та вінгер Олександр Зубков. Четверо з них (крім Чеберко) вийшли на поле з перших хвилин.
Голами за французів відзначилися Едуарду Камавінга (Ренн), Корентен Толіссо (Баварія), Кіліан Мбаппе (ПСЖ), Антуан Грізман (Барселона). Олів’є Жиру з «Челсі» оформив дубль, а ще один гол у власні ворота забив Віталій Миколенко. Гол престижу – на рахунку Віктора Циганкова.