Німці на порозі. Бундесліга стартує вже сьогодні

bundes1920

Сьогодні, 16 серпня, стартує 57-й сезон Бундесліги. Схоже, вперше за останні шість сезонів і вдруге за всю історію незалежності України, в чемпіонаті не буде жодного українського футболіста.

Було 18 українців, стане нуль?

Аж з 1989 року в Бундеслізі обов’язково грав хоча б один українець. Почалося все з Ігоря Беланова, який провів два сезони в складі «Боруссії» з Менхенгладбаху. Потім були Володимир Лютий і Сергій Діхтяр, Андрій Полунін і Андрій Сидельников, Віктор Скрипник і Юрій Максимов, Андрій Воронін і Дмитро Коваленко, Олексій Бєлік і Анатолій Тимощук, Владлен Юрченко і Борис Тащі, Артем Кравець і Денис Олійник, Артем Федецький і Андрій Ярмоленко… Досі в «Шальке» тримається Євген Коноплянка, проте його перспективи не надто оптимістичні – швидше за все вінгер збірної України переїде до Туреччини. Зацікавленість в його послугах виявив «Бешикташ». Наразі клуби намагаються узгодити деталі: суму компенсації та умови – оренда чи повноцінний викуп.

konopp

Але й без Коноплянки вболівальникам з України буде цікаво спостерігати за німецьким чемпіонатом. По-перше, в Бундеслізі найбільш атакувальний футбол з усіх топових турнірів в Європі. За підсумками сезону 2018-2019 німці досягли середньої цифри в 3,18 голи за гру. Для порівняння: в англійській Прем’єр-лізі – 2,82, в італійській Серії А – 2,68, а в іспанській Примері з Мессі, Грізманом і Суаресом – 2,59.

По-друге, в Німеччині найвища відвідуваність на стадіонах. В минулому сезоні арени в Бундеслізі збирали в середньому більш ніж по 43 тисячі вболівальників на кожну гру. Англія, яка посіла друге місце, відстала аж на 7 тисяч, а Іспанія (третій рядок) – на 16 тисяч.

«Баварія» втратила лідерів

rib_rob

Є ще й третій фактор. Для тих, хто каже, що Бундесліга нецікава, оскільки там є клуб, який на голову вище інших, цього сезону є чудовий контраргумент. Букмекери як і раніше вважають, що «Баварія» – головний претендент на чемпіонство. Проте, експерти сходяться на думці, що цього разу «Боруссія» з Дортмунду не просто дасть бій, а має анітрохи не гірші можливості для здобуття титулу.

Головна проблема «Баварії» – перебудова складу. Команда влітку втратила зіркових ветеранів, які навіть у віці за 35 років вели команду вперед. Франк Рібері прийшов в Мюнхен в 2007 році, Ар’єн Роббен – в 2009-му і весь цей час вони були лідерами команди. В останньому сезоні «крилам атаки» клубу був 71 рік на двох, але вони забили разом 13 голів і віддали півтора десятки результативних передач. Усього ж лише в чемпіонаті на двох Рібері та Роббен провели майже 500 ігор за «Баварію» і забили 187 голів. Тепер з ними попрощалися.

Не буде і 30-річного Матса Гуммельса, який останні три роки був основним захисником мюнхенців. Не продовжили оренду і колумбійця Хамеса Родрігеса, який в минулому сезоні в 20 матчах забив 7 голів. Якщо додати сюди поступове погіршення гри воротаря Мануеля Ноєра і форварда Томаса Мюллера – вийде не надто оптимістичний розклад.

І якщо оборонну ланку «Баварія» укріпила, придбавши двох чемпіонів світу – Люку Ернандеса з «Атлетіко» та Бенжамена Павара з «Штутгарта», то в атаці очікуються скрутні часи. Поповнити склад вдалося лише хорватом Іваном Перішечем з «Інтеру». А трансфер Лероя Сане з «Манчестер Сіті» зірвався в останній момент – футболіст отримав травму. На одному Левандовскі і недостатньо стабільних Гнабрі і Комані далеко не заїдеш.

Космічна атака «Боруссіі»

«Боруссія» ж фактично втратила лише одного гравця основи – центрального захисника Абду Діалло, якого переманив ПСЖ. Але на його місце клуб повернув Гуммельса (він провів за команду 9 сезонів і навіть двічі ставав з нею чемпіоном Німеччини). Решта ж проданих і відпущених футболістів не були важливими для команди. А на них ще й вийшло заробити майже 40 мільйонів євро (Філіпп – в московське «Динамо», Ісак – в «Реал Сосьєдад», Роде – в «Афнтрахт», Кагава – в «Сарагосу», Шюррле – в московський «Спартак» тощо).

bd

Підсилення ж вийшло напрочуд солідним – вінгери Торген Азар з менхенгладбахської «Боруссії» та Юліан Брандт з «Баєру» і лівий захисник Ніко Шульц з «Хоффенгайму». Плюс вдалося викупити у «Барселони» контракт форварда Пако Алькасера, який в минулому сезоні грав на правах оренди. Нікуди не поділися капітан Марко Ройс, Маріо Гетце і головна юна зірка Джейдон Санчо. Тепер атакуюча ланка команди просто космічна – Азар-молодший, Брандт, Гетце, Алькасер, Ройс та Санчо в минулому сезоні в Бундеслізі на шістьох забили 71 (!) гол і віддали 61 (!) результативну передачу. Ховайтеся, суперники!

Інтрига від другого ешелону

Навряд чи хтось зможе втрутитися в розбірки між двома фаворитами, але престиж бронзових медалей і фінансові надходження від потрапляння до Ліги чемпіонів (а це місця до 4-го включно) ніхто не відміняв. Тут головних претендентів четверо.

Головна новина для «Баєра» – клуб зумів зберегти Кая Хавертца, за яким полювала половина клубів АПЛ. Аби компенсувати втрату Юліана Брандта в Леверкузен запросили Демірбая та Амірі з «Хоффенгайма» та Діабі з «ПСЖ». Оборона і центр півзахисту лишилися тими ж самими, що й минулого сезону, який завершився для команди 4-м місцем.

leipzig

Бронзовий призер минулого чемпіонату «Лейпциг» теж зберіг головну свою атакувальну зірку. Тімо Вернер не перейшов до «Баварії», оскільки в Мюнхені вирішили зекономити і забрати форварда безкоштовно наступним літом, коли у футболіста закінчиться контракт. Нема й інших суттєвих втрат – хіба що вінгер Брума тепер гратиме в чемпіонаті Нідерландів. Поповнення – традиційне для клубу, який заробляє на вихованні молодих талантів і майбутнім їх продажем: дев’ять людей з клубної академії, атакуючий хавбек Вольф з клуба-партнера «Зальцбурга», захисник з «Палмейраса» Кандідо і лише дві більш-менш відомих гравці. Мова про Крістофера Нкунку з ПСЖ та Адемолу Лукмана з «Евертона». Зауважте: 14 з 15 новачків не старші 21 року.

«Вольфсбург» вважається одним з лідерів німецького футболу швидше за інерцією, відколи в клубі були «шалені» гроші від головного спонсора – компанії «Фольксваген». Сьогодні тут нема особливих зірок (футболістів оцінюють не дорожче 15–20 мільйонів євро), а на придбання нових футболістів було витрачено скромні за нинішніми мірками 29 мільйонів. Причому більше половини з цієї суми пішло на центрхава Ксавера Шлагера з «Зальцбургу». Все буде залежати від того, чи вдасться команді скористатися з послаблення конкурентів. Хоча, минулого року команда фінішувала шостою і, чесно кажучи, підстав для того аби вірити в прогрес, не помітно.

Інша «Боруссія» – з Мехенгладбаху – в травні закінчила сезон на 5-му місці, відставши від зоні Ліги чемпіонів усього на три очки. Повторити результат, а тим більше стрибнути вище, буде складно з огляду на втрату Торгена Азара. Втім, якщо впишуться в склад новачки – форвард Брель Емболо з «Шальке» та вінгер Маркус Тюрам з «Генгама» – то мрія може здійснитися. Посилили «жеребці» і фланги оборони, куди запросили Стефана Ляйнера з «Зальцбурга» (як австрійці з такими втратами будуть грати в Лізі чемпіонів – питання) та Рамі Бенсебаіні з «Ренна».

werder1

«Вердер» втратив (та ще й безкоштовно!) форварда Макса Крузе, але всіх інших ключових гравців зберегли. Це раз. На місце Крузе прийшов Ніклас Фюлькруг, який в позаминулому сезоні в Бундеслізі забив 14 голів за «Ганновер». Це два. Склад поповнили надійні футболісти, які не пробилися в основу грандів (Марко Фрідль з «Баварії», Омер Топрак з «Боруссії»). Це три. На фініші минулого чемпіонату клуб накотив і з 10-го місця зумів навіть піднятися в зону єврокубків (хоча в підсумку став лише 8-м). І тут є лідери в кожній ланці: Еггештайн та Классен в півзахисті, Павленка у воротах, Вельковіч, Топрак і Гебреселассіє в обороні. Якщо вдасться інтегрувати Фюлькруга і той почне забивати хоча би з частотою дворічної давнини, «музиканти» з Бремена можуть стати головним претендентом на те, щоб замахнутися на 4–5 місце.

Болото

hoffff

Обов’язково впаде «Хоффенгайм». Він і минулого сезону вже пробуксовував, опустившись на 9-й рядок на фініші, а тепер втратив купу лідерів: Шульц, Амірі і Демірбай перейшли до стану конкурентів, а Жоелінтон – в «Ньюкасл». До того ж закінчилася оренда Нельсона, який повернувся в «Арсенал». Данець Роберт Сков з «Кобенгафна» та малієць Самассеку з «Зальцбурга» (невже ще один!) в інших умовах би були корисними, як гравці на підміну, але тепер мусять ставати лідерами вже зараз. Навряд чи впораються.

Ще більше постраждав півфіналіст Ліги Європи «Айнтрахт». Лука Йовіч тепер в «Реалі», а Себастьян Аллер – в «Вест Гемі». Вони були головними бомбардирами команди в Бундеслізі та єврокубках. 100 мільйонів євро, отриманих за форвардів – це супер, але на поле банкноти не випустиш. Тим більше, що майже половину суми у Франкфурті вже витратили, придбавши відразу сімох маловідомих новачків Нападник серед них усього один – 19-річний серб Деян Йовеліч з «Црвени Звезди». Навряд чи він спроможний зараз замінити Йовіча чи Аллера.

«Шальке» намагається тасувати склад в межах першої та другої Бундесліг: відпустили гравців в Хоффенгайм, Менхенгладбах, Бремен, Ганновер і Дюссельдорф, запросили – з того ж Дюссельдорфа, Штутгарта, Дрездена та Падерборна. Нічого особливого. Хіба що Коноплянки ніяк не можуть здихатися. Можливо, це й допоможе піднятися з 14-го місця за підсумками сезону, але навряд чи навіть в ТОП-10.

Нижня частина

Всі зміни в «Герті» можна описати двома прізвищами: Валентино Лазаро (пішов в «Інтер») і Давід Лукебакіо (прийшов з «Вотфорду»). За рахунок чого (а головне – кого) команда з Берліну має піднятися вище 11-го місця, яке посіла за підсумками минулого чемпіонату – не видно.

fc-koeln

«Кельн» переміг в другій Бундеслізі і точно не хоче повертатися за рік назад. Заради цього «козли» (це прізвисько таке) непогано як для новачка закупилися в Бельгії, Нідерландах та Франції. Втрата лише одна – форвард Гірассі, який пішов в «Ам’єн». Але він навіть в другій Бундеслізі не був основним.

«Фортуна» з Дюссельдорфу, «Майнц», «Фрайбург» і «Аугсбург» будуть боротися за те, аби не стати командою, якій доведеться грати перехідні матчі з бронзовим призером другої Бундесліги. Що ж до головним претендентів на прямий виліт, то мало хто в Німеччині сумнівається, що ними будуть два новачки: берлінський «Уніон» та «Падерборн». У них і раніше були найменш конкурентоздатні склади, а тут ще й літню трансферну кампанію клуби провалили, витративши 7 мільйонів євро на двох.

Схожі записи