Бельгія і Нідерланди хочуть об’єднатися

be_ne_main

Інціцатива злиття Ередивізії та Жупілер-Ліги в один турнір обговорювалася ще на початку 2000-х. Але тоді УЄФА виступила жорстко проти, а клуби наполягати не стали. Нині ж і футбольні функціонери стали поблажливішими, і думка клубів змінилася з огляду на фінансовий аспект.

Багаті стають багатшими

ajax_-_panathinaikos

За перші 20 років розіграшу Кубка Чемпіонів його переможцями ставали клуби з 7 країн. Крім звичних на сьогодні лідерів клубного футболу – Німеччини, Іспанії, Італії, Англії – тріумфували команди з Португалії (двічі), Нідерландів (чотири рази) і навіть Шотландії. А в фіналах брали участь клуби з Франції і навіть Югославії з Грецією. Був навіть неймовірний для нинішніх часів фінал «Аякс» – «Панатінаїкос». Трішки пізніше список фіналістів поповнили Бельгія, Швеція (70-і роки), а в 80-х та на початку 90-х серед чемпіонів опинилися Румунія, Югославія та Франція.

Поступово процес розшарування клубів і чемпіонатів стає все більш помітним. За останні 20 розіграшів вже Ліги чемпіонів половину виграли представники Іспанії, ще 4 – англійці, 3 – італійці та 2 – німці. Єдиний клуб-чемпіон не з касти обраних – «Порту» в далекому 2004-му. Після того навіть у фіналах (не кажучи вже про перемоги) не було ані французьких, ані голландських, ані будь-яких інших команд. А цьогорічний вихід «Аякса» до півфіналу сприймався як сенсація. І це стосовно клубу, який має 4 перемоги в Кубку чи Лізі чемпіонів.

Різні вагові категорії

locadia_propper

Голландський футбол найсильніше відчуває на собі все більший розрив між багатіями та середняками європейського футболу. Навіть гранди місцевого чемпіонату щороку втрачають лідерів. Причому часто ті їдуть не в «Барселону» чи «Ювентус», а навіть в клуби-середняки Бундесліги або Прем’єр-ліги. Там банально платять набагато більше навіть ті команди, що не беруть участі в єврокубках. Про нідерландські клуби поза межами ТОП-3 і говорити не доводиться.

Приміром «Феєноорд» минулого літа продав Сен-Жюста в німецький «Майнц», а роком раніше в тому ж напрямку вирушив Боетьюс. Перед тим Карсдорп перейшов до «Роми», а Конголо – в «Монако». Ще раніше – Класі і Пелле продали в «Саутгемптон». І це лише останні три роки.

ПСВ за той же період продавав лідерів в «Севілью» (Люк де Йонг), «Наполі» (Ірвінг Лосано), «Хоффенгайм» (Джошуа Брене), «Брайтон» (Юрген Локадія та Деві Проппер), «Вольфсбург» (Джефрі Брума) і «Ньюкасл» (Жоржиньо Вейналдум).

І навіть «Аякс» крім продажу «золотих хлопчиків» Френкі де Йонга та Матейса де Лігта в «Барселону» та «Ювентус» відповідно, вимушений відпускати гравців і в посередні команди. В списку – Каспер Дольберг (пішов у «Ніццу»), Джастін Клюйверт (новий клуб – «Рома»), Деві Класен (прийняв пропозицію «Евертона»), Рішедлі Базур («Вольфсбург»), Сім де Йонг («Ньюкасл»)…

Вихід у об’єднанні

ere_jup

Більш успішні клуби з більш популярних чемпіонатів і далі будуть набирати «вагу». Фаворитам більше платять за телевізійні права, в Серію А чи АПЛ більш жваво мчать спонсори, а вболівальники готові платити більше за квитки та атрибутику. А це значить, що провалля буде збільшуватися. І врятувати чемпіонати-середняки можуть лише революційні зміни, які підвищать інтерес до внутрішніх змагань, принесуть більше коштів і дозволять утримувати клубам лідерів на більш довгий період.

Один з таких революційних планів порятунку нідерландського футболу – об’єднання з такими ж «бідними сиротами» – бельгійцями. Нині збірна Бельгії – одна з найсильніших у світі і закономірно, що її лідери грають в клубах грандах (Куртуа, Азар, де Брюйне, та інші). Проте багатьох гравців другого ешелону можна було би як і раніше бачити у внутрішній першості, ніж в складі аутсайдерів чемпіонату Англії або Іспанії.

В жовтні 2019 року офіційні особи Футбольного союзу Нідерландів заявили про те, що прискіпливо вивчають можливість створити об’єднану лігу з Бельгією. Цей регіон (плюс Люксембург) давно нерідко називають Бенілюкс, підтверджуючи тим самим тісні суспільно-економічні зв’язки між трьома країнами. То чому б не перенести це на футбол. Звісно, без Люксембурга, де хіба що «Дюделанж», який вперше цього року вийшов до групового етапі Ліги Європи, заслуговує на увагу.

Як це буде

ajax-anderlecht

Нова БеНі-Ліга в ідеальному варіанті мала би стати не менш привабливою, ніж чемпіонат Франції і навіть кинути виклик топ-четвірці (Серія А, Бундесліга, АПЛ, Примера). Цього можна досягти лише у випадку, коли всі найсильніші клуби двох країн дійдуть згоди щодо формату та принципів розіграшу.

Наразі чорновий варіант – 10 представників від Нідерландів і 8 від Бельгії. Точно в такий турнір потраплять лідери: «Аякс», «ПСВ, «Феєноорд», «АЗ Алкмаар», «Утрехт» і «Вітесс» від Нідерландів, а також «Андерлехт», «Брюгге», «Стандарт», «Генк» та «Гент» від Бельгії. Далі будуть дивитися і спиратися як на інфраструктуру (місткість стадіону, клубні школи, потенціал міста, де базується клуб), так і на спортивну складову (місця в останніх чемпіонатах). Звісно, що не ігноруватимуть і фінансовий аспект (спонсори, бюджет).

Ще одне «вузьке» місце – представництво країн в єврокубках. Адже не виключено, що в ТОП-5 опиняться лише клуби з Нідерландів, в результаті чого Бельгія взагалі ризикує лишитися без міжнародних клубних матчів. Втім, УЄФА, ймовірно, погодить варіант, за якого обидві країни будуть грати в Європі окремо. Тобто, найкраща команда Бельгії (навіть якщо посяде місце за межами ТОП-5 в об’єднаному чемпіонаті) отримає перепустку в кваліфікаційний етап Ліги чемпіонів.

Підводні камені

c22

Для того, щоб план вдалося реалізувати, необхідно отримати згоду хоча би 70 % клубів – учасників місцевих чемпіонатів. Для Нідерландів це 13 команд з 18, а для Бельгії – 12 з 16. І тут виникає колізія, яка може зруйнувати всю ідею ще в зародку. Справа в тому, що клуби аутсайдери обох чемпіонатів сьогодні можуть хоч якось заробляти, граючи за сезон по 8–12 матчів з фаворитами. Якщо ж еліта відділиться і піде до БеНі-Ліги, то решті доведеться варитися у власному соці. Чи проміняє умовний «Ден Хааг» шість матчів з «Аяксом», «ПСВ» і «Феєноордом» на поєдинки проти команд, які зараз виступають в другій лізі голландського футболу і підвищаться у класі, коли лідери звільнять місця в Ередивізії? Питання риторичне. Місць в майбутній Суперлізі – усього 10 (для Бельгії ще менше), а підтримку потрібно мати від 13 учасників (для Бельгії – 12). Незадоволені точно будуть і вони зможуть заблокувати процес.

Альтернативним варіантом міг би стати об’єднаний Кубок Бельгії та Нідерландів. За рік-два команди би звикли до такого турніру, після чого можна було би всерйоз приступати до об’єднання ліг.

Приклади інших

be_ne_handball

Об’єднаних чемпіонатів в світі хоча й не багато, але вони є. Перше, що приходить в голову – Англійська прем’єр-ліга, де останніми роками грали валлійські «Кардіфф та Свонсі». І це при тому, що чемпіонат Вельсу також існує. Інший приклад – участь найкращої команди князівства Монако (однойменний клуб) в чемпіонаті Франції. Втім, у монегасків немає власного турніру. Також «Вадуц» з Ліхтенштейну кілька років тому пробивався до швейцарської Суперліги (в Ліхтенштейні розігрують лише Кубок, а чемпіонат місцеві клуби розігрують в нижчих швейцарських лігах).

За океаном – в американській MLS – виступають команди США і Канади, але це типова історія для Північної Америки. Ці дві країни об’єднані і в НБА, і в НХЛ.

Набагато ціннішим буде досвід… Нідерландів і Бельгії. Разом ці країни організовували з 2012 по 2014 роки жіночий футбольний чемпіонат. Проєкт закрився з ініціативи голландців і зараз країни проводять два окремі чемпіонати.

Крім того, з 2015 року існує об’єднана хокейна ліга (хоча найкраща команда Нідерландів «Тілбург» грає в більш сильному третьому дивізіоні Німеччини). А з 2008-го року розігрується спільний чемпіонат з гандболу.

Схожі записи