Англійський фінал Ліги Чемпіонів. Це не вперше
Вдруге в історії найпрестижнішого європейського клубного футбольного турніру в фіналі зійдуться дві команди з Англії. Одинадцять років тому це були «Челсі» та «Манчестер Юнайтед». Сьогодні – «Ліверпуль» і «Тоттенгем».
Місце зустрічі
Фінальний поєдинок Ліги Чемпіонів 2018-2019 відбудеться сьогодні, 1 червня, на новенькому стадіоні «Ванда Метрополітано» в Мадриді. Перший матч на ньому після глобальної реконструкції провели у вересні 2017 року. Тоді ж арену було визначено місцем проведення вирішального матчу ЛЧ.
Це вже сьомий мононаціональний і другий англійський фінал Ліги Чемпіонів. Раніше по одному разу трофей розігрували представники Італії (2003 рік), Німеччини (2013 рік) і тричі іспанці (2000, 2014 та 2016 роки).
Попередній суто англійський фінал відбувся в 2008 році, коли в битві за вирішальний трофей зійшлися чемпіон («Манчестер Юнайтед») і віце-чемпіон («Челсі») АПЛ. Нині двобій менш титулований: «Ліверпуль» фінішував в сезоні другим, а «Тоттенгем» – четвертим.
Шлях до фіналу. Групи
Вихід «Ліверпуля» до фіналу – досить прогнозований, проте після першого півфіналу на «червоних» могли поставити гроші лише відверті фанати і екстрімали.
«Ліверпуль». Матчі в групі (2-е місце)
ПСЖ (Париж, Франція) – 3:2 та 1:2
Наполі (Неаполь, Італія) – 1:0 та 0:1
Црвена Звезда (Белград, Сербія) – 4:0 та 0:2
В групі англійці програли навіть сербам і були на межі вильоту, але завдяки перемозі в останньому турі над «Наполі» змогли випередити неаполітанців лише за кількістю забитих голів (навіть різниця м’ячів була однаковою).
«Тоттенгем». Матчі в групі (2-е місце)
Барселона (Іспанія) – 2:4 та 1:1
Інтер (Мілан, Італія) – 1:0 та 1:2
ПСВ (Ейндговен, Голландія) – 2:1 та 2:2
Дужа схожа ситуація і у лондонців, які теж обійшли представників Італії. І теж – лише за додатковими показниками. Все вирішив забитий «Тоттенгемом» гол у ворота «Інтера» на виїзді. Італійці мали чудову нагодну фінішувати вище, але в останньому турі не впорались з аутсайдером – ПСВ – і втратили два вирішальні очки.
Шлях до фіналу. Плей-офф
«Ліверпуль»
1/8 фіналу. Баварія (Мюнхен, Німеччина) 0:0 та 3:1
1/4 фіналу. Порту (Португалія) 2:0 та 4:1
1/2 фіналу. Барселона (Іспанія) 0:3 та 4:0
Перші два етапи були пройдені досить впевнено, навіть не зважаючи на грізних німців, отриманих під час жеребкування. Але найбільше британці запам’яталися півфінальним камбеком проти «Барселони». Після поразки в Іспанії «Ліверпуль» мав примарні шанси. На це вказував і розгромний рахунок першого матчу, і серйозні кадрові проблеми – відсутність двох головних бомбардирів команди: Салаха і Фірміно. А забивати ж потрібно було чотири (!).
Але англійці зробили це. В дебюті Орігі рахунок відкрив, втім на перерву команди пішли за мінімальної переваги господарів. А потім – дубль Війналдума, який після перерви вийшов на заміну і ще один гол від Орігі. Фантастична перемога!
«Тоттенгем»
1/8 фіналу. Боруссія (Дортмунд, Німеччина) 3:0 та 1:0
1/4 фіналу. Манчестер Сіті (Англія) 1:0 та 3:4
1/2 фіналу. Аякс (Амстердам, Голландія) 0:1 та 3:2
Якщо «Ліверпуль» видав один футбольний трилер (але який!), то команда Маурісіо Покеттіно двічі демонструвала волю до перемоги. І обидва рази долю сутичок вирішував більша кількість голів, забитих на виїзді. З врахуванням групового етапу – тричі.
Особливо вразив матч проти «Аякса», коли голландці, які перемогли на виїзді, вели в домашньому матчі після першого тайму з рахунком 2:0. Але по перерві Лука Моура спочатку зрівняв рахунок, а на шостій (!) компенсованій арбітром хвилині забив переможний гол. Чого-чого, а характеру гравцям «Тоттенгему» не позичати.
Втрати і склад
Обидві команди підійшли до фіналу практично в оптимальних складах, а втрати стосуються хіба що лавки запасних. У «Ліверпуля» повернулися до лав форварди, які пропускали феєричний матч проти «Барселони». Швидше за все вони вийдуть в основному складі і разом з Мане створять атакувальний тризуб.
«Тоттенгем» нарешті знову зіграє з головним своїм бомбардиром Кейном. Він пропустив багато матчів навесні – в тому числі проти «Аяксу». Нападники обох клубів «голодні», а тому можна передбачити атакувальний футбол в фіналі.
Точно пропустять фінал лише захисник Бен Девіс, якого на лівому фланзі захисту «Тоттенгема» замінить Денні Роуз (власне, вони весь сезон грали по черзі і не можна сказати хто краще, а хто гірше) і півзахисник Набі Кейта, який в центрі поля має відразу 2–3 рівнозначних конкурентів і далеко не факт, що зіграв би в матчі навіть якби був здоровим.
Оптимальний склад «Тоттенгема»: Льоріс – Тріп’єр, Альдервейрльд, Вертонген (Санчес), Роуз – Вінкс (Ваньяма) – Еріксен, Аллі – Моура, Кейн, Сон.
Оптимальний склад «Ліверпуля»: Аліссон – Александр-Арнольд, Матіп (Гомес), ван Дейк, Робертсон – Фабіньо (Мілнер), Хендерсон, Війналдум – Салах, Фірміно, Мане.
Хто переможе?
Букмекери віддають перевагу «Ліверпулю». Ставки на перемогу команди приймаються з коефіцієнтом нижче 2, тоді як успіх «Тоттенгему» оцінюється цифрами більше 4,0.
В поточному сезоні АПЛ «Ліверпуль» двічі обіграв лондонців в чемпіонаті з однаковим рахунком – 2:1 і вдома, і в гостях. В обох матчах забивав Фірміно, ще раз відзначився Війналдум, а ще один гол у власні ворота забив Альдерйверльд. Причому сталося це два місяці тому на 90-й хвилині і коштувало «Тоттенгему» нічиєї. За лондонців забивали Лукас Моура та Ерік Ламела.
За «Ліверпуль» говорить і досвід – команда п’ять разів перемагала в Лізі (або Кубку) Чемпіонів – в 1977, 1978, 1981, 1984 та 2005 роках, і ще тричі програвала у вирішальному матчі – в тому числі минулої весни «Реалу». А от «Тоттенгем» ніколи не діставався до цієї стадії змагань. Найвищі досягнення лондонців – півфінал 1962 року та чвертьфінал 2011 року.
***
«Тоттенгем» – «Ліверпуль». Фінал Ліги Чемпіонів 2018-2019
1 червня. 22:00. Мадрид (Іспанія)
Пряма трансляція запланована на каналі «Футбол 1».