Хоч розірвися: Розумниці і красуні за шаховою дошкою

zbirna_shahi

Минулого місяця в Батумі проходила жіноча шахова Олімпіада. Українська збірна у складі якої виступали сестри Ганна та Марія Музичук, Ганна Ушеніна, Наталія Жукова та Юлія Осьмак, лише дещицю поступилася головним фавориткам турніру – китаянкам.

Радянська ера жіночих шахів

Жіночі шахові Олімпіади ведуть відлік історії починаючи з 1957 року (чоловіки почали визначати найсильнішу команду на 30 років раніше). Особливої інтриги не спостерігалося: з 14 перших турнірів в 11 випадках перемагала збірна СРСР. В 1976 радянська делегація відмовилася виступати в Ізраїлі, а дві останні Олімпіади перед розвалом імперії перемоги здобувала Угорщина, в складі якої виступало відразу три сестри Полгар – Юдіт, Софія та Жужа.

polgar

Грузія, Китай – кого хочеш обирай

Основу радянської команди складали грузинки – Нона Гапріндашвілі, Майя Чібурданідзе, Нана Іоселіани. Тому цілком логічно що після розвалу СРСР саме команда Грузії стала світовим лідером, довівши це трьома поспіль виграними Олімпіадами (1992, 1994, 1996)

georgia

Після естафету перехопив Китай, який чотири раз поспіль ставав кращим в жіночих шахах.

Тотальна перевага України

Гегемонію спортсменок з Піднебесної перервала збірна України з шахів. В 2006 році в Турині (Італія) квартет у складі Наталії Жукової, Катерини Лагно Інни Гапоненко та Ганни Ушеніної виграв 12 з 13 матчевих зустрічей. В тому числі – у всіх команд, які посіли в підсумку місця з 2 по 6 – Китаю, Росії, США, Угорщини та Грузії. І лише в останньому турі, який вже нічого не вирішував наші дівчата поділили очки з вірменками.

ukraine_chess

За два роки тим же складом (плюс запасна Наталія Здебська) українські шахістки знову не програли жодного протистояння, але через 4 нічиї поступилися чемпіонством Грузії. Причому у обох команд була однакова кількість очок, але за додатковими показниками Україна фінішувала нижче – на 2 місці.

Дежавю на шаховій дошці

В 2012, 2014 та 2016 роках Україна тричі поспіль виборювала бронзові нагороди шахових Олімпіад, а тому на змагання в Батумі наші шахістки їхали одними з фавориток. І знову дівчата з України провели турнір без поразок – в 11 матчах здобуто 7 перемог і 4 рази була зафіксована нічия (команди виставляють по 4 учасниці, сума результатів яких і визначає переможця в протистоянні).

Такий самий результат – у команди Китая. На жаль, як і 10 років тому за додатковими показниками Україна опинилася нижче конкурентів за золоті нагороди і привезла додому срібло.

Цього разу в збірній були чемпіонки-2006 Жукова та Ушеніна, запасна Юлія Осьмак а також сестри Музичук – Ганна та Марія. Перша – чемпіонка світу 2017 зі швидких шахів. Друга – чемпіонка світу 2015 з класичних. Логічно, що на Олімпіаді вони грали на 1-й та 2-й дошках і показали найкращі в команді результати: 10 партій на двох виграли і ще 10 звели внічию. І жодного разу не програли.

muzychuk

Наші в рейтингу

Станом на сьогодні в жіночому рейтингу Міжнародної федерації шахів (ФІДЕ) найвище місце посідає Ганна Музичук. Вона третя, поступаючись лише двом китаянкам – Хоу Іфань та Ю Веньюн. На четвертій позиції колишня українка Катерина Лагно, яка влітку 2014 року змінила громадянство на російське. Шоста, слідом за індійською шахісткою Гампі Конеру, Марія Музичук. Ганна Ушеніна в світовому рейтингу на 34-му місці. Наталія Букса – на 36-му. А Інна Гапоненко – на 49-му. Також в першій сотні присутні Юлія Осьмак (60) та Наталія Жукова (85).

Перспектива

Українська команда досить молода – трьом з п’яти учасниць Олімпіади не виповнилося 30 років. Для шахів це взагалі дитячий вік. Та й решта лідерів українського рейтингу далеко не пенсійного віку. Найдосвідченішій Інні Гапоненко – лише 42. А є ще 22-річна чемпіонка світу серед юніорів (2015 рік) Наталія Букса, яка поки не потрапила до складу збірної.

Обнадіюють і результати юніорок. В юніорському рейтингу в першій сотні відразу 5 українок. Юлія Осьмак (20 років) – на 6-му місці, Надія Шпанко (16 років) і Марія Бердник (15 років) в ТОП-50, а трохи нижче є Олена Мартинкова та Софія Краснокуцька, яким 18 і 17 років відповідно. Потужні тили і майбутня конкуренція для нинішніх лідерів. Головне – зберегти все це.

shpanko-berdnyk

Схожі записи