Хоч розірвися: Розумниці і красуні за шаховою дошкою
![zbirna_shahi](https://cikavoinfo.com/wp-content/uploads/2023/10/zbirna_shahi.jpg)
Минулого місяця в Батумі проходила жіноча шахова Олімпіада. Українська збірна у складі якої виступали сестри Ганна та Марія Музичук, Ганна Ушеніна, Наталія Жукова та Юлія Осьмак, лише дещицю поступилася головним фавориткам турніру – китаянкам.
Радянська ера жіночих шахів
Жіночі шахові Олімпіади ведуть відлік історії починаючи з 1957 року (чоловіки почали визначати найсильнішу команду на 30 років раніше). Особливої інтриги не спостерігалося: з 14 перших турнірів в 11 випадках перемагала збірна СРСР. В 1976 радянська делегація відмовилася виступати в Ізраїлі, а дві останні Олімпіади перед розвалом імперії перемоги здобувала Угорщина, в складі якої виступало відразу три сестри Полгар – Юдіт, Софія та Жужа.
![polgar](https://cikavoinfo.com/wp-content/uploads/2023/10/polgar.jpg)
Грузія, Китай – кого хочеш обирай
Основу радянської команди складали грузинки – Нона Гапріндашвілі, Майя Чібурданідзе, Нана Іоселіани. Тому цілком логічно що після розвалу СРСР саме команда Грузії стала світовим лідером, довівши це трьома поспіль виграними Олімпіадами (1992, 1994, 1996)
![georgia](https://cikavoinfo.com/wp-content/uploads/2023/10/georgia.jpg)
Після естафету перехопив Китай, який чотири раз поспіль ставав кращим в жіночих шахах.
Тотальна перевага України
Гегемонію спортсменок з Піднебесної перервала збірна України з шахів. В 2006 році в Турині (Італія) квартет у складі Наталії Жукової, Катерини Лагно Інни Гапоненко та Ганни Ушеніної виграв 12 з 13 матчевих зустрічей. В тому числі – у всіх команд, які посіли в підсумку місця з 2 по 6 – Китаю, Росії, США, Угорщини та Грузії. І лише в останньому турі, який вже нічого не вирішував наші дівчата поділили очки з вірменками.
![ukraine_chess](https://cikavoinfo.com/wp-content/uploads/2023/10/ukraine_chess.jpg)
За два роки тим же складом (плюс запасна Наталія Здебська) українські шахістки знову не програли жодного протистояння, але через 4 нічиї поступилися чемпіонством Грузії. Причому у обох команд була однакова кількість очок, але за додатковими показниками Україна фінішувала нижче – на 2 місці.
Дежавю на шаховій дошці
В 2012, 2014 та 2016 роках Україна тричі поспіль виборювала бронзові нагороди шахових Олімпіад, а тому на змагання в Батумі наші шахістки їхали одними з фавориток. І знову дівчата з України провели турнір без поразок – в 11 матчах здобуто 7 перемог і 4 рази була зафіксована нічия (команди виставляють по 4 учасниці, сума результатів яких і визначає переможця в протистоянні).
Такий самий результат – у команди Китая. На жаль, як і 10 років тому за додатковими показниками Україна опинилася нижче конкурентів за золоті нагороди і привезла додому срібло.
Цього разу в збірній були чемпіонки-2006 Жукова та Ушеніна, запасна Юлія Осьмак а також сестри Музичук – Ганна та Марія. Перша – чемпіонка світу 2017 зі швидких шахів. Друга – чемпіонка світу 2015 з класичних. Логічно, що на Олімпіаді вони грали на 1-й та 2-й дошках і показали найкращі в команді результати: 10 партій на двох виграли і ще 10 звели внічию. І жодного разу не програли.
![muzychuk](https://cikavoinfo.com/wp-content/uploads/2023/10/muzychuk.jpg)
Наші в рейтингу
Станом на сьогодні в жіночому рейтингу Міжнародної федерації шахів (ФІДЕ) найвище місце посідає Ганна Музичук. Вона третя, поступаючись лише двом китаянкам – Хоу Іфань та Ю Веньюн. На четвертій позиції колишня українка Катерина Лагно, яка влітку 2014 року змінила громадянство на російське. Шоста, слідом за індійською шахісткою Гампі Конеру, Марія Музичук. Ганна Ушеніна в світовому рейтингу на 34-му місці. Наталія Букса – на 36-му. А Інна Гапоненко – на 49-му. Також в першій сотні присутні Юлія Осьмак (60) та Наталія Жукова (85).
Перспектива
Українська команда досить молода – трьом з п’яти учасниць Олімпіади не виповнилося 30 років. Для шахів це взагалі дитячий вік. Та й решта лідерів українського рейтингу далеко не пенсійного віку. Найдосвідченішій Інні Гапоненко – лише 42. А є ще 22-річна чемпіонка світу серед юніорів (2015 рік) Наталія Букса, яка поки не потрапила до складу збірної.
Обнадіюють і результати юніорок. В юніорському рейтингу в першій сотні відразу 5 українок. Юлія Осьмак (20 років) – на 6-му місці, Надія Шпанко (16 років) і Марія Бердник (15 років) в ТОП-50, а трохи нижче є Олена Мартинкова та Софія Краснокуцька, яким 18 і 17 років відповідно. Потужні тили і майбутня конкуренція для нинішніх лідерів. Головне – зберегти все це.
![shpanko-berdnyk](https://cikavoinfo.com/wp-content/uploads/2023/10/shpanko-berdnyk.jpg)