Статистика проти чемпіонства «Динамо»

upl_2018

Завершилося перше коло чемпіонат України з футболу. Прем’єр-ліга сходила на двотижневу перерву, що викликана матчами національних збірних. Після 11 турів лідером є донецький «Шахтар». Найгірше для вболівальників київського «Динамо» є те, що футболісти в синьо-білій формі жодного разу за останні 14 років не змогли відіграти відставання, аби випередити на фініші затятого суперника. Нинішні два очки відставання можуть стати для столичних футболістів недосяжними.

turnirna_tablicya_upl

Пауза на 4 місяці

Чемпіонат України з футболу проходить за схемою осінь-весна. Тобто, змагання починаються в липні-серпні, тривають до кінця листопада (а бувало й до початку грудня), а потім настає довга зимова перерва.

Триває пауза до 4 місяців, протягом яких команди як мінімум суттєво змінюють свої склади, а як максимум – навіть розформовуються. Пережити зиму для українських футбольних клубів – справа непроста. А ще складніше – пережити, зберігши минулорічні позиції. Адже нерідко траплялися історії, коли восени команда знаходиться в трійці чи п’ятірці лідерів, а навесні бореться за виживання. І нерідко – невдало.

Початок без зими

Перший чемпіонат Незалежної України був нетиповим. Аби перейти з радянської системи весна-осінь (чемпіонат проходив протягом одного календарного року) на європейську схему осінь-весна, довелося проводити перехідний турнір, який тривав з березня по червень 1992 року. Зимової перерви тут не було. А от вже протягом наступного турніру командам довелося йти на зимові канікули.

1992/93

Після 4-го туру лідерство захопило дніпропетровське «Дніпро», яке не лише стало неофіційним зимовим чемпіоном, але й лідирувало навесні. Лише за 5 турів до фінішу з верхівки турнірної таблиці команду Миколи Павлова посунуло київське «Динамо».

Без альтернативи

dinamo1

Наступні 8 сезонів чемпіонати проходили без несподіванок за явної переваги «Динамо». Найтитулованіший український клуб очолював турнірну таблицю і після першого кола змагань і за підсумками всього чемпіонату.

2001-2002

upl2002

На межі тисячоліть виклик киянам кинув донецький «Шахтар». В попередньому чемпіонаті він в останній момент втратив золоті нагороди, але за рік виборов чемпіонство. Команда під керівництвом Невіо Скали лідирувала майже все перше коло, але все ж таки проміжним чемпіоном стало «Динамо», яке очолило турнірну таблицю після екватору змагань – 13-го туру.

Навесні «динамівці» утримували першу сходинку, але після трагічної смерті Валерія Лобановського не оклигали, віддавши титул «Шахтарю». Це був другий випадок в історії чемпіонатів України, коли лідер за підсумками першого кола не став в підсумку чемпіоном.

Гойдалки

Далі такі історії траплялися регулярно. В сезоні 2002-2003 проміжне чемпіонство було у «Шахтаря», а справжнє – у «Динамо». В наступному чемпіонат ситуація повторилася – навесні кияни відіграли фору у донецьких футболістів.

А в чемпіонаті 2005-2006 команди помінялися ролями. Восени і на початку весни кращим було «Динамо», а на фініші першим опинився «Шахтар».

biika

За наступні 10 років така рокіровка відбувалася ще тричі. «Динамо» втрачало лідерство в 2010, 2012 і 2016 роках, пропускаючи вперед «Шахтар».

Статистика – за «Шахтар»

Таким чином, статистика говорить не на користь «Динамо». Кияни чотири рази спромоглися відіграти відставання від лідера і стати чемпіоном в ситуації програного першого кола. Але востаннє така вольова перемога траплялася аж у 2004 році.

Натомість «Шахтар» за останні 10 років 5 разів зумів провернути подібний трюк – чотири рази гірники посували головного свого суперника і ще одного разу обійшли на фініші харківський «Металіст». Власне ж лідерство команда з Донецька востаннє віддавала 14 років тому.

shahtar

Останні три чемпіонати (в тому числі поточний турнір) проходив за принципово новою схемою, в якій перше коло не означає середину змагань, оскільки регламентом передбачений ще один етап. Але на загальну картину вони не вплинули. «Шахтар» був лідером і після першого коло першої частини чемпіонату, і за підсумками всього етапу, і на фініші змагань.

Схожі записи