Українські медалісти юнацької Олімпіади
На юнацьких Олімпійських іграх, що їх в жовтні приймала Аргентина, українські спортсмени вибороли 23 нагороди: 7 золотих, 8 срібних та 8 бронзових. Найбільшого успіху досягли легкоатлети – 3 золоті медалі та одна бронзова. Дуже хотілося би, щоб ці спортсмени зберегли переможну ходу і на дорослому рівні. А поки – знайомимося з героями і з самими змаганнями.
Правила юнацьких Олімпіад
Тут майже все, як у дорослих. Змагання відбуваються раз в 4 роки, проводяться церемонії відкриття і закриття, участь беруть спортсмени з більш ніж 200 країн. Єдина відмінність – вікові обмеження. Юнацькі Олімпійські ігри відкриті для спортсменів віком від 14 до 18 років. Цього разу вони змагалися у 36 видах спорту.
До речі, щодо спортивних дисциплін, то вони дещо відрізняються від дорослих. Наприклад, у програмі змагань відсутні волейбол та гандбол (є лише пляжні версії цих видів спорту), водне поло, синхронне плавання… Натомість присутні карате, спідскейтинг (перегони на роликах), скелелазіння. А замість класичного футболу хлопці та дівчата грали в футзал.
Ще один важливий момент – наявність інтернаціональних команд, до яких входять представники різних країн. Вони заробляють медалі не в загальний залік своїх національних збірних, а для віртуальної Об’єднаної команди. Саме тому офіційно Україна здобула менше нагород, ніж по факту – на 2 золота, 1 срібло і 2 бронзи.
Українці на юнацьких Олімпійських іграх
В Буенос-Айресі з 6 по 18 жовтня відбулися вже треті Літні юнацькі Олімпійські ігри. Почалося все з Сінгапуру в 2010 році. А в 2014 році змагання китайський Нанкін. Господарем Олімпіади для юних спортсменів у 2022 році стане столиця Сенегалу – Дакар.
Українські спортсмени виступають на цих змаганнях дуже успішно. Так, у 2010 році наша команда посіла 4 місце в загальному медальному заліку. В Сінгапурі українські атлети завоювали 33 нагороди, 9 з яких були золотими. Тоді виблискували плавці Дарина Зевина та Андрій Говоров, який сьогодні є чемпіоном Європи, чемпіоном світу серед дорослих та рекордсменом світу на дистанції 50 метрів батерфляєм. Дарина тоді зібрала повний комплект нагород (золото, срібло, бронза), а Андрій став двічі чемпіоном юнацької Олімпіади.
Дві золоті і дві срібні медалі привіз додому гімнаст Олег Степко, який нині змінив громадянство і виступає за збірну Азербайджану.
У 2014 році український здобуток був дещо скромнішим: 7 золотих, 8 срібних та 8 бронзових нагород і 6 місце в загальному заліку. З того складу високі результати вже на дорослому рівні демонструють: плавець Михайло Романчук (два титули чемпіона Європи і срібло чемпіонату світу), стрибунка у висоту Юлія Левченко (стала срібним призером чемпіонату світу) і стрілець Павло Коростильов (чемпіон світу і двічі чемпіон Європи).
Хто переміг сьогодні
З Аргентини в Україну з медалями юнацької Олімпіади повертається 20 спортсменів. Відразу четверо з них завоювали по дві нагороди.
Катерина Чорній. Фехтування. 17 років. Київ.
Індивідуальна перемога в змаганнях на шпагах і чемпіонство в командному турнірі, в якому виступало три збірні від Європи, по дві – від Америки та Азії і одна африканська. У фіналі команда, за яку виступала Чорній перемогла з рахунком 28-25. На рахунку киянки – 8 вирішальних уколів. Найбільше серед колег по змішаній збірній.
Назар Чепурний. Спортивна гімнастика. 16 років. Черкаси
В індивідуальних змаганнях українець мінімально поступився американцю в опорному стрибку. Надолужити вдалося в командному заліку, який відбувався в незвичний спосіб. Відомі дорослі вже спортсмени набирали «рекрутів» з числа учасників, а потім їхні результати додавалися. Назара Чепурного примітила американка Сімона Байлз, команда якої й перемогла.
Софія Лискун. Стрибки у воду. 16 років. Луганськ
Спершу – срібло в стрибках з 10-метрової вишки. А в останній день – бронзова нагорода в парних виступах. До речі, в такому юному віці Софія Лискун вже має титул чемпіонки Європи серед дорослих, який виборола цього року.
Анастасія Бачинська. Спортивна гімнастика. 15 років. Тернопіль
Єдина українська мультимедалістка, обидві нагороди якої пішли в залік України, оскільки були виборені і особистому заліку, а не в змішаних командних змаганнях. Бронзові нагороди дівчина отримала за вільні вправи і за сумою виступів на всіх чотирьох снарядах – у багатоборстві.
***
Чемпіонами юнацьких Олімпійських ігор стали ще четверо українських спортсменів. Троє з них – легкоатлети, а ще один – веслувальник.
Валерія Іваненко. Метання молота. 17 років. П’ятихатки
Михайло Кохан. Метання молота. 17 років. Запоріжжя
Перевага українських «молотобійців» на Олімпіаді була беззаперечною. Валерія випередила найближчу конкурентку більше ніж на 5 метрів, а відстань від срібного призера до Михайла склала 3,5 метри.
Ярослава Магучіх. Стрибки у висоту. 17 років. Дніпро
Діюча чемпіонка світу і Європи серед дівчат виходила в сектор для стрибків тоді, коли вже 11-13 її суперниці припиняли боротьбу, не впоравшись з планкою на висоті 178-179 см. В підсумку – перевага над суперницями в 8 і більше сантиметрів і особистий рекорд – 1,95 метри.
Іван Тищенко. Академічне веслування. 18 років. Черкаси
В фінальних змаганнях одиночок курсант Академії пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля випередив суперників з Білорусі, Австралії та Перу.
Срібло
Анастасія Прозорова. Бадмінтон. 17 років Харків
В індивідуальному заліку вибула зі змагань ще на попередньому етапі, вигравши в групі лише раз і двічі поступившись. А в командному турнірі змогла дістатися до фіналу
Денис Кесіль. Плавання. 17 років. Кривий Ріг
Пробував сили на дистанціях 50 м (20 місце) та 100 м (8 місце) батерфляєм. Срібною стала 200-метрівка. Причому в попередніх запливах показав найкращий результат серед усіх учасників. В фіналі програв чемпіону з Угорщини рівно 1 секунду.
Максим Галінічев. Бокс. 18 років. Шостка
Тарас Бондарчук. Бокс. 18 років. Бровари
Дуже схожі медалі. Сусідні вагові категорії (до 56 і до 60 кг) і синхронні перемоги на попередньому етапі над представниками Океанії, а в півфіналах – над суперниками з країн Африки. В фіналах обидва спортсмени поступилися азіатам – боксерам з Узбекистану та Таїланду.
Оксана Чудик. Вільна боротьба. 17 років. Львів
Чемпіонка Європи серед молоді на першому етапі здобула 4 впевнені перемоги в 4 двобоях з загальним рахунком 23-5. А в фіналі вагової категорії до 65 кг так само беззаперечно поступилася китаянці з рахунком 0-10.
Христина Погранична. Художня гімнастика. 15 років. Львів
В абсолютній першості заробила найвищі бали у вправах з обручем, але провалила виступ з м’ячем. За сумою чотирьох виходів на килим (ще булави і стрічка) вийшов результат, якого вистачило для срібної медалі.
Бронза
Дарина Плохотнюк та Олександр Мадей. Акробатика. 15 і 18 років. Вінниця.
Чемпіони України серед дорослих минулого і цього року. На юнацьких Олімпійських іграх пропустили вперед лише пари з Болгарії та Ізраїлю.
Дмитро Гонта. Кульова стрільба. 16 років. Рівне
Це був найважчий шлях до нагороди. В інтернаціональних парних змаганнях зі стрільби з пневматичного пістолету наш снайпер отримав в напарники мексиканку Вікторію Міранду. Дует ледве зміг зачепитися за останнє (16-е) прохідне місце в кваліфікації, обійшовши суперників на 1 бал.
А в плей-офф українсько-мексиканська пара перемогла найсильніший в рейтингу дует і змогла дістатися півфіналу. До вирішального двобою не пробилися, але в перестрілці за бронзу – ще раз продемонстрували волю до перемоги.
Олег Вередиба. Дзюдо. 17 років. Дніпро
В категорії до 55 кг спортсмен здобув три перемоги іппоном, але одна поразка від суперника з Монголії перекреслила надії на фінал і медаль більш високого ґатунку.
Олег Дорощук. Стрибки у висоту. 17 років. Кропивницький
В кваліфікації стрибнув на 2,09 м, що на 4 сантиметри гірше, ніж у лідера – Чень Лонга з Китаю. В фіналі українець навіть перевершив результат китайця і видав 2,14 м, але суперник теж довів, що може додати і стрибнув на 2,22. Між суперниками зміг вклинитися ще й австралієць, тому – лише бронза.
Владислав Остапенко. Вільна боротьба. 17 років. Здвижівка
Єдиної поразки борець з села в Київській області зазнав від майбутнього чемпіона юнацької Олімпіади в ваговій категорії до 55 кг – американця Роберта Говарда. Двох перемог вистачило для бронзової нагороди.