Спортсмени на сотні мільйонів
Спорт високих досягнень – не завжди означає шалені гроші для атлетів. Скажімо, у бадмінтоні чи академічному веслуванні, які вимагають не менше тренувань та жертв, ніж елітні види, навряд чи можна розбагатіти на призових. Але якщо ви – член команди обраних, то нулів у вашому контракті буде чимало.
Насамперед це стосується найбільш популярних командних видів спорту, де крутяться величезні кошти за телетрансляції, квитки на стадіон та рекламу. І коли тут з’являється справжня зірка, на яку ходять десятки тисяч глядачів та найбагатші спонсори – рейтинг найбільших зарплат спортсменів переписується.
Так сталося і цього літа – в Національній футбольній лізі (мова про американський футбол) укладено найбільший в історії спорту контракт. Тож як тепер виглядає ТОП-10 найбільш оплачуваних спортсменів?
Огляд першої сотні
Якщо взяти найбільші 100 контрактів у історії професійного спорту – ми чітко побачимо ті види, які дозволяють залучати максимальні суми аби потім розподіляти їх між учасниками змагань у вигляді зарплат.
Зокрема, у ТОП-100 знайшлося місце для 12 представників американського футболу (НФЛ), 56 бейсболістів (MЛБ), 29 баскетболістів (НБА). Решта три вакансії дісталися боксеру, гонщику та футболісту (звичний нам футбол, який в США зветься «сокер»).
Інші види (гандбол, волейбол, ватерпол) далеко не такі фінансово успішні, а у більшості грошовитих індивідуальних видів спорт (теніс, легка атлетика) відсутня практика виплати зарплат. Тут на перших місцях – призові за виступи на змаганнях (чим успішніше – тим більше гонорар) та особисті спонсорські контракти.
Не дотягнули до ТОП-100
Як не дивно, але у першій сотні найбільших контрактів немає жодного хокеїста з НХЛ. Хоча «справжнім чоловікам» не вистачило зовсім небагато аби пробитися в список обраних.
Лідер зарплат Національної хокейної ліги – Алєкс Овєчкін з «Вашингтон Кепіталз». 34-річний росіянин наразі мріє побити легендарний рекорд Вейна Гретцкі за кількістю закинутих шайб. Різниця поки що +188 на користь канадця, але теоретично її можна відіграти за три сезони. Найпотужніший хокеїст сучасності у 2008 році підписав 13-річний контракт з «Вашингтоном» на загальну суму в 124 мільйони доларів. Це на 6 мільйонів менше, ніж прохідний квиток до ТОП-100 контрактів.
Дворазовий олімпійський чемпіон та чемпіон світу канадець Ші Вебер у 2012 році отримав від клубу «Нешвіл Предаторз» пропозицію укласти угоду на 14 років з виплатою 110 мільйонів. Щоправда, через 4 роки хокеїста обміняли в «Монреаль», проте контракт – є контракт і свої гроші Вебер отримає вже від нового роботодавця.
Третій в НХЛ контракт на суму більше ніж 100 мільйонів заслужив своєї грою ще один канадець Сідні Кросбі. У тому самому 2012 році «Пітсбург Пінгвінз» погодився заплатити трішки більше 104 мільйонів за 12 років.
Чужий футболіст
На відміну від хокею футболісти у ТОП-100 представлені. Точніше, не «футболісти», а один футболіст. Як не дивно – це не Ліонель Мессі чи Кріштіану Роналду, а гравець, який протягом останнього сезону значно частіше клеїть дурня або лікується, ніж грає.
У 2013 році при переході з «Тоттенгема» до мадридського «Реала» валієць Гарет Бейл став не лише найдорожчим трансфером в історії футболу, але й вибив для себе найжирніший контракт, який і досі нікому не вдалося перевершити у цьому виді спорту.
Бейл отримав 146 мільйонів за 6-річну угоду (66-е місце в історії) і на початку повністю виправдовував ці гроші. Наприклад, у дебютному сезоні вінгер у 27 матчах Примери забив 15 разів і віддав 13 результативних передач. А у 12 матчах Ліги чемпіонів також показав гросмейстерські цифри – 6+4. Потім він ще двічі перевершував цифру забитих голів – 19 у чемпіонаті 2015-1016 років та 16 у сезоні 2017/18.
Втім, минулий чемпіонат вийшов для футболіста посереднім – 8+4 за сезон і чимало пропущених матчів, а нині Бейл взагалі не напружується, маючи за спиною лише 16 матчів і 2 голи. «Реал» вже другий рік намагається спекатися баласту, але платити величезні гроші не хочу більше жоден інший клуб. Рекордний контракт мав би завершитися ще торік, але надихнувшись успішним сезоном 2015-2016 боси «Реалу» подовжили угоду до 2022 року.
Ветеран-мільйонер
Більшість контактів на фантастичні суми – результат останніх 8–10 років. Хоча є близько 10 угод, які тримаються серед лідерів ще з позаминулого десятиліття. Один з них – угода фінського гонщика Формули-1 Кімі Ряйконена зі стайнею «Феррарі».
У 2007 році італійці переманили пілота з команди-конкурента – «Макларен-Мерседес», запропонувавши йому шалені 153 мільйони доларів усього лише за 3 роки роботи. Ряйконен погодився і у першому ж сезоні виборов свій перший (і єдиний) чемпіонський титул.
Зароблених грошей фіну вистачило з головою – тож у 30-річному віці, після завершення дії угоди, він залишив Формулу-1. За два роки повернувся і навіть знову змагався на «Феррарі», але ані тих грошей, ані тих результатів, які були на піку кар’єри, вже не мав.
Тим не менше, контракт Ряйконена (а стільки не заробляв навіть багаторазовий чемпіон – легендарний Міхаель Шумахер) досі в ТОП-100 на досить високому 57-му місці. А у перерахунку на термін угоди фінський 51 мільйон доларів – друга в історії світового спорту сума річного контракту.
73 мільйони на рік
Більше на рік заробляє лише одна людина – боксер Канело Альварес. Мексиканець у 2018 році отримав неймовірну пропозиції від британського стримінгового сервісу DAZN. З огляду на цифри, відмовитися боєць не міг.
Зарплату боксеру встановили на рівні 73 мільйонів доларів на рік. А за 5 років (саме на такий строк розрахована угода) мексиканський боксер отримає 365 мільйонів. Це 3-й показник в історії спорту.
У зауважте – це виключно зарплата (фактично – гонорар за ексклюзивне право транслювати всі бої спортсмена). Гонорари за бій – а часто вони сягають кількох десятків мільйонів – рахуються окремо.
Перша десятка
У ТОП-10 угод за загальною сумою контракту, крім Канело Альвареса присутні ще 8 спортсменів. Одного не вистачає? Ні – все вірно.
Справа в тому, що бейсболіст Алекс Родрігес встиг потрапити до списку лідерів двічі. З 2001 по 2010 рік у нього діяв 10-річний контракт з «Техас Рейнджерс» на суму в 252 мільйони доларів. А перейшовши у 2008-му до «Нью-Йорк Янкіз», американець заробив там 275 мільйонів (також за 10 років). Це, 10-е та 8-е місця в рейтингу.
Решту місць у ТОП-10, крім лідируючого, також посіли контракти з МЛБ. Бейсболісти Нолан Аренадо («Колорадо Рокіз»), Менні Мачадо («Сан-Дієго Падрез»), Герріт Коул («Нью-Йорк Янкіз»), Джанкарло Стентон («Маямі Марлінз»), Брайс Гарпер («Філадельфія Філіз») та Майк Траут («Лос-Анджелес Енджелз») починаючи з 2015 року на різні строки (від 8 до 13 років) підписували контракти на суми від 260 (Аренадо) до 426 (Траут) мільйонів доларів. У перерахунку на рік, це складає у середньому 30 мільйонів.
Новий лідер
На початку липня прогриміла новина. Усіх бейсболістів заткнув за пояс 24-річний квотербек (ключове амплуа в американському футболі) Патрік Магоумс. «Канзас Сіті Чіфс», разом з яким спортсмен у лютому виграв СуперБоул (фінал чемпіонату) і став найкращим його гравцем перетнув психологічну межу в 500 мільйонів доларів.
Якщо бути точним – то 503 мільйони молодий чемпіон отримає за 12 наступні років. Контракт розрахований до 2031-го і щороку буде приносити Магоумсу зарплату в розмірі 41 мільйони 916 тисяч 666 доларів та 70 центів. Це 4-й показник в історії, якщо рахувати річні виплати і перший в абсолютному заліку.