Маріуполь – Алкмаар. Хто піде далі в Лізі Європи?
В Лізі Європи 2019-2020 стартує ФК «Маріуполь». І перший суперник на шляху до групового етапу – голландський АЗ з міста Алкмаар. Це не вирішальний двобій. Переможцю пари доведеться провести ще одну двоматчеву сутичку, аби потрапити до групи. Але поки що потрібно зосередитися сааме на представнику Нідерландів.
Назва і прізвисько
АЗ – дивна назва лише на перший погляд. Розшифровується вона досить просто: Alkmaar Zaanstreek. Перше слово – назва міста, яке представляє футбольний клуб. Друге – назва громади, що об’єднує кілька населених пунктів. Тобто, АЗ Алкмаар (повна назва клубу) це приблизно щось на кшталт «МП Маріуполь» – Маріуполь Приазов’я Маріуполь. Не надто вишукано, погодьтеся.
Ця назва існує з 1967 року і довгий час клуб називався ще більш прозаїчніше – «АЗ’67», позбавившись цифр через 20 років. До того в Алкмаарі існувало дві команди – «Алкмаар’54» і «Занстрек». Після їхнього об’єднання і з’явився новий колектив.
Прізвисько команди – «сирноголові», або більш толерантно – «сирні фермери». З одного боку – це данина традиціям місцевого сироваріння. З іншого – так дорікають місцевим фанатам, які є не надто активними на фоні «колег» з інших команд. Справа в тому, що у Нідерландах є фразеологізм «сирні вболівальники». Так називають тих глядачів, які часто навіть не аплодують учасникам матчу, сидячи весь матч і мовчки спостерігаючи на тим, що відбувається на полі.
Від банкрутства до чемпіонства
Вищезгадане об’єднання двох команд було вимушеним кроком – обидві команди опинилися на краю зникнення через фінансові труднощі і вирішили, що врятуватися буде легше разом. Власне, так і сталося. Спочатку новий клуб зміг втриматися від банкрутства, а вже за 10 років стали потужною силою в Нідерландах. Перший трофей – Кубок Голландії – в Алкмаар привезли в 1978 році, а в 1981 році клуб посунув з першої сходинки чемпіонату усіх грандів – ПСВ, Аякс і Феєноорд – і вперше став чемпіоном країни. Тоді ж команда дійшла й до фіналу Кубку УЄФА, програвши в у вирішальному матчі англійському «Іпсвічу».
Але після того успіху більш ніж на 20 років АЗ опинився в трясовині. В 1988 команда вибула х Ередивізії в другий дивізіон, потім кілька разів піднімалася-опускалася між лігами і лише в 2000-х повернулася до складу лідерів місцевого чемпіонату. В 2005 – бронзові медалі, в 2006 – срібло, в 2007 – знову бронза, в 2009 – другий (і на сьогодні поки останній) титул чемпіона країни. В тому чемпіонському складі виступали воротар Серхіо Ромеро (потім – Сампдорія, Монако; нині – Манчестер Юнайтед), захисники Рагнар Клаван (потім – два роки в Ліверпулі), Ніклас Мойсандер (потім – Аяксі Самдорія; нині –Вердер), Ектор Морено (потім – ПСВ і Рома), Сімон Поульсен (потім – ПСВ і Сампдорія) і Себастьян Поконьолі (потім – Ганновер і Вест Бромвіч), півзахисники Муса Дембеле (потім – Тоттенгем), Демі де Зеув (потім – Аякс і Андерлехт) і Джермейн Ленс (потім – ПСВ, київське Динамо, Сандерленд, Фенербахче; нині – Бешикташ), а також форварди Грациано Пелле (потім – Парма, Сампдорія, Феєноорд, Саутгемптон), Арі (потім – чемпіонат РФ) і Мунір Ель-Хамдауї (потім – Аякс, Фіорентина).
Теперішня історія
Згодом в історії АЗ почалася нова «сіра смуга». Команда частіше опинялася в числі середняків, ніж лідерів і лише в останні чотири роки піднялася до фаворитів. Як результат – бронзові медалі 2015 року та 2018 року. В минулій першості «сирноголові» фінішували на 4-му місці і тепер пробивають через кваліфікацію Ліги Європи. В попередньому раунді суперником був шведський «Гекен», якого червоно-білі фактично не помітили, проте в першій грі вдома голландці буди не переконливими. Матч завершився нульовою нічиєю і перед поєдинком в Швеції вже пахло сенсацією. Проте АЗ в гостях легко довів свою перевагу – 3:0.
В новому чемпіонаті клуб стартував з перемоги над, мабуть, найслабшою командою ліги – «Фортуною» з Сіттарду – з рахунком 4:0. А перед початком офіційного сезону встиг провести з десяток контрольних матчів. Найбільш знаковим є результати гри проти ФК «Олександрії», яку українці легко виграли з рахунком 3:0. І склад АЗ в тому матчі був майже основним. Нагадаємо – минулого тижня «Маріуполь» здолав «Олександрію» в матчі Прем’єр-ліги з рахунком 2:1.
Але потім майбутній суперник «Маріуполя» зібрався і видав дві перемоги над грецьким ПАОКом 1:0 та бельгійським «Брюгге» 5:2. А от завершили підготовку до сезону голландці невдало, програвши три останні матчі з загальним рахунком 0:6. при цьому і суперники не сказати б що були сильні: «Телстар» з другого дивізіону Нідерландів та бельгійські «Гент» і «Остенде».
Проти кого грати
Основний воротар «Алкмаару» – двохметровий Марко Бізот. Вихованець «Аяксу» довгий час вважався майбутнім клубу з Амстердаму, але після оренд його все ж продали. Транзитом через бельгійський «Генк» він опинився в «АЗ» і вже два роки не поступається місцем в основі.
В центрі захисту діють бельгієць Стійн Вюйтенс і ветеран Рон Влаар. Вихованець клубу в молодому віці провів лише два сезони за «Алкмаар», але найбільше запам’ятався виступами за «Феєноорд» і «Астон Віллу».В 2015 році повернувся додому і тепер без нього важко уявити клуб.
На флангах оборони місця забронювали 19-річний Овен Вейндал (ліворуч) та норвежець Йонас Свенссон (праворуч). Вейндал – вихованець «АЗ» і лише в поточному сезоні став основним, посунувши Томаса Аувеяна (теж вихованець, але на 3 роки старший). Аувеян дуже вдало і результативно провів попередній сезон (2 голи і 7 результативних пасів), але поки не набрав оптимальну форму. Гравець збірної Норвегії грає не менш ефективно попереду (4+9 за два сезони), але коли треба людина з кращими навиками саме у відборі, то його може замінити хтось з центр беків. В матчі проти «Гекена» це був грек Пантеліс Хацидіакос.
В центр півзахисту лідером вважається капітан (і це в 21 рік) Гус Тіл, якому допомагають Теун Компайнерс (більше зосереджений на руйнуванні) та норвежець Фредрік Мідтше. Тіл, який вже встиг дебютувати за збірну Голландії і фактичне керує всіма атаками в «Алкмаарі», в минулому чемпіонаті відзначився 12 разів, в позаминулому – 9. Цього року від нього очікують справжнього прориву. На позиції центрхава будь кого з основи може безболісно замінити Йорді Класі, відомий за виступами у складі «Феєноорда» та «Астон Вілли».
Атакуюче тріо – Майрон Боаду в центрі, Келвін Стенгс праворуч і Альберт Гудмундссон на лівому фланзі. Втім, ісландець в першому матчі проти шведів не вразив і на гру-відповідь тренерський штаб замінив його марокканцем Усамою Ідріссі. Саме трійця Боаду – Стенгс – Ідріссі відзначилася по разу, оформивши розгром «Гекена» з рахунком 3:0. Минулого сезону Майрон теж стартував результативно, але отримав важку травму, через яку пропустив майже весь сезон.
Літні зміни
В міжсезоння «АЗ Алкмаар» мінімально змінив склад, не втративши жодного з лідерів, але й не підсиливши основний склад. Для глибини лавки запасних запросили Йорді Класі з «Саутгемптона», для завоювання японського ринку – молодого дублера для Свенссона Юкінарі Сугавару. Плюс кілька гравців повернулися з оренд.
Безкоштовно пішли з клубу Рікард ван Рійн (сидів в запасі під Свенссоном і тепер спробує свої сили в «Херенвені»), колись дуже перспективний центральний хавбек Адам Махер (тепер гратиме за «Утрехт») та плеймейкер Іліас Бель Хассані (програв конкуренцію Тілю і пішов у «Зволлє»). В основі з «втікачів» в минулому сезоні грав лише центральний півзахисник Матс Сентьєнс, алей ого втрата (перейшов у чемпіонат Туреччини) зовсім не критична для клубу.
«Маріуполь» готовий
Команда Олександра Бабича вже провела два офіційні матчі в УПЛ. В першому турі на виїзді програла новачку елітного дивізіону «Колосу» з Ковалівки, а в другом вдома перемогла «Олександрію». Рахунок обох матчів – 2:1.
Склад в цих поєдинках змінювався мінімально. Стабільними лишалося відразу 9 позицій. У воротах – Рустам Худжамов, в центрі оборони – Сергій Чоботенко та Сергій Яворський, тріо в центрі поля – Максим Чех, Дмитро Мішньов, Валерій Федорчук, на флангах атаки – Вячеслав Чурко і Владислав Вакула, центральний форвард – Руслан Фомин.
Лише по флангах захисту ситуація під питанням. В Києві праворуч грав Павло Полегенько, а ліворуч Сергій Горбунов. В домашній грі Ігор Кирюханцев та номінальний центральний захисник Олексій Биков. А ще є центральний бек камерунець Дава і орендований у «Шахтаря» Віктор Корнієнко на лівий фланг оборони.