Кубок Девіса. Останній акорд

davis-cup-final

В п’ятницю, 23 листопада стартує фінальний тенісний двобій між командами Франції та Хорватії. Це вирішальний матч за Кубок Девіса не лише цього сезону, а, можливо, за весь час існування турніру. Справа в тому, що 118-річна історія змагань буде переписана, починаючи з наступного року. Теніс стоїть на порозі серйозних змін.

Хто такий Девіс?

davis_old

Дуайт Філлі Девіс (на фото – в центрі) – студент Гарварду – до початку минулого століття встиг, незважаючи на свої 20 двічі стати чемпіоном США з тенісу. Перемагати всіх вдома йому набридло, а тому він став ініціатором міжнародного командного протистояння з колишньої метрополією – Великою Британією.

В 1900 році відбувся перший такий турнір. Девіс і його партнери перемогли з рахунком 3-0 (сам автор ідеї був кращим і в особистому поєдинку, і в парному). Рік потому Девіс зіграв лише парний матч (програв), але американці знову стали сильнішими. А в 1903 році британцям вдалося взяти переконливий реванш.

Змагання спочатку звалися дуже просто: International Lawn Tennis Challenge (міжнародний челендж з тенісу), і лише з 1946 (після смерті ініціатора) отримали сучасну назву.

Стабільність

1980

Власне, Кубок Девіса вже з першого року відбувався за чіткою схемою: два одиночні матчі, парна зустріч, і ще два одиночні. Перемагає та команда, яка першою виграє три поєдинки.

Після трьох перших англо-американських двобоїв до змагань приєдналися французи, бельгійці, австрійці з австралійцями. Довелося впроваджувати попередні стадії – півфінали, чвертьфінали… Щороку турнір розростався, з’явилися нижчі дивізіони, але схема була та ж сама: 16 найсильніших команд світу протягом 4 вікендів (1/8, 1/4, 1/2 фіналу і вирішальний двобій) розігрували титул за класичною олімпійською системою на вибування. З наступного року все змінюється.

Революція

Фактично Федерація тенісу продала права на турнір інвесторам, які вкладатимуть гроші в його розвиток наступні 25 років. Ті відразу ж зламали більш ніж вікову традицію, заявивши, що в 2019 році боротися за перемогу буде не 16, а 30 команд. З них шість напряму потраплять до фіналу, а решта 24 в очних поєдинках визначать ще 12 учасників.

На фінальному етапі буде сформовано 6 груп по 3 збірні, а двобої будуть складатися не з п’яти поєдинків, а лише з трьох – одиночний, парний, одиночний. І гратимуть учасники свої матчі до перемоги в двох сетах, замість нинішніх трьох.

Альтернатива

wct

Задавалося б – тенісисти будуть витрачати менше сил на турнір, який не приносить їм залікових очок в особистий рейтинг. Але провідні спортсмени обурилися і багато хто з них вже попередили, що не будуть брати участь в оновленому Кубку Девіса. Більше того, на 2020 рік анонсовано новий командний чоловічний тенісний турнір – World Team Cup. Його ініціатори – Асоціація тенісистів-професіоналів або ATP. Якщо нові інвестори Кубка Девіса не схаменуться, або не знайдуть важелів впливу на ТОП-майстрів ракетки, то ризикують залишити легендарні змагання з третьосортними учасниками.

Франція чи Хорватія?

Втім, це справа, хоч і найближчого, але майбутнього. А вже зараз в останній вікенд листопада на корти Лілля вийдуть господарі – команда Франції та хорвати. Букмекери фаворитом вважають саме гостей, адже в їхньому складі – два гравці з ТОП-15 світового рейтингу: Марін Чіліч (7) та Борна Чоріч (12). У господарів – 32-й та 40-й за рейтингом ATP тенісисти: Люка Пуй та Жеремі Шарді відповідно.

france-davis

Деяка рівновага – в парному протистоянні. В складі збірної Хорватії є четверта ракетка світу Мате Павіч. Втім, рівноцінного напарника у нього нема. Інші хорвати – за межами ТОП-25, а 13-а ракетка світу Нікола Мектіч не виступатиме. У Франції склад більш врівноважений: 11-й в рейтингу Ніколя Маю і його сусід (12 місце) П’єр Ербер.

За французів – рідна публіка, свій корт та титул чинного переможця Кубка Девіса. Рік тому команда перемогла бельгійців. Але тоді в їх складі були 15-а ракетка світу Жо-Вілфрід Тсонга і Рішар Гаске (31-й в рейтингу). Нині ж Тсонга, який пропустив рік через травму і впав в третю сотню рейтингу лише набирає форму, хоча й присутній в заявці на фінал, а Гаске, як і ще два найсильніших тенісиста Франції – Гаель Монфіс та Жиль Сімон – в фіналі не гратимуть.

Історична статистика

Французи – одні з лідерів за кількістю Кубків Девіса. В їхньому активі вже 10 перемог в фіналах (ще 8 разів Франція програвала). Більше – лише у збірних США та Австралії. За останні 10 років найчастіше перемагали команди Іспанії (три титули) та Чехії (2 перемоги).

У Хорватії – один титул, який команда здобула в 2005 році, коли за неї грали Іван Любічіч та Маріо Анчіч. А два роки тому хорвати з Маріо Чілічем у складі поступилися аргентинцям.

davis_cup

А що Україна?

Цей сезон українські тенісисти провели в другому за рейтингом дивізіоні, який складається з трьох географічних зон: американської (Південна, Північна та Центральна Америка), азійської (Азія та Океанія) і європейсько-африканської (Європа та Африка).

Чотири переможці мають шанс поборотися за вихід до Світової групи в матчах плей-офф, але Україна програла Швеції з рахунком 2-3 і замість підвищення вимушена була боротися за те, аби не вилетіти ще нижче. Перемогли Португалію – і на наступний сезон лишаємося в другому дивізіоні.

Загалом же майже всі 25 років існування тенісна чоловіча збірна України грала саме в другій лізі. Чотири рази у нас був шанс зачепитися за елітний дивізіон, але всі спроби були програні за крок до Світової ліги. В 2009 році – поразка від Бельгії з рахунком 2-3. В 2013 році – від Іспанії (0-5). В 2014 році – знову від Бельгії і знову 2-3. Остання поки що спроба відбулася в 2016 році. Тоді сильнішими виявилися японці (0-5).

ukraine_davis

Зараз наша збірна на 32-му місці в рейтингу Кубка Девіса. Трохи вище – Китай і Блорусь, відразу за українцями – Ізраїль та Еквадор.

Схожі записи