УПЛ – 2019/20. Вчорашні лідери ризикують впасти
Цього року через позачергові вибори до Верховної ради чемпіонат України з футболу стартує як ніколи пізно. «Зоря» навіть встигла відкрити сезон матчем в Лізі Європи, а УПЛ ще не розпочала змагання 2019-2020.
Нагадаємо, цей сезон в Прем’єр-лізі відбудеться дещо за новими правилами. Перший етап буде у звичному форматі: 22 тури по 6 матчів у кожному. Усі команди зіграють по 11 домашніх матчів з кожним суперником і стільки ж ігор проведуть на чужих полях. Потім відбудеться розподіл на лідерів та аутсайдерів. Про нижню шістку cikavoinfo.com вже розповів, а сьогодні – про шість найсильніших команд за підсумками першого етапу минулого чемпіонату. Чи втримаються цього разу?
Лідери протягом 10-турового другого етапу (кожен з кожним вдома і в гостях) розіграють чемпіонство, та срібні і бронзові комплекти нагород. Четверта команда стане учасником Ліги Європи. Але на відміну від минулого сезону, коли путівку в Лігу Європу отримали також четверта і п’ята команди, наступного року буде плей-офф за єврокубки.
Отже, чемпіон і віце-чемпіон потраплять до Ліги чемпіонів, бронзовий призер і володар Кубку – до Ліги Європи, а ще одну путівку розіграють чотири команди. Якщо переможцем Кубку України стане перша чи друга команда УПЛ, то участь у міні-турнірі візьмуть 5-а, 6-а, 7-а та 8-а команди Прем’єр-ліги, а якщо кубковим «входом» скористається хтось не з пари лідерів, тоді у плей-офф будуть грати 4-а, 5-а, 6-а та 7-а команди УПЛ. Вони зіграють одноматчеві півфінали (на полях тих, хто буде вище в турнірній таблиці) і фінал (теж на полі команди з вищим місцем). Це зроблено для того, аби утримати спортивний інтерес до фінішу змагань.
ФК Львів
Чергова зміна бразильців у Львові відбулася майже непомітно. Мало хто з вболівальників може відрізнити Олівейру від Фернандо, а Луїша Гонсалвеша від Леонардо Перейри. А тих, хто добре запам’ятався не лише екзотичною зовнішністю, але й яскравою грою – насамперед правого захисника Лукаса Тейлора і форварда Бруно Дуарте – в команді вже немає.
Першу діру тренерський штаб закрив переведенням на фланг захисту Адамюка і придбанням в центр оборони Руслана Зубкова, який довгий час грав в білоруському «Німані». А другу – запрошенням зі словацького «Локомотива» Ренана. Він вже чимало забив в контрольних матчах. Також зі Словаччини переїхали центральні півзахисники Леонардо Монтезелло і Велвес Баяно, а з першої ліги – захисники Антон Братков та Микола Квасний.
В клубі заявляють, що 6-е місце за підсумками минулого сезону львів’ян не задовольнило, але щоб вирішувати більш серйозні завдання у команді просто не вистачає кадрового потенціалу. Хіба що вистрілять усі 13 бразильських легіонерів, які потрапили до заявки ФК «Львів» на сезон.
Оптимальний склад: Бандура – Адамюк, Борзенко, Зубков, Квасний – Приймак, Мартан, Альваро – Шина, Пернамбуко, Ренан.
ФК Маріуполь
Доля клубу, який базується на орендованих у «старшого брата» футболістах – кожні півроку перебудовувати команду. Влітку «Шахтар» займався комплектацією «Маріуполя». Забрав у азовців Зубкова та Ігнатенка (пішли до Реброва у «Ференцварош»), висмикнув для себе Олександра Пихаленка (схоже, він буде дублером Тараса Степаненка, поки не одужають Малишев і Майкон, що вилетіли на півроку) і Данила Сікана (по суті той нині другий форвард донецької команди після Мораеса)…
Щоб компенсувати втрату чотирьох ключових гравців, «Шахтар» відправив до Маріуполя трьох чемпіонів світу U-20 Миколу Кащука, Віктора Корнієнка та Максима Чеха і старшого на рік Дмитра Топалова. Ще один орендований «гірняк» Андрій Борячук влаштував страйк і відмовляється знову їхати в оренду. Троє з цього списка награвалися під час міжсезоння в основі і лише вінгер Кащук має надто потужних конкурентів у вигляді Чурка та Вакули, щоб отримати пропуск в перший склад.
Схоже, до кінця літа ще пару футболістів Луїш Каштру позичить Олександру Бабічу. В Лізі Європи знадобилися би і Богдан Бутко, який зараз номінально третій правий захисник «Шахтаря», і центральний хавбек Вячеслав Танковський.
Оптимальний склад: Худжамов – Полегенько, Яворський, Чоботенко, Корнієнко – Чех, Топалов, Федорчук – Вакула, Фомін, Чурко.
«Зоря» Луганськ
Віктор Скрипник – головний для «Зорі» трансфер літа – влаштував серйозну перебудову. Частково вимушену (через перехід в київське «Динамо» Олександра Караваєва), а частково – під власне бачення футболу. Головна зміна полягає в новій схемі. Якщо раніше луганська команда грала з одним форвардом і насиченим центром поля (як, власне, абсолютна більшість учасників УПЛ) то тепер акценти змінилися: в «Зорі» Скрипника є місце для двох нападників і одного опорного хавбека замість двох.
Це вимагає від команди наявності кваліфікованого конкурента для Пилипа Будківського, який вже надто давно не показував свого найкращого футболу, і набагато більш умілого в плані початку атак ніж Чайковський опорника. Пошук гравця для першої позиції триває і може вирішитися орендою Назарія Русина з «Динамо», якщо кияни знайдуть собі іншого нападника. В центральну зону запросили Дмитра Іванисеню, але перший офіційний матч проти «Будучності» він майже провалив. Доведеться або чекати поки він зрозуміє і почне виконувати плани Скрипника на гру, або робити ставку на Ігоря Чайковського.
Інші позиції, завдяки підписанню Богдана Михайличенко, подовження оренди Олександра Тимчика і Богдана Ледньова, трансферів Владлена Юрченка, німецького та бразильського захисників Джоеля Абу-Ханна та Лазіо і переводу Артем Громова з флангу на позицію другого форварда, більш-менш укомплектовані. Навіть якщо не залишиться в клубі бразилець Сілас, а бразильський голкіпер Луїш Феліпе не скине набрані протягом відпустки зайві 15 кг, замінити їх є ким. Потрібен лише ще один форвард. Але поки що і без нього «Зоря» в гостях обіграла чорногорську «Будучност» з рахунком 3:1 (двічі відзначився Громов).
Оптимальний склад: Шевченко – Тимчик, Вернидуб, Чеберко, Михайличенко – Чайковський – Хомченовський, Ледньов, Кочергін – Громов – Будківський.
ФК Олександрія
Бронзовий призер минулого чемпіонату особливо склад не посилив. Валерій Лучкевич і так грав навесні в клубі (був в оренді – став повноцінним гравцем з контрактом). Денис Безбородько – просто спроба компенсувати втрату відразу двох форвардів: Кулача і Пономаря. Максим Третьяков – нерівноцінна заміна Андрію Цурикову, який переїхав в Чехію. Залишається лише Денис Мирошниченко в плюс. Натомість, крім Цурикова «Олександрія» залишилася ще й без Артема Поляруса (поїхав «годувати родину» в другу лігу РФ) та досвідченого Дениса Дедечка (тепер гратиме у Вірменії). А тут на додачу Василь Грицук через травму вибув на довгий час.
Спроби Володимира Шарана підсилити склад за рахунок оренд футболістів в українських грандів провалилися. Валерій Бондаренко з «Шахтаря» поїхав грати в Португалію, а «динамівець» Ахмед Алібеков навіть потренувався з командою і зіграв у спарингах, але опинився в чеському «Словані». Клуби не домовилися щодо того, хто буде платити орендованому футболісту зарплату.
Завдяки третьому місцю в УПЛ 2018/19 «Олександрія» гратиме відразу в груповому раунді Ліги Європи, який розпочнеться у вересні. Тож клуб має місяць до закриття трансферного вікна аби знайти кваліфікованого центрального захисника, підміну для Павла Пашаєва на правому фланзі і підтягнути до основного складу власну молодь. В тому числі – свіжих чемпіонів світу серед молоді. Кирило Дришлюк в центрі поля і Денис Устименко на вістрі атаки виглядали би доречно і цікаво.
Оптимальний склад: Паньків – Пашаєв, Бухал, Бабогло, Мирошниченко – Гречишкин – Лучкевич, Банада, Ковалець, Третьяков – Сітало.
«Динамо» Київ
Омолодження складу фактично завершилося. В новому сезону Олександр Хацкевич хіба що спробує інтегрувати в склад Георгія Цитаїшвілі (але у нього є два мегаконкуренти – Циганков і Караваєв) і Дениса Попова (тут шансів більше). Решта ж – гравці, у яких за плечима не по одному повноцінному сезону. І лише два новачки – Мохаммед Кадірі і Олександр Караваєв. До того ж вони пройшли збори на відміну від попередніх років, коли трансфери здійснювалися ближче до осені.
Втрат – жодних, якщо не рахувати баласту (третій воротар Рудько, ветеран Морозюк, який і так останні півроку провів в оренді) та молоді, прилаштованої по орендах (Алібеков, Смирний, Булєца, Супряга, Тимчик). Тож команда стала однозначно сильнішою, і тренеру залишається тільки один шлях для відступу: відсутність конкуренції серед форвардів. Якщо Ігор Суркіс купить Хацкевичу нападаючого, готового боротися за місце в основному складі з Фран Солем та Артемом Беседіним – то у наставника «Динамо» буде лише один вихід для того, аби не бути звільненим: пробитися до групового етапу Ліги чемпіонів через сито кваліфікації.
Оптимальний склад: Бойко – Кенджора, Бурда, Кадар, Миколенко – Кадірі – Циганков, Шапаренко, Гармаш, Вербіч – Фран Соль.
«Шахтар» Донецьк
Якщо у «Динамо» вразливою точкою лишається атака, то у «Шахтаря» в пріоритеті – центральний захисник. Літні втрати Бондаренка і Ордеця залишили Луїша Каштру з безальтернативною парою в центрі оборони. Але ані Сергій Кривцов, ані Давіт Хочолава – не зразки надійності. А Миколі Матвієнку і капітану чемпіонської молодіжної збірної України Валерію Бондарю головний тренер поки не спішить довіряти.
Головна проблема в центральній зоні схожа на ту, які намагається вирішити Скрипник в «Зорі» – перевчити свого опорника, щоб той не просто грав на руйнування, але й став стрижнем, навколо якого будується потенційна атака. Тарасу Степаненку ось-ось виповниться 30, а навчити «старого пса» новим фокусам – справа не з простих. Майкон і Малишев, які могли би підвищити конкуренцію і прискорити навчання одного з лідерів клубу. Якщо ні – то доведеться ризикувати і робити ставку на Олександра Пихаленка.
В атаці теж багато туману. Місце в основі Жуніора Мораеса не підлягає сумніву, проте за його спиною – Лещук, який мріє повернутися до Іспанії і не приховує цього; Кайоде, якого навіть не заявили на сезон і 17-річний Данило Сікан.
Оптимальний склад: Пятов – Болбат, Кривцов, Хочолава, Ісмаїлі – Степаненко – Тете, Алан Патрик, Марлос, Тайсон – Мораес.