Тенісна прірва. Чоловіки з ракеткою втрачають позиції
Український теніс сьогодні переживає серйозний гендерний дисбаланс. В ТОП-100 рейтингу WTA – відразу чотири українки (Світоліна, Цуренко, Бондаренко, Ястремська), а наступній двадцятці є ще Козлова і Калініна. А от у чоловіків ситуація значно гірша – на початку вересня найкращий тенісист Олександр Долгополов залишив першу сотню рейтингу ATP. А оскільки зараз він відновлюється після операції, то не зможе повернути собі місце в елітній сотні. Схоже, чоловічий український теніс вперше з 2007 року залишиться за підсумками сезону без представництва в ТОП-100.
Арифметика рейтингу
Ранжувати тенісистів за підсумками їх виступів в різних турнірах протягом року вперше стали в 1973 році. На кожному турнірі спортсмен отримує певну кількість балів в залежності від його престижності та результату, показаного учасником.
Кожному тенісисту в залік йде 18 результатів – 12 обов’язкових (турніри Великого шолому + змагання серії Мастерс) і 6 найкращих на менш важливих стартах.
Бали актуальні рік. Коли минає 52 тижні, очки набрані рік тому відмінусовуються, а до суми додаються свіжі здобутки – за останній тиждень. Саме тому важливо захищати свої минулорічні здобутки, аби не втрачати багато залікових пунктів.
Ера Андрія Медведєва
Вперше український прапорець в першій сотні рейтингу ATP з’явився в 1992 році. Тоді 18-річний Андрій Медведєв завершив рік на 24-й сходинці. Серед лідерів він тримався 9 років, здобувши за цей час 11 титулів. Найвище досягнення на турнірах Великого шолому – фінал Roland Garros 1999 року. Найвища сходинка в рейтингу – 4 місце (1994 рік). Найкращий результат за підсумками року – 6 місце (1993 рік).
Темні часи
Після того, як найуспішніший український тенісист завершив кар’єру, українці 7 років не потрапляли до ТОП-100. І навіть близько не підбиралися. Кращим тоді вважався львів’янин Орест Терещук, який двічі в 2002 і 2003 роках завершував сезон в середині четвертої сотні (323-355 місця). Юні Сергій Стаховський і Олександр Долгополов тоді лише починали своє сходження до тенісних вершин.
Чудова трійка
Власне Стаховський і Долгополов стали уособленням чоловічого українського тенісу останні 10 років.
Першим до ТОП-100 пробився старший на два роки Сергій Стаховський. Сталося це в 2008 році, і потому він сім разів закінчував рік серед кращих в рейтингу ATP і ще двічі опускався за підсумками сезону трішечки нижче – на 103 і 109 сходинку. Найкращий його показник – 58 місце 4 роки тому. Втім, проміжні результати бували ще вищі – аж до 31 місця.
Олександр Долгополов видав кращу кар’єру:
• вісім поспіль сезонів завершено в ТОП-100
• три титули на кортах Умаг (Хорватія), Вашингтон (США) та Буенос-Айрес (Аргентина)
• 15 місце в рейтингу за підсумками 2011 року
• найвища сходинка в кар’єрі – 13 місце в рейтингу (січень 2012 року)
Це десятиліття було унікальним для українського чоловічного тенісу – до сотні найсильніших спортсменів одночасно потрапляло по 3 наших земляки. Раніше такого не бувало. Третім став Ілля Марченко. Сезон 2010 він завершив на 81-му місці, потім опустився, але в 2015 і 2016 роках повертався до елітної ліги (94 і 74 місця відповідно).
Перспектива
Сьогодні серед 100 кращих тенісистів світу українців нема. І невідомо чи хтось там з’явиться найближчим часом. Долгополов заліковує травму, Стаховському вже 32 роки (в ТОП-100 лише 12 людей старшого віку) і вибиратися з середини другої сотні не так просто. Марченко зараз – на рівні Терещука початку нового тисячоліття.
А далі українське прізвище можна знайти лише на межі першої півтисячі і нижче. І найгірше, що там майже нема юних спортсменів. Більшості – від 24 до 30 років. Порівняти хоча би з 18-річним Медведєвим або 22-річними Долгополовим і Стаховським серед 100 кращих.
Кілька років тому тренери пророкували хорошу кар’єру тоді ще юнакам Владиславу Манафову і Марату Дев’ятрову. Сьогодні їм 24-25 років, а місця в рейтингу ATP вони посідають 491-е і 756-е.
Зараз найбільше говорять про Олексія Крутих. Йому 18. На початку вересня він вперше пробився до фіналу турніру серед професіоналів – ф’ючерсу, що проходив в Бучі Київської області. А влітку – пройшов до чвертьфіналу юніорського чемпіонату Європи. А ще раніше – в лютому його викликали до складу дорослої збірної України для підготовки до поєдинків Кубку Девіса.
Поки що Олексій Крутих зібрав залікових балів стільки, щоб їх вистачило для 896 рядка в рейтингу ATP. Але він цілком може орієнтуватися на Олександра Долгополова. Той в 2006 році почав сезон на 1491-му місці, а завершив його – на 265-й сходинці. Є до чого прагнути.