Знайдено рештки мініатюрного динозавра розміром з колібрі
Науковці виявили в азійській країні Мʼянмі рештки найменшого з нині відомих динозаврів – не більше 5 см.
Таку унікальну знахідку виявили на півночі країни.
Череп динозавра був у бурштині, вік якого – майже 100 мільйонів років (Мезозойська ера, крейдовий період).
Йому уже навіть дали назву – Oculudentavis khaungraae («окатий і зубатий птах») за великі очниці, помітні зуби й зовнішність, яка нагадує колібрі.
За припущенням вчених, цей динозаврик був активний у світлий час доби та, імовірно, харчувався безхребетними.
Знахідку виявили працівники Інституту палеонтології хребетних і палеоантропології Китайської академії наук на чолі з Цзинмай ОʼКоннор у зразках бірманського бурштину. Вони піддали зразок компʼютерній томографії і таким чином визначили розміри і будову тварини та дійшли висновку, що це таки був динозавр.
Також читайте: Відкрито різновид динозаврів, які мали пір’я кольорів веселки
За словами вчених, окулюдентавіс — найдрібніший з відомих динозаврів. Вони сподіваються, що зʼявляться нові методи, більш інформативні, ніж компʼютерна томографія, які дозволять дізнатися більше про біохімію цього динозавра, не руйнуючи зразок.
На думку науковців, ця знахідка може допомогти зрозуміти, яким чином невеличкі птахи еволюціонували від динозаврів, які за розмірами зазвичай були набагато більшими.
Також читайте: Виявили живу істоту, якій не потрібен кисень
До цього найменший відомий птахоподібний мікрораптор важив сотні грамів, найменший різновид колібрі – 2 грами.
Учених також здивувала будова ока окулюдентавіса – зазвичай у птахів розташована по колу кістна структуру (так зване склеротичне кільце), яка допомагає підтримувати око. У відомих птахів зазвичай окремі кістки цієї структури мають просту будову, а от у цієї мікропташки вони більше нагадують ложку, як у деяких ящірок, а очна ямка має форму конуса. Тому вчені припускають, що він був дуже хороший зір.
Також читайте: Знайдено хвіст динозавра, якому 99 мільйонів років
Цей вид динозаврів має дивні характеристики, які могли розвинутися через його крихітний розмір, або ж через пристосованість до певного способу життя. Наприклад, у його дзьобі було багато зубів, тому найімовірніше він був хижаком і харчувався комахами.