Тенісистки визначили найкращу збірну

fed_cup_2019_france

Відбувся фінал Кубку федерацій. Це один з небагатьох командних тенісних турнірів. Власне, на найвищому рівні таких лише три: чоловічий Кубок Девіса, жіночий Кубок федерацій та змішаний Кубок Хопмана.

Сходинки догори

fed_cup_2019_scheme

Кубок федерацій – такий собі чемпіонат світу з тенісу серед жіночих команд. Участь у ньому беруть близько 90 країн, але змагаються вони не всім загалом, а в різних лігах і групах. Це багатоступенева піраміда, в якій відбувається постійна щорічна ротація між рівнями. Тобто, переможці найнижчих ліг піднімаються вище, замінюючи тих, хто виступив найгірше у більш престижному дивізіоні.

Наразі існує два загальних дивізіони – Світова група та Світова група ІІ і три локальних зі своїм внутрішнім поділом на ліги і підгрупи. Таким чином, уся піраміда Кубку федерацій складається з 5 ступенів. Тобто, щоб команді-новачку, яка вперше заявляється на турнір, долучитися безпосередньо до боротьби за Кубок, потрібно п’ять років лише перемагати і підніматися сходинками.

Географія

asian

Також на нижчих рівнях застосовується географічний принцип, аби, скажімо, тенісисткам з Індонезії не довелося летіти до Великої Британії чи Південної Африки. Але оскільки «ареал» світового тенісу дещо обмежений, то без далеких перельотів все одно не обійтися.

Нижчі дивізіони поділені на Американську зону (охоплює Північну, Центральну, Південну Америки і Карибський басейн); Азіатську-Океанічу зону (Азія, Австралія, острівні країни Тихоокеанського басейну) і Європейсько-Африканську. Останнє поєднання досить дивне і обумовлене невеликою кількістю країн в Африці, в яких популярний теніс. Окремо проводити для них кваліфікаційні етапи – нераціонально. Через це, наприклад цього року, відбувалися матчі між Південно-Африканської республікою і Люксембургом або між Конго та Північною Македонією.

Шлях переможців

fed_cup_2019_france1

В кожній з географічних зон в 2-3 лігах (по 1, 2 або 3 підгрупи) відбуваються кваліфікаційні матчі, за підсумками яких визначаються переможці від Америки, Азії/Океанії та Європи/Африки (два переможці). Цього року ними стали: Бразилія, Казахстан, Велика Британія та РФ відповідно.

Ці чотири збірні, а також 4 представники, що минулого сезону зберегли місце в Світовій групі ІІ (або вилетіли з елітного дивізіону) складають вісімку учасників другої за рівнем ліги. В 2019 році до тенісисток з Бразилії, Казахстану, Великої Британії та РФ долучилися Нідерланди, Італія, Японія та Словаччина. Вони зіграли між собою чотири матчеві зустрічі. Хто програв – далі боротиметься за збереження прописки в Світовій групі ІІ. Хто виграв – наступного сезону зможе пробитися до елітної Світової групи де безпосередньо й ведеться боротьба за Кубок.

Головний трофей

czech_republic_2018_fed_cu

Кубок федерацій розігрують 8 найсильніших жіночих команд світу. Цього року стартували в розіграші Білорусь, Німеччина, Бельгія, Румунія, Чехія, США, Франція та Австралія. Дві останні дісталися до фіналу. А там француженки здолали австралійок з рахунком 3:2.

Ключовою стала перемога Крістіни Младеновіч (39 номер і рейтингу WTA) над першою ракеткою світу – Ешлі Барті (2-6; 6-4; 7-6). А крапку в протистоянні поставив дует Младеновіч – Гарсія. В парній грі вони без проблем здолали Барті і її напарницю Стосур. Не дивно, адже Младеновіч – перша в світі в парному тенісі, а Гарсія до травми – три роки тому – була другою ракеткою світу в тій же дисципліні.

Власне, як вже зрозуміло, команди між собою змагаються в 5 поєдинках: чотири одиночні і один парний. Хто виграє 3, 4 або 5 – той переміг.

Історія

fed_cup_1963

Вперше Fed Cup відбувся в 1963 році. Тоді це був один дивізіон на 16 команд, а фіналістами стали Австралія і США. Американки перемогли, а протягом наступних двох років австралійки брали реванш. Перші 9 турнірів вигравали лише ці дві країни, в 1972 до списку чемпіонів приєдналася Південно-Африканська республіка, а в 1975 Чехословаччина. Втім, це були поодинокі випадки. До 1983 року відбулося 20 розіграшів, в яких 11 разів перемагали американки, 7 разів – австралійки і по разу ПАР і ЧСФР.

В новій ері – після 1991 року – різноманіття було більше. Найкраще виступали команди Чехії (6 чемпіонств), Іспанії (5 титулів), Італії, РФ та США (по 4 перемоги). Тепер три перемоги у Франції. Також вигравали Кубок Федерацій німкені, бельгійки та словацькі тенісистки.

Україна

1109366

Жіноча збірна України з тенісу виступає в Fed Cup з 1993 року. Найвищим досягненням нашої команди були матчі в Другій Світовій групи.

До 2002 українки «варилися» виключно на третьому рівні – в різних лігах Европейсько-Африканської зони. Тоді вони обіграли Греції та Болгарію, але у вирішальному матчі плей-офф за вихід до Світової групи програли Словенії. Друга така спроба відбулася в 2004 році (програли Німеччині у вирішальному матчі).

А от з 2007 почався помітний підйом. Україна перемогла Білорусь, Угорщину, Литву, а в плей-офф вперше в історії перемогла. Жертвою стала Польща. Таким чином в 2008 році українські тенісистки дебютувати в Світовій групі ІІ. В першому сезоні програли Італії, але утрималися в дивізіоні завдяки перемозі над Бельгією. А потім прийшов час долати нову вершину.

fed-cup-aus-ua

В 2009 році сестри Альона та Катерина Бондаренко здолали Ізраїль, а потім в дуже оновленому складі (мінус Катерина, плюс Марія Коритцева та Ольга Савчук) в гостях розгромили Аргентину з рахунком 5:0.

2010-й рік – перший в історії жіночого українського тенісу, коли команда вступала серед літних збірних. Українки програли Італії та Австралії і повернулися до Світової ліги ІІ. Але затрималися там на один рік. Нові перемоги над Швецією і Австралією дали можливість вдруге дебютувати в еліті. На жаль, і друга спроба була невдалою. Fed Cup-2012 приніс прикру поразку 2:3 від Італії (Леся Цуренко перемогла в обох одиночних матчах) і розгром від американок 0:5. Причому на матч проти США тренерам вдалося зібрати оптимальний склад – Лесю Цуренко і Еліну Світоліну. Але це не допомогло. Серена Вільямс і Крістіна Макгейл були непереможними.

Нова ера

Після того синьо-жовта команда покотилася донизу. В 2013 році поразки від Іспанії та Канади відкинули команду назад на третій рівень – До Європейсько-Африканської зони. В 2016 році звідти вдалося піднятися, але за два роки знову ж та сама Канада викинула нас з Другої Світової ліги, де ми досі й перебуваємо.

kostyuk_fed_cup_2019

Поточний розіграш Кубку Федерацій був невдалим для України. Наші дівчата в групі обіграли Естонію та Болгарію, проте поступилися Швеції, а в матчі за 5-8 місця ще й Польщі програли. На ті матчі не вдалося залучити ані Цуренко, ані Світоліну. Віддуватися довелося Даяні Ястремській (вона свій матч виграла) і юній Марті Костюк.

Наступний сезон Україна проведе знову на третьому рівні світового тенісу. Потенційні суперниці по групі – Австрія, Болгарія, Хорватія, Греція, Естонія, Італія, Люксембург, Сербія, Словенія, Польща, Швеція та Туреччина. Якщо вдасться знайти мотивацію для Еліни Світоліної та Лесі Цуренко з Даяною Ястремською – то конкуренток не буде (хіба що, крім Італії). Друга Світова ліга зачекалася за тенісисток з України.

Схожі записи