Мораес, Циганков, Фаворов та інші. Хто був найкращим в чемпіонаті України?

111mmm111

Багатостраждальний чемпіонат у Прем’єр-лізі завершено. Попереду – лише три матчі плей-офф, які визначать останнього – п’ятого – представника України у єврокубках. Саме час підбити підсумки сезону і визначити «дрім-тім» – символічну збірну сезону.

А щоб не бути суб’єктивними у цій справі і серед кількох рівних кандидатів обрати дійсно найкращого футболіста УПЛ на кожній позиції, звернемося до цифр. Статистика, як відомо, не бреше. Потрібно лише правильно аналізувати дані кожного зі спортсменів.

Воротарі – Пятов / Паст / Сарнавський

Як не дивно, але ця позиція виявилася найбільш складною для оцінювання. Насамперед тому, що голкіпери грають в кардинально різних умовах. В одній команді воротар майже весь матч нудьгує, маючи поряд надійних захисників, а в іншій – крутиться як білка у колесі, видаючи купу сейвів, але й пропускаючи чимало. Тому ми вирішили обрати аж трьох кандидатів – за різними факторами.

pppyatov

Критерій № 1 – кількість матчів, у яких воротар не пропускав голів. Найбільше «сухих» ігор у сезоні 2019-2020 в УПЛ провів голкіпер «Шахтаря» Андрій Пятов. На його рахунку 11 таких поєдинків.

10 разів на нуль відпрацював воротар «Десни» Євген Паст. Це другий показник у лізі. А от де голкіпер «сіверян» перший – то це у кількості відбитих ударів. На його рахунку – 98 порятунків у 30 матчах.

В тому числі Євген Паст парирував 3 з 4 пенальті, які йому пробивали суперники, але навіть такі цифри серйозно поступаються перфомансу, який видав воротар ФК «Львів» Богдан Сарнавський. У його ворота протягом сезону з 11-метрової позначки суперники били 11 разів – і 6 разів переможцем у двобоях виходив саме Сарнавський. Це – повторення рекорду чемпіонатів України, який був недосяжним від сезону 1993/94 років. Тоді справжнім жахом для суперників був воротар «Кривбаса» Валерій Воробйов.

Захисники – Кривцов, Матвієнко, Фаворов, Мостовий

mat_kry

Головні козирі оборонців – не забивати чи віддавати гольові передачі (хоче ці вміння можуть стати потужним бонусом), а надійність та стабільність. Перший критерій відображає кількість виграних єдиноборств, а другий – незамінність для команди, що виливається у кількості проведених матчів чи хвилин. У підсумки вийшла збірна лише з представників двох клубів – «Шахтаря» та «Десни». Не дивно, адже ці команди посіли 1-е та 3-є місця у сезоні за кількістю пропущених голів.

Сергій Кривцов та Микола Матвієнко – основна пара центральних оборонців не лише донецького клубу, але й збірної України. Вони лідирують за відсотком виграних єдиноборств у захисті. Обидва виходять переможцями у 7 з 10 випадків боротьби із суперником на своїй половині поля. Різниця – мінімальна: у Кривцова цей показник складає 70,83 %, а у Матвієнка – 70,71 %.

mostovyy

Якщо ж звернути увагу на абсолютну кількість виграних епізодів в захисті – то поза конкуренцією опиниться лівий оборонець «Десни» Андрій Мостовий. На його рахунку – 248 переможних дуелей з вінгерами та форвардами команд-суперниць. Відрив від 2-го місця (Олександр Тимчик із «Зорі») склав 18 пунктів.

favorov11

На 5-му місці в цьому рейтингу опинився захисник «Десни» з протилежного – правого – флангу. Але Денис Фаворов взяв своє двома іншими показниками. По-перше, він провів у сезоні 2019-2020 в УПЛ найбільше хвилин на полі (2969). Це навіть більше, ніж голкіпери, яких тренери змінювати не дуже люблять. А по-друге, капітан «Десни» став найбільш результативним футболістом чемпіонату серед гравців оборони (той самий козир!). У його активі – 7 голів та 2 результативні передачі на партнерів. Причому 5 голів Фаворов забив у перші 6 матчів відновлення УПЛ після карантину.

Півзахист – Іванісеня / Огиря, де Пена, Буяльський /Ледньов

Ще одна непроста позиція – опорна зона. Ідеального опорника визначити складно через те, що він у сучасному футболі має вміти не лише руйнувати (кількість виграних єдиноборств), але й починати атаки власної команди (кількість передгольових або хоча би просто загострюючих передач). І вирахувати оптимальний баланс першого та другого фактично неможливо.

ivanis

До карантину головним фаворитом вважався хавбек «Зорі» Дмитро Іванісеня, який став справжнім відкриттям УПЛ. Повернувшись влітку в Україну зі слабенького чемпіонату Грузії, він сходу став стрижневим гравцем команди, яка в підсумку здобула бронзові нагороди, і дебютував за збірну України. Цього літа в останніх турах футболіст помітно здав, але до середини березня він був лідером за кількістю передач у чемпіонаті – 1436, або 67 у середньому за матч. І все це з точністю у 89 %.

Для порівняння: другим у рейтингу був зірковий латераль «Шахтаря» Ісмаїлі (на 20 передач менше), а основний опорник «Шахтаря» та збірної України Тарас Степаненко віддав лише 1213 пасів, зосередившись на руйнівній роботі.

ohyrya

Але і у руйнуванні Степаненка перевершили. В першу чергу – опорний півзахисник «Десни» Владислав Огиря. Він – третій у рейтингу УПЛ за кількістю виграних єдиноборств (214). Перші два місця, нагадаємо, у захисників – Мостового і Тимчика. Серед колег за амплуа конкурентів у Огирі не знайшлося. Тож його з Іванісенею можна чергувати у цій символічній збірній у залежності від стилю гри. На більш атакуючу – випускати луганчанина, а на більш захисну – чернігівця.

de_pena

В центральній зоні ближче до атаки відзначимо уругвайського легіонера «Динамо» Карлоса де Пену. Номінально він фланговий півзахисник чи вінгер, але багато часу проводить на полі, зміщуючись у центр. Його козир – дриблінг. За відсотком залишення суперників у дурнях де Пена посів 1-е місце в лізі. Три з чотирьох (75,81 %) його спроб обіграти опонента є успішними. Наприклад, у лідера «Шахтаря» за цим показником Манора Соломона – менше 66 %.

Також уругваєць – третій в УПЛ за ключовими передачами (ті, що призводять чи можуть призвести до удару по воротах). В цьому аспекті він програє лише захиснику «Динамо» Кендзері та фланговому форварду «Шахтаря» Тайсону. Колеги за амплуа – далеко позаду.

buyalskiy13

Атакувальний півзахисник теж вийшов у двох особах. У першій частині чемпіонату поза конкуренцією був Богдан Ледньов – 11 голів та 3 гольові передачі за 20 матчів. Але після карантину хавбек «Зорі» розчинився на полі, а естафету від нього підхопив «динамівець» Віталій Буяльський – 6 голів у 7 матчах (за весь сезон – 14+5 за системою гол плюс пас).

Атака – Тайсон, Мораес, Циганков

taison_moraes

Центральний форвард «Шахтаря» Жуніор Мораес став найкращим бомбардиром чемпіонату – 20 голів. Також на його рахунку 11 гольових передач – і це теж найкращий результат. Інші цифри можна не наводити.

Також 11 результативних пасів на партнерів зробив лівий вінгер чемпіонів України Тайсон. Крім того, він ще й відзначився 10 разів, що приносить йому 21 результативну дію в сумі. Гірше, ніж у Мораеса, але краще, ніж у всіх інших.

По 20 балів за системою гол плюс пас набрали центрфорвард «Десни» Олександр Філіпов (16+4) та правий вінгер «Динамо» Віктор Циганков (14+6). Але нам у цю збірну потрібен саме гравець на правий фланг – томи зупиняємося на «динамівці». До того ж, Циганков провів на 3 матчі менше у сезоні і успішніше діяв у найбільш відповідальний момент.

В останніх шести турах, коли вирішувалась доля срібних та бронзових нагород, Філіпов забив лише 1 раз, а Циганков – 5.

Схожі записи