Хто стане зіркою футболу в 2020 році. Частина 2
Акредитовані УЄФА журналісти з різних країн взяли участь в опитуванні щодо найбільш перспективних футболістів, які протягом наступних 12 років змусять говорити про себе ЗМІ і витрачати кошти на трансфери конкурентів. За підсумками аналізу відповідей, офіційний сайт UEFA.com склав ТОП-50 майбутніх зірок. Очікується, що кожен з цих гравців зможе «вистрілити вже найближчим часом. Серед них є українець та два іноземці, що грають в Українській Прем’єр-лізі. Сьогодні – друга половина списку (не за рейтингом, а за англійською абеткою).
Дещо забігаючи наперед, відзначимо тотальну перевагу французьких та португальських футболістів. Франція представлена відразу сімома прізвищами в ТОП-50, а Португалія делегувала шість футболістів в цей список. Лише по три виконавці тут від Нідерландів, Англії, Іспанії, Бельгії та Бразилії. Дивовижно, але Італія представлена лише раз, а Німеччина взагалі відсутня! Натомість представлені такі досить екзотичні футбольні країни, як Канада, Корея, Грузія чи Косово.
Щодо клубних представництв, то більше двох гравців від однієї команди в ТОП-50 немає. По два футболісти – від «Арсенала», «Бенфіки», «Порту», «Севільї», «Лілля», «Шахтаря», «Зальцбурга», «АЗ Алкмаара» та ЦСКА. Найбільш широко представлена іспанська Прімера (6 гравців), французька Ліга 1 (6 гравців) англійська Прем’єр-ліга (5 гравців), португальська Прімейра (5 гравців).
Дієго Лайнес (Мексика, «Бетіс»)
Мініатюрний хавбек з пасом, близьким до ідеального. В січні 19-річний гравець за рекордні для мексиканського футболу гроші (14 млн євро) переїхав в Європу. Необхідного ігрового часу він не отримує (лише 190 хвилин в 9 турах з 18), але шанс в Кубку використав сповна: гол плюс пас в матчі проти аматорів з «Антоніано»).
Ноа Ланг (Нідерланди, «Аякс»)
Кожного року «Аякс» продає лідерів до найсильніших клубів Європи, але тут же дістає з рукава (а точніше з клубної академії) нову потенційну зірку, яка за рік-два принесе десятки мільйонів доларів від трансферу. Черговий в цьому списку – швидкісний вінгер, який в грудні 2019-го став першим за останні 60 років гравцем, який відзначився хет-триком в дебютній грі за «Аякс».
Богдан Ледньов (Україна, «Динамо»)
Один з найкращих бомбардирів УПЛ. Виступаючи на правах оренди за «Зорю», 21-річний атакуючий хавбек вже забив 9 голів в 16 матчах. Влітку він повертається в Київ і має закрити одну з найбільш проблемних позиції у складі «Динамо».
Денніс Ман (Румунія, «Стяуа»)
В чемпіонаті Румунії 21-річний футболіст вже не має мотивації. Технічний форвард/вінгер переріс місцевий рівень і готовий до того, аби переїхати за кордон. Програма-максимум – «Манчестер Юнайтед» чи «Тоттенгем», які ще минулого року цікавилися румуном. Програма-мінімум – донецький «Шахтар», який прагне виграти конкуренції у «Роми», «Фенербахче», «Зєніта» і «Севільї».
Габріель Мартінеллі (Бразилія, «Арсенал»)
Центральний форвард «канонірів» став першим з часів Іана Райта (перша половина 90-х) гравцем команди, який розпочав виступи з 4 голів в перших 4 матчах. Головний тренер «Ліверпуля» Юрген Клопп вже назвав 18-річного бразильця «талантом століття».
Нікола Моро (Хорватія, «Динамо Загреб»)
Ще одна трансферна мета «Шахтаря». Він мав би замінити в опорній зоні Тараса Степаненка, який старішає і мріє пограти за кордоном. Міцний і одночасно технічний центральний хавбек лише через травму коліна не зміг поки закріпитися в збірній, де його небезпідставно вважають наступником легендарного Луки Модріча.
Рафаель Леау (Португалія, «Мілан»)
Минулого літа «португальський Мбаппе» перейшов з «Лілля» до «Мілану». Свого часу в «Спортингу», де починав Леау, форварда вважали навіть більш талановитим ніж Кріштіану Роналду, який також виховувався в академії «зелено-білих». В «Мілані», щоправда, він поки не демонструє цього: 13 матчів, 1 гол і 1 результативний пас.
Трой Перррот (Ірландія, «Тоттенгем»)
В минулому році 17-річний форвард несподівано дебютував у складі національної збірної Ірландії. На той час він навіть не мав жодної гри за спиною на дорослому рівні за клуб. Втім, новий тренер «шпор» Жозе Моурінью швидко виправив це непорозуміння, випустивши футболіста в матчі АПЛ на 5 хвилин. В юнацькій Лізі чемпіонів Перрот забив в сезоні 6 голів в 4 матчах.
Страхінья Павловіч (Сербія, «Партизан»)
Центральний захисник у свої 18 років відіграв весь минулий рік в основі белградського клубу. В грудні його придбав «Монако», проте до літа 2020 року футболіст виступатиме за рідну команду. До моменту переїзду до князівства Монако, Павловіч обов’язково дебютую за національну збірну Сербії.
Панайотіс Рецос (Греція, «Баєр»)
В Леверкузені збирають потужну юну «банду». Щойно купили аргентинця Єзекіля Паласіоса, влітку запросили Муссу Діабі з «ПСЖ», мають в складі Леона Бейлі (Ямайка), Пауліньо (Бразилія) та німецького вундеркінда Кая Хавертца… Центральний захисник 21-річний Рецос теж в цьому списку. В минулому сезоні він грав мало через травми, але тепер – беззаперечний гравець основи. Чудово виконує штрафні удари.
Букайо Сака (Англія, «Арсенал»)
Найбільш юний автор голу за «Арсенал» в єврокубках за останні 11 років. У вересні вінгер забив у ворота «Айнтрахта» у віці 18 років та 14 днів. Усього ж в Лізі Європи в 4 іграх він забив двічі і віддав три асисти – більше однієї корисної дії в середньому за матч. Крім того, нащадок емігрантів з Гани також регулярно виходить на поле в матчах АПЛ. Наразі в його активі 12 матчів.
Оян Сансет (Іспанія, «Атлетік»)
19-річний атакувальний півзахисник з ідеальною технікою дуже швидко став одним з лідерів баскського клубу і заслужено отримав виклик до молодіжної збірної Іспанії.
Арнор Сігурдссон (Ісландія, «ЦСКА»)
Півзахисник – наймолодший ісландець в історії Ліги чемпіонів. В жовтні 20-річний футболіст забив свій перший гол за національну збірну, а в грудні італійські експерти включили його в ТОП-5 найбільш талановитих футболістів, що народилися не пізніше 1999 року.
Бубакарі Сумаре (Франція, «Лілль»)
Виступ «Лілля» в Лізі чемпіонів – журбинка. Команда провалилася в рівній групі, не зачепившись за боротьбу в квартеті, де не було грандів («Аякс», «Челсі», що переживає складний період зміни поколінь, і «Валенсія» з конфліктами в структурі клубу). Не вражають «доги» і в Лізі 1, де команда втратила 26 очок в перших 19 турах і посідає лише 4-е місце. Чи не єдина світла пляма – не за роками зріла гра 20-річного опорника Сумаре. Французький клуб днями отримав пропозиції щодо трансферу гравця від 6 клубів. «Вулвергемптону» з 40 мільйонами євро вже відмовили.
Келвін Стенгс (Нідерланди, «АЗ Алкмаар»)
21-річний вінгер манерою гри регулярно провокує журналістів на порівняння з Ар’єном Роббеном. Прекрасно проводить сезон в Ередивізії та Лізі Європи (9+11 в 30 матчах) і заслужив дебютувати за збірну Нідерландів.
Магомед-Шапі Сулейманов (РФ, «Краснодар»)
20-річний дагестанець – гравець основного складу своєї команди і відзначився 4 рази в 17 матчах, граючи на позиції правого вінгера.
Домінік Шобослаї (Угорщина, «Зальцбург»)
Півзахисник збірної Угорщини володіє потужним ударом з обох ніг і грамотно грає в центральній зоні, зв’язуючи атаку і оборону. За це його називають «угорським Погба», а клуби з Англії ще й прискіпливо слідкують за його прогресом, готуючи солідні відступні за трансфер.
Томаш Тавареш (Португалія, «Бенфіка»)
Високий цибатий правий захисник з пишною шевелюрою. Манерою гри нагадує Тома Меньє з «ПСЖ». Восени регулярно грав у основному складі команди в Лізі чемпіонів.
Тете (Бразилія, «Шахтар»)
На батьківщині його прозвали «Ураганом» за стрімкі проходи правим флангом. Два роки тому в 17-річному віці вінгер перейшов до «Шахтаря» за 15 мільйонів євро, а нині активно ходять чутки про трансфер до «Баварії» за 50 мільйонів.
Томаш Естевеш (Португалія, «Порту»)
В сезоні 2018/19 в складі «драконів» правий захисник став переможцем юнацької Ліги чемпіонів, після чого до Порту з товстими гаманцями вирушили представники «Манчестер Сіті» та «Барселони». Тоді футболіста не продали, сподіваючись прокачати його і за рік-другий отримати значно більші гроші від продажі.
Франсіско Трінкао (Португалія, «Брага»)
Лівий вінгер став чемпіоном Європи серед юнаків (до 19 років) і тепер грає за команду U-21. Феноменальна техніка, ігровий баланс, ефектність у діях – повний набір усього, що люблять вболівальники і чекають від португальців.
Мартен Вандервурдт (Бельгія, «Генк»)
Наймолодший в історії Ліги чемпіонів голкіпер. Він вийшов на поле в грудні 2019-го, коли «Генк» грав проти «Наполі». Сталося це, коли воротареві виповнилося 17 років і 287 днів. Схоже, Тібо Куртуа скоро отримає серйозного конкурента в боротьбі за светр збірної Бельгії з номером 1. Цікавий факт: Вандервурдт виріс на тій самій вулиці, де проходило дитинство і юнацькі роки іншого голкіпера збірної Бельгії – Сімона Міньоле.
Зіньо Ванхеусден (Бельгія, «Стандарт»)
Звичне для Бельгії прізвище і дивне ім’я. Пояснюється все просто: 20-річний центральний захисник нродився, коли тривала кар’єра знаменитого бразильського хавбека Зіньо. Юнак, щоправда, прописався на іншій позиції, ніж кумир його тата, проте на відміну від свого тезка з 90-х доріс до Серії А, а не чемпіонату Японії. В «Інтері» бельгієць грав 2,5 роки, проте до основи не дістався і повернувся до рідного «Стандарту» за рекордні для бельгійського футболу гроші – майже 12 мільйонів євро.
Ярі Версхарен (Бельгія, «Андерлехт»)
І тут несподіване поєднання імені та прізвища (схоже, батьки були фанатами фінської легенди 90-х Ярі Літманена). В 17 років Версхарен став наймолодшим автором голу в історію молодіжних чемпіонатів Європи. А нині у 18 років атакувальний хавбек вже має 3 гри і гол за національну команду Бельгії.
Душан Влаховіч (Сербія, «Фіорентина»)
19-річний форвард вже другий сезон грає за «Фіорентину» (конкурентами були «ПСЖ», «Ювентус» та «Арсенал») і в Італії заслужив прізвисько «новий Ібрагімовіч». Свій перший професійний контракт з «Партизаном» Влаховіч підписав в 15-річному віці. В поточному сезоні Серії А у нього 3 голи в 13 матчах.