Надаль, Джоковіч і Федерер. Хто найкращий з найкращих?

zdmw

Підсумковий тенісний турнір серед чоловіків відбувається в Лондоні. Серед учасників – трійка найбільш легендарних спортсменів сучасності: Роджер Федерер, Новак Джоковіч та Рафаель Надаль. Це – стара гвардія, середній вік якої – 34,3 роки.

В спину їм дихає нове покоління, де немає нікого старшого 26 років, а середній вік п’ятірки інших тенісистів – 23 роки. Хто ж переможе?

Маттео Береттіні

matteo_berrettini

Майже випадковий учасник фіналу обігнав конкурентів на мізерні за мірками тенісу 130–140 очок. Серед тих, кого італієць залишив позаду – і бойфренд Еліни Світоліної француз Гаель Монфіс. До речі, він або іспанець Роберто Агут замінять когось в основній сітці, якщо буде зняття з турніру. Перевага ж Береттіні – це, наприклад, одна перемога на турнірі в Фініксі (США), який проігнорували УСІ (!) тенісисти з ТОП-20. Також він переміг на турнірах в Будапешті та Штутгарті. В першому випадку серед учасників не було нікого в ТОП-10, а в другому – лише Зверев, який не міг пропустити змагання в рідній країні.

Александр Зверев

alexander_zverev

Син совєтського тенісиста (теж Олександра Зверева, який емігрував до Німеччини) тренується під керівництвом легендарного чеха Івана Лендла (8-разовий переможець турнірів з серії Великого шолому) Два роки тому в 20-річному віці Зверев-молодший видряпався на 3-ю сходинку рейтингу ATP – це його найвищий поки що результат за кар’єру. Цього року справи у німця йдуть не дуже добре. Зі здобутків – лише важка перемога на скромному пів мільйоннику в Женеві і фінал у Шанхаї.

На лондонському турнірі треба показувати максимум, аби не впасти з нинішнього 7-го рядка в рейтингу. Справа в тому, що Александр Зверев є діючим переможцем ATP Finals. Рік тому він в півфіналі здолав Федерера, а у фіналі – Джоковіча, ставши найбільшою сенсацією турніру. Якщо він не захистить очки, здобуті рік тому, то обов’язково опуститься в списку найсильніших тенісистів світу.

Стефанос Циципас

stefanos_tsitsipas

В Греції ніколи не було сильних тенісистів. Навіть до ТОП-100 світового рейтингу ніхто не пробивався (хоча в перші роки Олімпіад були навіть олімпійські призери). А етнічні греки Піт Сампрас та Марк Філіпусіс досягали успіхів під прапорами США та Австралії відповідно. Тож не дивно, що нині вся країна з захопленням спостерігає за перемогами 21-річного Стефаноса Циципаса.

Протягом року він вперше переміг на турнірах третього рівня в Марселі та Кашкаяші, вдруге в кар’єрі дістався фіналу змагань серії «Мастерс» (в Мадриді, де програв Джоковічу) і вперше в історії – до півфіналу турніру з серії Великого шолому. Сталося це на Australian Open, де грек вибив самого Роджера Федерера і спіткнувся лише на Рафаелі Надалі.

Домінік Тім

dominic_thiem

Австрієць зіграв у фіналі Відкритого чемпіонату Франції, що дало йому чверть від усіх набраних очок протягом сезону. Решту 5-а ракетка світу набирав на тих турнірах, де конкуренція була значно нижчою. Зокрема, він переміг у Барселоні, Пекіні та вдома – у Відні та Кітцбюелі. А також – на престижному Мастерсі в Індіан-Веллсі (США). У жодного з учасників турніру немає 5 титулів за сезон, а у Домініка Тіма є. Це якраз той випадок, коли доречною буде приказка про курку і зернятка.

Данііл Мєдвєдєв

daniil_medvedev

Росіянин провалив турніри Великого шолому: в першому ж раунді вилетів на кортах «Ролан Гарос», на Вімблдоні вилетів в 1/16 фіналу, а на Відкритому чемпіонаті Австралії – на стадії 1/8 фіналу. Якби не фінал US Open (там він в напруженій грі програв Надалю) та два виграних турніри в Мейсоні та Шанхаї в другій половині сезону (серпень – жовтень), то Мєдвєдєва не було би на підсумковому турнірі.

За 23-річного тенісиста говорить те, що він набрав восени чудову форму. Проти – шалений темп виступів цієї осені. Якщо фаворити – Федерер, Джоковіч і Надаль – не розпилялися на другорядні турніри цієї осені, то у Мєдвєдєва вибору не було – доводилося грати в режимі нон-стоп. Втома може нагадати про себе саме в Лондоні.

Роджер Федерер

roger_federer

38-річний швейцарець завершує кар’єру. Цього року він не переміг на жодному з турнірів Великого шолому і лише раз дістався до фінального матчу – на улюбленому Вімблдоні. Все, що треба знати про легендарного тенісиста: з 2003 до 2010 року він переміг на 16 турнірах Великого шолому, а з 2011 до сьогодні – всього 4. Нині він не фаворит, проте так само Федерера списували два-три роки тому, а він в 2017 та 2018 роках перемагав на Вімблдоні і двічі на Australian Open.

В 2019 році Роджер Федерер переміг на турнірі в Маямі і на кількох другосортних змаганнях у Дубаї, в Галле та рідному Базелі. Цього вистачило з головою аби кваліфікуватися на підсумковий турнір, проте Джоковіч і Надаль набрали в чемпіонській гонці на 2800 і 3400 очок більше, ніж швейцарець. Колосальний відрив.

Новак Джоковіч

novak_djokovic

Серб переміг цього року на Відкритому чемпіонаті Австралії та Вімблдоні, здолавши і там, і там своїх головних конкурентів – Надаля і Федерера відповідно. Також на його рахунку – титули чемпіона в Мадриді та Парижі (це турніри другого після «Великого шолому» рівня).

Листопадовий тріумф в Парижі не лише довів, що 32-річний Новак Джоковіч перебуває в чудовій формі, але й зробив його одним з п’яти найбільш титулованих тенісистів в історії цього виду спорту. Це був його 77-й титул в кар’єрі (в тому числі – 16 «Шоломів» і 34 «Мастерси»). Більше лише у Надаля (84), Лендла (94), Федерера (103) і Джиммі Коннорса (109).

Рафаель Надаль

rafael_nadal

Унікальний тенісист сучасності. Нещодавно він повернув собі статус першої ракетки світу, незважаючи на чотири травми, які вибивали його зі звичного ритму протягом першого півріччя. Через це він взяв участь лише в 12 турнірах протягом року. Але брав не кількістю, а якістю. Від «Ролан Гарос» іспанець грає неперевершено – переміг у Франції та на US Open і на «Мастерсах» в Римі та Монреалі. За останні півроку він програв лише 1 (!) матч і налаштований виграти нарешті перший свій підсумковий турнір.

Так-так! Один з найбільш титулованих тенісистів в історії (84 титули загалом, в тому числі 19 «Шоломів» і 35 «Мастерсів») жодного разу не вигравав ATP Finals. Більше того, Рафаель Надаль лише двічі грав у фіналах: в 2010 році поступився Федереру, а в 2013-му – Джоковічу. Для порівняння: у швейцарця – 6 перемог, а у серба – 5 (4 поспіль з 2012 по 2015 рік). Також 5 титулів – у Івана Лендла (Чехія) і Піта Сампраса (США), 4 – у румуна Іліє Настасе, по 3 – у Бориса Беккера (Німеччина) і американця Джона Макінроя, по 2 – у Бйорна Борга (Швеція) і Лейтона Г’юітта (Австралія). Перемагали навіть такі маловідомі гравці, як Міхаель Штіх, Алекс Корретха, Давід Налбандян і Грігор Дімітров. Але не Надаль. Пора ламати традицію.

***

Надаль, Циципас, Мєдвєдєв і Зверев зіграють в групі А (імені Андре Агассі), а Федерер, Джоковіч, Тім та Береттіні – в групі Б (імені Бйорна Борга). По два переможці виходять в півфінали. Перший матч на турнірі вже відбувся: Джоковіч в двох сетах обіграв Береттіні. За тиждень, 17 листопада, дізнаємося ім’я чемпіона.