Гуртом і в хокей легше грати

maih_h

На початку року в Мінську відбулася зустріч хокейних функціонерів з Білорусі, України, Польщі, Литви, Латвії та Естонії. Мета – обговорити перспективи спільного турніру, який би об’єднав найсильніші команди кожної з цих країн. Подробиць учасники наради не розголошують, але, схоже, ця ідея – не фантастика, а цілком реальний проект.

Шанс для українських клубів

Східно-європейська хокейна ліга – можливість для не дуже хокейних країн (Україна, Литва, Естонія) отримати повноцінний досвід ігор з солідними суперниками (Польща, Білорусь, частково Латвія). Адже сьогодні клубний український хокей ледь животіє. Наприклад в сезоні 2014–2015 участь в чемпіонаті України взяло аж… 4 команди. До того ж, більшість спортсменів – любителі-ентузіасти. В останні 2 сезони і в поточній першості кількість учасників виросла до 6, але це зовсім не той показник, яким варто пишатися. До того ж, конкуренція фактично відсутня. Приміром чемпіон ХК «Донбас» минулого сезону програв лише 1 раз в 40 матчах, а найслабша команда чемпіонату – броварські «Вовки» – в середньому пропускали більш 7 шайб в кожній з ігор. Добре хоч не повторився 1996 рік, коли чемпіонат взагалі не відбувся.

Виграють всі

Власне, самодостатні чемпіонати хіба що у поляків та білорусів (по 12 команд). Решта ж країн з цієї шістки вирішують схожі з українськими проблеми: недостатня кількість учасників, низький рівень змагань, відсутність вболівальницького інтересу, відсутність попиту на телетрансляції, незацікавленість спонсорів…

Міжнародний статус нової Ліги, яка могла би зібрати вершки з кожного чемпіонату частково дозволив би посилити слабкі місця. Принаймні ті, що стосуються глядачів на трибунах та наявності достойних суперників. А далі б і телебачення зі спонсорами підтягнулися.

litva-hokei

Наразі ж в чемпіонаті Естонії виступає 4 команди, в чемпіонаті Латвії – 6 (найсильніший клуб – «Динамо» Рига виступає в КХЛ і навряд чи змінить лігу, оскільки зав’язана на російському фінансуванні), в Литві – теж 4 учасника чемпіонату. Причому в 2014 і 2015 роках чемпіоном країни ставала команда з… російського Калінінграду.

Чужі серед своїх

Присутність команд інших держав в національних чемпіонатах – не дивина. Крім чемпіонів Литви з Калінінграду є й інші приклади. Так, в другій за рівнем білоруській лізі виступають команди з Вірменії та Литви. А в чемпіонаті Латвії з 2003 по 2012 роки постійно перебувала литовська «Енергія» і один раз естонськиій «Тарту Біг Даймондс». Та й в чемпіонаті України така ситуація одного разу виникла. В сезоні 2000-2001 учасником української ліги був ХК «Бєлгород» з РФ.

В Європі сьогодні є кілька інтернаціональних ліг. Основна – КХЛ, куди завдяки потужним фінансовим можливостям російські організатори залучали команди з Білорусі, Латвії, Казахстану, Словаччини, Фінляндії та навіть створили клуб в Китаї. А раніше були також Чехія, Хорватія та Україна.

Більш корисний для нас приклад – Австрія, клуби з якої виступають відразу в двох міжнародних Лігах. Сильніша – Erste Bank Eishockey Liga. Там наразі змагаються клуби з Австрії, Словенії, Італії, Угорщини та Чехії. Слабша – Alps Hockey League, що складається з команд Австрії, Словенії та Італії.

erste

Об’єднуються для проведення змагань також хокейні команди з Нідерландів та Бельгії (BeNe-Ліга); Угорщини, Румунії та Сербії (МОL-Ліга); Японії, Кореї та Далекого Сходу Росії (Азійська ліга), балканських країн…

Спроба вже була

Якщо проект буде втілений в життя, то вболівальники неодмінно будуть проводити паралелі з ВЄХЛ (Восточно-Європєйская Хокєйная Ліга – або СЄХЛ українською), яка існувала з 1995 по 2004 роки. Тоді в Білорусі та Польщі були схожі з нашими стартові умови. Тому така ліга для усіх сторін була однаково вигідною.

wehl_m

Українські клуби – київські «Сокіл» та «Беркут» – по два рази чемпіонами. Також два титули – в мінського «Кераміна». По разу перемагали «Німан» (Гродно), «Юніорс» (Рига) та «Металлургс» (Лієпая). Також серед учасників Ліги була команда з Литви і навіть два учасника з Польщі. А ще – три російські колективи другого сорту.

Згодом ВЄХЛ переросла у відкритий чемпіонат Білорусі, в якому ще кілька років виступали клуби з Латвії та київський «Сокіл».

Як це може бути

Відродження Східно-європейської хокейної ліги не означатиме згортання внутрішніх чемпіонатів. По-перше, учасники наради відразу заявили, що команди будуть паралельно виступати в двох турнірах – майбутній міжнародній лізі і кожен в своїх чемпіонатах. А по-друге, власний національний турнір – обов’язкова вимога до федерацій міжнародної федерації хокею (IIFH). Без цього збірна не зможе виступати в офіційних змаганнях.

Але ніде не вказано, що в національному чемпіонаті повинні грати найкращі клуби країни. Яскравий приклад – Австрія, де власна першість є фактично третім за рангом турніром для місцевих клубів. Тому з часом, коли майбутня Ліга стане більш привабливою і для Білорусі з Польщею, ймовірно внутрішні змагання будуть проводитися лише для «галочки», як це останніми роками відбувається в Україні.

polska

Наразі ж мова йде про те, що від кожної з 6 країни для початку будуть грати по 2 команди. Хто саме – будуть вирішувати національні федерації та місцеві хокейні ліги. Очевидно, що мінське та ризьке «Динамо», які зараз ігнорують внутрішні чемпіонати, поки що не вийдуть з КХЛ, в якій занадто багато російських грошей. Поляки теж навряд чи дадуть відрядження для лідерів. Швидше за все наш західний турнір делегує тих, хто ближче географічно. Це може бути «Подгалє» з Нового Торгу і «Краковія» – 4 і 3 команди за підсумками минулого чемпіонату Польщі.

Від Білорусі добре було б побачити місцевих фаворитів – мінську «Юність» та гродненський «Неман», або хоча би команди з Гомеля чи Солігорська. Латвія – це безальтернативно Рига та Лієпая, Естонія – без варіантів Таллінн і Тарту, Литва – Електренай і Вільнюс, адже в інших містах команд взагалі немає.

Український внесок

donbass

Щодо України, то відсутність в Лізі найсильнішої нашої команди – ХК «Донбас» – ніхто не зрозуміє. Якщо вже навіть наша сторона, яка чи не найбільше зацікавлена в створенні і розвитку нової СЄХЛ, почне ігнорувати Лігу, то не варто й починати. Хто буде другим – питання. Якщо дивитися з точки зору спортивного результату, то фаворитами є білоцерківський «Білий Барс» або херсонський «Дніпро». Останні, щоправда, сумнівний комунальний проект, який існує лише перший рік. З фінансової точки зору не зайвим в новій Лізі був би ХК «Кременчук». А от з телевізійної чи вболівальницької логічно було би делегувати представника Києва. Біда тільки в тому, що в минулому чемпіонаті України не було команд зі столичною пропискою, а в цьому хоч і є одна, але вона впевнено посідає останнє місце. Хоча, може під таку вивіску знайдуться бажаючі реанімувати легендарний київський «Сокіл»? Було би добре.

sok-nem

Схожі записи