Волейбол через 14 років. Українські шанси

huddle

Чоловіча збірна України з волейболу вперше за 14 років вийде на майданчик аби взяти участь в чемпіонаті Європи з цього виду спорту. Вже завтра, 13 вересня, підопічні латвійського тренера Угіса Крастіньша вийдуть на першу гру турніру проти Чехії.

Позаду 30 чемпіонатів

531

Чемпіонати Європи з волейболу розігруються з 1948 року. Спочатку – в хаотичному ритмі (перерви складали 1, 2, 3, 4 і навіть 5 років), але з 1975-го графік став чітким і незмінним – найкращі збірні континенту визначали переможця кожного непарного року.

Першим чемпіоном стала збірна Чехословаччини, потім два рази перемагала команда СРСР, за тим чехи разом зі словаками повернули собі титул в 1955-му і захистили його в 1958-му. Раз золоті медалі завоювали румуни, а після цього настала ера тотального домінування радянських спортсменів. Дев’ять разів поспіль з 1967 по 1987 рік вони ставали чемпіонами Європи. Найчастіше випереджали сусідів по соцтабору – Польщу (п’ятиразові віце-чемпіони в той період) і Чехословаччину (три других місця).

Після розвалу Союзу на чемпіонаті нарешті з’явилася конкуренція. Спочатку деякий час фаворитами були італійці, які перемагали в 1993, 1995, 1999, 2003 та 2005 роках, а потім чемпіонами Європи встигли стати збірні Франції, Польщі, Сербії, Іспанії, Росії… Минулий чемпіонат виграли саме росіяни, які у важкому фіналі з рахунком 3:2 ледве перемогли Німеччину. Тоді в фіналі брало участь 16 команд. Тепер же їх 24.

Скотилися

1453

Зміна формату чемпіонату і збільшення кількості учасників фінальної частини – один з факторів того, що збірна Україна пробилася на турнір після 14-річної перерви. Так, ми пропустили 6 чемпіонатів Європи, хоча на початку незалежності все складалося для команди досить успішно. Так, дебютний турнір у 1993 році приніс Україні 6-е місце. За два роки ми фінішували дев’ятими, в 1997-му – на 7-му місці… Але потім були три провалені кваліфікації, 12-е місце (з 12 команд) на Євро-2005 і на цьому все.

Серед «скальпів» нашої команди в 90-х та на початку 2000-х є навіть гранди європейського волейболу – Польща, а також потужні збірні Латвії, Чехії, Іспанії. Втім, вже в 2005 році були помітно, як складно українцям дається гра. Кваліфікацію вдалося пройти завдяки слабкості суперників (Естонія та Словенія), а у фінальній частині збірна програла усі поєдинки.

Нова ера

1715

Сподівання на повернення збірної України до числа найкращих збірних Європи з’явилися три роки тому. Тоді, у вересні 2016-го наша молодіжна команда сенсаційно стала віце-чемпіоном Європи, здолавши в півфіналі Італію і поступившись лише Польщі (причому двічі – в групі і у фіналі). Лідером тієї команди був Олег Плотницький, якого визнали найкращим волейболістом усього турніру. За рік потому молодий талант перебрався з харківського «Локомотива» до Італії, де нині виступає за одну з найсильніших команд країни – «Перуджу». Це діючий чемпіон Італії, команда, що тричі поспіль грала в фіналі чотирьох Ліги чемпіонів. Коротше, такий собі волейбольний «Ювентус».

958

У Плотницького – місце в основі, чудові відгуки місцевої преси і хороша статистика. Він – головна зірка тепер вже дорослої збірної України, куди зі «срібної» молодіжки пробилися лише троє: догравальники Олег Плотницький і Тимофій Полуян, а також діагональний Дмитро Вієцький.

Була ще перемога в Євролізі в 2017 році, але тоді на ці змагання приїхали відверто слабкі збірні: Македонія, Швеція, Данія, Ізраїль… З того складу учасників лише Македонія і Україна будуть представлені на цьому чемпіонаті Європи. Коли ж в 2018 та 2019 роках на змагання приїздили збірні-середняки, то Україна фінішувала на 8-му і 5-му місцях відповідно. З плюсів: ігри на рівних з багатьма більш-менш пристойними суперниками – Нідерландами, Білоруссю, Чехією. Це все – учасники Євро-2019.

Минулого року у відборі на чемпіонат світу все пройшло без сенсацій: впевнені перемоги над Азербайджаном та Ісландією (двічі по 3:0) і такі ж безальтернативні поразки від Німеччини, Франції та Туреччини (тричі по 0:3).

Склад не оптимальний

6222

Головний тренер збірної України Угіс Крастіньш не бідкається – каже, що склад команди наразі близький до ідеального і говорить лише про дві втрати. Через травму не зіграє діагональний Володимир Тевкун, який є лідером діючого чемпіона Білорусі – солігорського «Шахтаря». Також до збірної не приїхав догравальник Олексій Клямар з французького «Туркуена». Він послався на те, що в 32 роки важко розриватися між клубом і національною командою і вирішив зосередитися на підготовці до чемпіонату Франції. Трагедії з цього тренер не робить – мовляв ця позиція в збірній не є проблемною, адже тут виступають той самий Олег Плотницький, Тимофій Полуян зі словенської «Любляни», Олег Шевченко з львівського «Баркому» та Ян Єрещенко з чемпіонату РФ. Але на чемпіонат Європи не їдуть ще два важливі для команди легіонери-догравальники – Андрій Куцмус з Франції та Андрій Дьячков з чемпіонату Італії.

Непросто все і з діагональними. В складі лишився молодий Дмитро Вієцький з чемпіонату Сербії, до якого приєднався чемпіон України в складі львівського «Баркома» Юрій Томин. Крім Тевкуна на цій позиції збірна не дорахувалася також Василя Тупчія з Франції, який приніс найбільше очок збірній у минулорічній кваліфікації на чемпіонат світу.

Позиція ліберо укомплектована найкращим чином: Денис Фомін (віцечемпіон Франції «Камбре») та Горден Брова (чемпіон України «Барком-Кажани»).

А от далі – знову проблеми. Зв’язуючими на Євро будуть Володимир Ковальчук (віцечемпіон Білорусі «Строітєль Мінск») і Владислав Діденко з «Вінниці». Останній замінив Дмитра Сторожилова з грецького ОФІ.

Центральні блокуючі зібрані майже всі найсильніші: кращий волейболісти переможної Єіроліги-2017 Максим Дрозд (болгарський «Нафтохімік), Юрій Семенюк, який влітку з «Баркома» перейшов до бельгійського «Маасейка» та Дмитро Терьоменко з французького «Туру». Поруч з ними – чемпіон України Олександр Гладенко (львівський «Барком»).

Стартова шітка (+ліберо) збірної на Євро-2019: Ковальчук, Вієцький, Плотницький, Єрещенко, Дрозд, Терьоменко + Фомін

Оптимальний склад збірної: Сторожилов, Тупчій, Плотницький, Клямар, Дрозд, Терьоменко + Фомін

Наші суперники

poland_volley

На Євро-2019 збірна України на груповому етапі зіграє проти Чехії, Нідерландів, Чорногорії, Естонії та Польщі. Явний лідер тут – лише поляки. Наші сусіди посідають 4-е місце в світовому рейтингу. У Нідерландів 15-а позиція, у Естонії – 26-а, у Чехії – 30-а, у Чорногорії – 39-а. Україна в рейтингу FIVB аж на 54-му місці. Але все, що нижче ТОП-10 – дуже умовно. Справа в тому, що рейтинг складається раз на рік – восени. Тобто, даним цифрам вже майже рік, а за рік тут може статися багато чого. Наприклад за період з 2017 по 2018 Україна втратила 21 позицію, а Австрія піднялася на 57.

За оцінками спеціалістів нині збірна України має приблизно рівні шанси на місця з 2 по 4 у своїй підгрупі. А саме перша четвірка продовжить боротьбу на стадії плей-офф. Ми, наприклад, цього року в рамках Євроліги обігрували Чехію (вдома 3:0, а на виїзді поступилися 2:3), а на минулорічній Євролізі на рівних боролися з Нідерландами – обмінялися гостьовими перемогами 3:2.

Розклад матчів збірної України

13 вересня. 15:00 Чехія – Україна

14 вересня. 17:00 Україна – Нідерланди

16 вересня. 18:00 Чорногорія – Україна

18 вересня. 18:00 Україна – Естонія

19 вересня. 21:00 Польща – Україна

Цього року чемпіонат Європи проходить відразу у чотирьох країнах. Наша група D свої матчі зіграє в Нідерландах. А от матчі стадії плей-офф проходитимуть також у Франції, Бельгії та Словенії.

169_xl

Схожі записи