Допінг в українському спорті. Топ-20 скандальних історій і дискваліфікацій. Частина 2

yastrem

Цього тижня всесвітня антидопінгова агенція (WADA) оприлюднила результати дослідження, відповідно до якого в Україні порушували міжнародний стандарт боротьби з допінгом. Функціонери попереджали спортсменів про майбутні перевірки. У першу чергу це стосується легкої атлетики.

Слідство поки триває, тож у нас є час згадати найбільш скандальні випадки вживання допінгу українськими спортсменами. Сьогодні – 2 частина нашого топ-20.

Жанна Пінтусевич

pintusevich_dop

Спринтерка з Ніжина на межі століть кинула виклик афроамериканкам на їхній коронних дистанціях – бігу на 100 і 200 метрів. Спершу Жанна Пінтусевич стала чемпіонкою світу на 200-метрівці у 1997-му, а потім надягнула на шию золоту медалі чемпіонату світу і на 100-метрівці у 2001 році. Причому випередила тоді непереможну Меріон Джонс.

За кілька років американського чоловіка спортсменки звинуватили у постачанні заборонених речовин спортсменам. Зачепило і українку. У 2011-му її дискваліфікували на 2 роки за більш пізні провалені допінг-тести. Покарання не мало сенсу, адже Пінтусевич-Блок вже не виступала, а чемпіонські нагороди у неї не відбирали.

Оксана Хвостенко

khvostanko_dop

На початку 2010-х у жіночій збірній України з біатлону виросло чудове покоління: сестри Семеренко та Підгрушна. Але їм на той час не вистачало напарниці для сильної естафети. Тож зірці попереднього десятиліття Оксані Хвостенко довелося затриматися ще і на сезон 2010/2011. У такому складі дівчата виграли золоті нагороди чемпіонату світу-2011, що мало стати мажорним акордом на завершення кар’єри чернігівської спортсменки.

На жаль, у допінг-пробі Оксани Хвостенко, яку вона здала після гонки, знайшли ефедрин – «спалювач жиру», який використовують для пришвидшення обміну речовин. Офіційна версія – він потрапив до організму спортсменки разом з ліками від кашлю. Золоті медалі у команди забрали, а винуватицю дискваліфікували. Тож рішення про завершення змагальної кар’єри вже точно переглядати не довелося.

Олександр Рибка

rybka_dop

Голкіпер, якого виховало київське Динамо, у 2011 році транзитом через Оболонь опинився у стані заклятого ворога – Шахтаря. Він сходу став основним голкіпером «гірників», отримав запрошення до збірної України і розглядався головним кандидатом на пост №1 національної команди на домашньому чемпіонаті Європи 2012 року.

Але у січні 2012-го УЄФА дискваліфікувала спортсмена, оскільки у його аналізах після одного з матчів Ліги чемпіонів знайшли сліди фуросеміду. Номінально це не допінг, але він вживається як сечогінне для приховування слідів вживання справжнього допінгу. Сам Олександр Рибка пояснював, що вживав ліки для схуднення, але йому не повірили і дискваліфікували на 2 роки. У Донецьку воротар не залишився, а після завершення терміну дискваліфікації, знову грав за Динамо.

Олексій Торохтій та Юлія Калина

torokh_kalyna

Пам’ятаєте з першої частини історію Наталії Давидової та Ольги Коробки? На Олімпіаді-2012 історія з української важкою атлетикою повторилася. Чемпіоном у Лондоні сенсаційно став Олексій Торохтій, а бронзову медаль виборола Юлія Калина.

Однак за 4 роки у пробі Калини знайшли турінабол, а ще за два роки потому у аналізах Торохтія виявили дегідрохлорметилтестостерон. Результат один і той самий – дискваліфікація і повернення олімпійських нагород.

Олександр П’ятниця

pyatnytsya_dop

З кар’єри українського метальника спису могла би вийти чудова голівудська історія. Але – без гепіенду. Спортом на професійному рівні Олександр П’ятниця почав займатися у 21 рік. А до того працював охоронцем на стадіоні у рідному Дніпрі і ночами розважався тим, що метав спис.

Через 6 років справжніх тренувань спортсмен став срібним призером Олімпіади-2012 у Лондоні. Причому до результату переможця українцю не вистачило усього лише 7 сантиметрів. А от ВАДА вистачило 4 роки, щоб покарати легкоатлета, знайшовши у його пробах заборонені речовини.

Артем Беседін

besedin_dop

Форварду, над яким постійно кепкують вболівальники, катастрофічно не щастить. Кожен новий тренер Динамо бачить у ньому потенціал та високу працездатність, але Артем Беседін ніяк не може відіграти принаймні один повноцінний сезон. Зараз він заліковує важку травму, яку отримав на Євро-2020, але на той турнір він міг і не поїхати, якби не коронавірус.

Справа у тому, що влітку 2020-го нападник відбував річну дискваліфікацію і лише перенесення фінальної частини чемпіонату Європи на наступний рік, відкрило перед ним двері. А бан від УЄФА «динамівець» заробив у грудні 2019-го, коли стали відомі результати допінг-тесту, зданого після гри Ліги Європи з Мальме. Комісія визнала, що провина цілком лежить на лікареві, який дав футболісту не ті пігулки від головного болю. Тож відстороненні було мінімальним.

Даяна Ястремська

yastremska_dopp

Одна з найбільш перспективних тенісисток не те що України, але і світу. Даяна Ястремська у 18 років стала першою спортсменкою, народженою у 2000-х, хто потрапив до топ-100 рейтингу WTA. Тоді ж виграла свій перший професійний турнір на дорослому рівні і фінішувала у сезоні на 58-й сходинці у загальному рейтингу і на 1-й серед спортсменок до 20 років.

Кар’єра йшла угору, але на початку 2021-го українку запідозрили у вживанні допінгу і відсторонили від турнірів. Через це 29-та на той момент ракетка світу вимушена була пропустити пів року, Олімпіаду і три турніри із серії Великого шолому – Australian Open, Rolland Garros та Wimbledon – та втратити 10 позицій у рейтингу. Виправити ситуацію вдалося після кількох апеляцій і тесту на детекторі брехні, під час якого з’ясувалося: заборонений препарат местеролон потрапив до організму тенісистки статевим шляхом – його вживав партнер Ястремської.

Олег Верняєв

vernyaev_dop

А це найсвіжіший поки що приклад. Чемпіон Олімпіади-2016 (і срібний призер на тому ж турнірі) досить непогано виступав у міжолімпійський період. Два срібла на брусах і бронза в абсолютній першості на чемпіонатах світу і два чемпіонські титули чемпіонатів Європи говорили про те, що український гімнаст буде серед фаворитів і у Токіо.

Однак, Олімпіаду з 2020-го перенесли на 2021-й, а на початку року Олег Верняєв отримав тимчасове відсторонення від змагань. Влітку воно офіційно оформилося у 4-річну дискваліфікацію за вживання мельдонію. Олімпійські ігри спортсмен, звісно пропустив.

Схожі записи