Як видалити пляму від чорнила: дієві способи
Одним із досить складних забруднень є плями від чорнила – чи то від ручки, картриджу з принтера чи звичайної печатки. А забруднити одяг, поверхню чи тіло може не лише діти, а й дорослі. Та способи вивести такі плями, звичайно, є. Сьогодні асортимент побутової хімії є доволі широкий. Однак ми традиційно зупинимось на варіантах, як позбутись проблеми у домашніх умовах, а такі способи є практично у будь-кого під рукою.
У старих книгах та в Інтерпнеті можна знайти чимало способів видалення чорнильних плям, ми ж спробуємо запропонувати найбільш дієві.
Загальні правила виведення чорнила
Як і у всіх випадках забруднення різними речовинами існує універсальне правило – легше виводити свіжу пляму, ніж стару. Однак при плямі від чорнила на одязі не варто одразу бігти до крана чи кидати у пральну машинку, можна ускладнити проблему. Чому?
Також читайте: Чим змити зеленку
Справа у тому, що чорнило в авторучках, печатках або штампах виробляються на водно-гліцериновій основі або дисперсному середовищі з розчинником і спиртом. Звичайним миючим засобам їх видалити не під силу, тому необхідно застосовувати речовини, що розчиняють основу і пігмент. Чорнила в ручках зазвичай мають водорозчинну основу, а від спроби змити водою барвник лише пошириться по поверхні. Тому на свіжу пляму варто спочатку посипати пляму крохмалем, подрібненою крейдою, тальком або звичайною кухонною сіллю. Ці речовини добре вбирають вологу.
Варто пересвідчитись, чи обраний спосіб чистки не попсує сам забруднений матеріал.
Забруднену ділянку краще очищати від країв до центру, щоб уникнути розводів.
Під оброблювану поверхню тканини варто покласти складену у кілька разів серветку або ганчірку. Це особливо актуально, якщо виводити пляму з рукавів чи штанин, бо в іншому разі отримаєте відбиток плями і на іншій стороні.
І краще спробувати ваш плямовивідник десь на непомітній частині тканини, що перевірити, як вона відреагує.
Також читайте: Як видалити сліди від скотчу
Як вивести чорнильну пляму з тканин та одягу
Свіжі забруднення допоможуть вивести:
Перекис водню
Зразу варто зазначити, що не підходить для кольорових речей. А щоб відчистити білу тканину, потрібно нанести кілька крапель 3% розчину перекису водню на слід від чорнила і потерти ватною паличкою чи тампоном, поки пляма не зійде.
Рідини для миття посуду
Засіб для миття посуду потрібно капнути на забруднене нещодавно місце, зачекати 5 хв і потерти. Після цього можна промити ділянку чистою водою або ж випрати.
Оцтова есенція
Попри деякі згадки в Інтернеті щодо оцту, він погано видаляє навіть свіжі плями. Краще користуватись оцтовою есенцією (70%). Її можна використовувати для очищення кольорових і білих речей. Однак не варто виводити нею плями з делікатних тканин.
Нашатирний спирт
Нашатирний спирт (аміак) може допомогти при свіжих плямах, однак доведеться відчищати повторно ще й розводи.
Варто нагадати, що дві останні рідини мають доволі різкий і неприємний запах.
А ось старі плями найкраще допоможуть вивести такі речовини:
Спирт та спиртовмісні рідини
Найефективнішим способом виведення чорнильних плям напевно є спирт. Ефективність його у тому, що він розчиняє сам пігмент, завдяки чому пляма зникає. Його потрібно лише нанести на забруднену ділянку і потерти ватним диском або паличкою. За лічені секунди від плями не залишиться і сліду. Також для усунення чорнила з тканин допоможуть й інші спиртовмісні рідини – від туалетної води до горілки.
Міцелярна вода
Не усі знають, але такий косметичний очищувач як міцелярна вода здатен і чорнило відчистити. Достатньо лише кілька крапель. Міцелярна вода, як і спирт, розчинить барвник і сліду також не залишиться.
Також читайте: Як почистити духовку вдома
Харчова сода
Звичайна харчова сода також допоможе. Потрібно до ложки соди додати трохи води, щоб вийшла густа паста. Далі її потрібно намазати на тканину і залишити на 20-30 хв. Далі промийте водою.
Розчинник 646 і білизна
Поставили ці дві рідини в одну категорію, оскільки вони обидві досить ефективні у видаленні чорнильних плям, однак їх не варто використовувати для очищення кольорових тканин, синтетики і делікатних речей.