Все що треба знати про Олімпіаду в Токіо
Олімпіада-2020 у Токіо – один з найбільш проблемних турнірів за всю історію сучасного олімпійського руху. Змагання через коронавірусну пандемію спочатку перенесли з 2020 на 2021 рік, а різні організації і пересічні японці неодноразово закликали до скасування Олімпійських ігор.
Зрештою, турнір, схоже таки відбудеться, проте через зростання темпів поширення COVID-19 у Японії Олімпіада аж ніяк не сприймається спортивним святом. Більшість змагань пройде без глядачів, а психологічні умови, у яких змагатимуться спортсмени, точно не додадуть видовищності турніру. Отже, що треба знати про Олімпіду в Токіо.
Основні події Олімпійських ігор
Офіційне відкриття Олімпіади-2020 відбудеться у п’ятницю, 23 липня. Початок церемонії – о 14:00 за київським часом. Але ще до цього в рамках змагань пройдуть кваліфікаційні матчі з футболу та софтболу.
Закриття Олімпіади – 8 серпня. Далі після невеликої паузи – з 24 серпня по вересня – пройдуть Паралімпійські ігри для спортсменів з інвалідністю.
Токіо приймає Олімпіаду вже вдруге
Право провести XXXII Літні Олімпійські ігри Токіо вибороло у 2013 році. Конкурентами під час головування членів МОК у японської столиці були іспанський Мадрид та турецький Стамбул.
Олімпіада-2020 мала відбутися влітку 2020 року, проте через пандемію змагання посунули на рік.
Це вже другі Літні Олімпійські ігри для Токіо. Перші відбулися у 1964 році. Крім того, Азія приймала ці престижні змагання ще двічі – у 1988 році Сеул (Південна Корея), а у 2008 році – Пекін (Китай).
Також двічі Японія приймала Зимові Олімпіади – у 1972 році Саппоро і у 1998 році – Нагано.
Скільки видів спорту на Олімпіаді в Токіо
Рахувати можна по-різному, оскільки деякі види спорту все ж більше подібні на окремі дисципліни, ніж на самостійні види. Якщо рахувати максимально загально, то у Японії спортсмени змагатимуться у 43 видах спорту.
Стрілецько-збройні види спорту: кульова стрільба, стендова стрільба, стрільба з луку, фехтування.
Водні види спорту: плавання (у тому числі – марафон на 10 км), стрибки у воду, синхронне плавання.
На воді: академічне веслування, веслування на байдарках та каное, каное-салом, серфінг, вітрильний спорт.
Командні ігрові види спорту: футбол, баскетбол (у тому числі – баскетбол 3х3), волейбол (також – пляжний волейбол), водне поло, хокей на траві, бейсбол (та його жіноча версія – софтбол), гандбол та регбі-7.
Єдиноборства: таеквондо, карате, дзюдо, бокс, вільна боротьба, греко-римська боротьба.
Легка атлетика (в тому числі – бігові дисципліни на різні дистанції, стрибки, метання та ходьба).
Велоспорт: велошосе, велотрек, маунтинбайк (а також – BMX-дисципліни).
Силові види спорту та багатоборства: важка атлетика, триатлон, сучасне п’ятиборства.
Гімнастичні види спорту: спортивна гімнастика, художня гімнастика, стрибки на батуті.
Ракеточні види спорту: теніс, настільний теніс, бадмінтон.
«Хіпстерські» види спорту: кінний спорт (три дисципліни – виїздка, конкур, триборство), гольф, скейтбординг, скелелазіння.
Серед новинок цієї Олімпіади – турніри з баскетболу 3 на 3, BMX-фристайлу, карате, скейтбордингу, серфінгу та скелелазіння. Після тривалої перерви повертаються до програми Ігор бейсбол та софтбол.
Скільки медалей розіграють на Олімпіаді в Токіо
Усього на Олімпійських іграх-2020 заплановано вручити 339 комплектів нагород. Втім, далеко не кожен з них буде класичним: золото, срібло бронза.
По-перше, у деяких видах (переважно єдиноборства) передбачено по два бронзові призери в кожній дисципліні чи ваговій категорії. По-друге, традиційно буває так, що золото чи срібло присуджують відразу двом учасникам, які показали однаковий результат. У цих випадках може бути дві золоті медалі (без срібла) або дві срібні (без вручення бронзи).
Учасники Олімпіади
Усього на Іграх очікується присутність більше 11 тисяч спортсменів із 206 країн. Номінально країн визнаних МОК буде 204 з 206 наявних. Виняток – Північна Корея, яка офіційно відмовилася, пославшись на пандемію COVID-19, та Росія, якій через вибудувану в країні систему допінгу, заборонили брати участь під своїм прапором, гімном та іншими відзнаками. Спортсмени будуть офіційно називатися «атлети ОКР» (атлети олімпійського комітету РФ).
Також візьме участь збірна, складена з біженців. Вони будуть представляти не свої колишні держави (звідки втекли) і не ті, де їм надали прилисток. Це буде окрема команда, серед учасників якої біженці із Сирії, Афганістану, Південного Судану, Еритреї та кількох інших країн. Нині вони живуть по всьому світу – від Канади до Ізраїлю, від Кенії до Німеччини.
Хто фаворит медального заліку
На останніх шести літніх Олімпіадах п’ять разів найбільше золотих медалей вигравали спортсмени США. І лише раз – на рідних аренах у 2008 році – тріумфували представники Китаю (США стали другими).
Також серед збірних, які фінішували у топ-3 медального заліку були РФ, Німеччина та Велика Британія. Причому російські спортсмени постійно знижують показники: у 1996 та 200 роках програли лише американцям, у 2004 та 2008 роках були тільки третіми, а на останніх двох Олімпіадах програли вже і американцям, і китайцям, і британцям. До того ж, у 2016 році на п’ятки наступала Німеччина.
Цього разу збірна ОКР в кращому випадку буде серед топ-7, адже крім фаворитів значного успіху фахівці очікують від господарів – команди Японії. Найбільш ймовірним підсумковий медальний залік буде таким: США, Китай, Велика Британія, Японія, Німеччина, ОКР, Нідерланди, Франція, Австралія, Італія.
Вплив коронавірусу на Олімпіаду
Перенесення Олімпійських ігор з 2020 на 2021 рік – лише частина впливу пандемії на Олімпіаду. Нещодавно МОК і Японія ухвалили рішення, що вона пройде без іноземних вболівальників. Взагалі без глядачів пройдуть церемонії відкриття та закриття Ігор. Виняток зроблять лише для VIP-персон і членів офіційних делегацій.
Що стосується безпосередньо змагань, то це питання досі обговорюється. Ймовірно, по кожному виступу з кожного виду спорту будуть запроваджені окремі правила, які обмежать кількість вболівальників на спортивних аренах.
Поки що навіть учасники Ігор тренуються у жорстких умовах – їх з олімпійського селища (у кожної команди окрема «бульбашка», яка мінімізує контакти) возять на спортивні споруди для тренувань відповідно до графіку, аби спортсмени однієї збірної не перетиналися з іншими атлетами. Потім – так само доставляють до місця проживання.
Наразі у Токіо запроваджено режим надзвичайної ситуації, який діятиме і після завершення Олімпіади – до 23 серпня.
Талісман Олімпіади в Токіо
Маскотом Олімпіади-2020 в Токіо стала вигадана істота на ім’я Мірайтова. Назва поєднує у собі два японські ієрогліфи, які означають «майбутнє» та вічність.
Мірайтова – людиноподібний персонаж з великими вухами і очима. Він вдягнений у біло-синю форму в клітинку.
Талісманом Паралімпійських ігор стане схожий персонаж на ім’я Сомейті. Він – у біло-червоних кольорах і своєю назвою нагадує про один із символів Японії – сорт сакури сомейсіно. Крім того, це співзвучно англійському словосполученню so mighty (достатньо могутній) і має надихати людей з інвалідністю не здаватися перед життєвими труднощами.