Україна – Литва. Граємо сьогодні
Сьогодні, 7 вересня, у Вільнюсі національна збірна України з футболу зіграє проти команди Литви. Суперник не найсильніший (навіть Люксембург в нашій групі має більше очок), проте здатний зробити підніжку будь-якому фавориту. Свого часу скромна у футбольному розумінні Вірменія відбирала в українців очки, яких на фініші не вистачало для першого місця в групі – доводилося грати плей-офф, де ми програвали. Отже, розслаблятися не можна ані на секунду. Без перемоги у Литві розгром Сербії і нічия в Португалії можуть бути знівельовані.
Були середняками
Збірна Литви майже завжди булла міцним середняком відбору до чемпіонатів Європи чи світу. Якщо не враховувати 1930-і роки, коли Литва двічі невдало брала участь в кваліфікації до чемпіонатів світу, то футбольна історія команди розпочалася зі спроби пробитися на чемпіонат світу 1994 року – перший турнір для збірної після більш ніж 50-річної окупації країни Радянським союзом. Тоді збірна Литви фінішувала на 5 місці в групі, де було 7 команд: обійшла Латвію та Албанію і відібрала очки у діючих чемпіонів Європи – Данії, якій якраз і не вистачило цієї перемоги (гра завершилася внічию 0:0) для того, аби кваліфікуватися до фіналу ЧС-94.
Найкращий результат команда видала у відборі на чемпіонат світу 1996 року. Тоді до останнього Литва претендувала на путівку в плей-офф в групі з Румунією, Македонією, Ірландією, Ісландією та Ліхтенштейном. Балтійці не втрачали очки з аутсайдерами і навіть зіграли внічию в Ірландії. За два тури до фінішу Литва посідала друге місце, що давало перепустку в плей-офф (Румунія достроково забронювала перше місце). Потрібно було лише не програти вдома ірландцям. Але той матч завершився перемогою гостей з рахунком 1:2.
Так близько до успіху збірна більше не підбиралася, проте ніколи не була постачальником очок. Наприклад у відборі до ЧС-2002 Литва відібрала очки у Італії і Угорщини, в кваліфікації до ЧС-2006 – у Іспанії, Боснії і двічі – у Бельгії, а в наступному циклі (до мундіалю 2010) перемагала Румунію, Сербію і Австрію.
На групових етапах відбору до чемпіонатів Європи теж вистачало скальпів: дві перемоги над Словенією і нічия з Хорватією в 1994-95 роках; перемога над Боснією і нічию з Шотландіє в 1998 році; перемога над Шотландією і нічию з Німеччиною навесні 2003-го; нічия з Італією в 2006-му; перемога над чехами і ще одна нічию з Шотландією у вересні 2010-го…
Падіння
Але в цьому десятилітті справи пішли значно гірше. Сенсацій більше не лишилося, а перемоги збірна Литви в офіційних матчах здобула лише над Ліхтенштейном, Мальтою, Сан-Марино, Естонією і Латвією. Нічиї з більш-менш солідними командами – теж рідкість.
Два останні цикли виходять взагалі провальними. Минулого року в групі Ліги націй Литва програла усі 6 матчів Сербії, Румунії та Чорногорії із загальним рахунком 3–16. А поточний відбір на чемпіонат Європи-2020 теж розпочався катастрофічно. В березні в першому ж турі збірна Литви в гостях програла Люксембургу з рахунком 1:2. В червні всі розраховували на реванш вдома, але до 75-ї хвилини Литва програвала з рахунком 0:1 і дивом змогла врятувати нічию. Потім була ще й гостьова поразка від сербів з рахунком 1:4. З одним очком команда нині посідає останнє місце в групі.
Старі знайомі України
Жереб вже втретє зводить збірні України і Литви в одній групі кваліфікації. І кожного разу це був відбір до чемпіонатів Європи. І два попередні контакти викликають лише сум у вболівальників синьо-жовтих.
У вересні 1994 року збірна України з футболу дебютувала на міжнародній арені в офіційних матчах. Не дивлячись на проблеми, які виникли в таборі збірної, Литву в якості серйозного суперника ніхто не сприймав. А проблеми були серйозні. Головний тренер збірної Олег Базилевич і керівництво київського «Динамо» посварилися через футболістів (кияни готувалися до гри Ліги чемпіонів проти московського «Спартака») і наставник збірної не викликав найкращого на той момент форварда країни Віктора Леоненка, найкращого опорника Дмитра Михайленка і найкращого лівого захисника Олега Лужного. А перед матчем Базилевич ще й вигнав з команди основного голкіпера Олега Суслова з «Чорноморця» і основного центрального захисника Сергія Беженара з «Дніпра». Подейкували, що їх помітити в стані алкогольного сп’яніння напередодні ввечері. Не відпустили з російського «Ротора» ще одного захисника Володимира Геращенка. А з далекого зарубіжжя вдалося оплатити дорогу і страховку лише для Олега Протасова. Натомість Олексій Михайличенко, Олег Кузнецов і Геннадій Литовченко не брали участь в дебютному для збірної матчі.
Той матч Україна ганебно програла з рахунком 0:2. А за рік в гостях українці помстилися: довгий час програвали, але з 66 по 83 хвилину відзначилися тричі (дубль Тімерлана Гусейнова, гол Андрія Гусина) і перемогли з рахунком 3:1. Втім, в підсумковій таблиці Литва опинилася вище нас – на 3-му місці (перші два дісталися Італії і Хорватії).
Вдруге Україна і Литва зійшлися у відборі до Євро-2008. В підсумковій таблиці українці випередили литовців на 1 очко – ми фінішували четвертими, а суперники – п’ятими. Для чвертьфіналіста попереднього чемпіонату світу це був провал. Олег Блохін не зумів повторити диво попереднього циклу і коли вже все було втрачено в передостанньому турі кваліфікації навіть програв у Литві з рахунком 0:2. Вдома раніше Україна здобула мінімальну перемогу завдяки голу Олега Гусєва.
1994. Україна – Литва 0:2 (Іванаускас, 53, Скарбалюс, 61)
1995. Литва – Україна 1:3 (Мацюлявічюс, 17 – Гусейнов, 66, 70, Гусин, 83)
2007. Україна – Литва 1:0 (Гусєв, 47)
2007. Литва – Україна 2:0 (Савенас, 41, Данілявічюс, 67)
Литва сьогодні
Мабуть, найсильніша сьогодні ланка збірної – голкіпери. В ТОП-10 найбільш цінних литовських футболістів рівно половина – п’ятеро – воротарі. За місце у рамці настільки висока конкуренція, що тренерський штаб може дозволити собі ігнорувати найдорожчого футболіста Литви – Гедрюса Арлаускіса з румунського «Клужа» і Еміліюса Зубаса, який грає в чемпіонаті Ізраїлю за «Бней Єгуду». В складі ж є Вітаутас Черняускіс з болгарського ЦСКА (грав цього літа проти луганської «Зорі» в Лізі Європи) і ще два представники ізраїльських клубів – Ернестас Шеткус («Хапоель Беєр-Шева») та Джугас Барткус («Кір’ят Шмона»). Вийти в старті на гру проти України може будь-хто з них. В перших трьох матчах відбору стояли Шеткус і двічі Барткус.
В захисті слід виділити хіба що Лінаса Клімавічюса. В юніорському віці він перебрався в «Дніпро», де провів 5 років, але так і не пробився до основного складу. Потім повернувся на батьківщину, а минулого літа перейшов до румунського «Динамо Бухарест», де грає в основі на позиції центрального оборонця. Він єдиний з захисників збірної, який провів усі три попередні матчі відбору в основі. Решта його партнерів не дотягують до пристойного рівня, тож тренери тасують їх після кожної невдалої гри в пошуках оптимального поєднання. Першу гру провів Альгіс Янкаускас з литовської «Судуви», другу – Маркус Паліоніс з команди другої німецької Бундесліги «Ян Регенсбург». Проти сербів вся ця трійця грала вже разом, але збільшення кількості не додало якості – 4 пропущених голи.
Основна пара на флангах оборони – Вітаутас Андрішкявічюс з казахського «Тобола» (грає ліворуч) і Роландас Баравикас з вільнюського «Жальгіріса» (грає праворуч). Конкурентів на цих позиціях у них, по суті, немає. Славіцкас з лівого флангу травмований, а на правий, коли не міг грати Баравикас, доводилося відряджати когось з півзахисту.
В центр поля незамінним є Викінтас Сливка з шотландського «Хайберніана». Хто буде його партнером залежить від того, який план на гру обере Литва – з трьома центральними захисниками (як проти Сербії) чи з двома (як проти Люксембурга). Основні претенденти на вихід в стартовому складі – два представники чемпіонату Казахстана: Артурас Жулпа з «Тоболу» і Мантас Куклис, який представляє «Жетису».
Головна зброя Литви попереду – флангові футболісти Федір Черних і Арвідас Новіковас. Черних майже не грає за «Оренбург» в російській Прем’єр-лізі (лише 1 вихід на поле у 8 турах), проте капітан збірної є беззаперечно основним на правому фланзі Литви і є найкращим бомбардиром збірної. Зокрема, забив гол у ворота Люксембурга в програному виїзному матчі.
А от Арвідас Новіковас на лівому фланзі через травму проти України не зіграє. Футболіст, який має досвід виступів в чемпіонаті Шотландії та другій німецькій Бундеслізі зараз грає за «Легію» з Варшави. Це серйозна втрата – минулого сезону в чемпіонаті Польщі він забив 9 голів і віддав 6 результативних передач, а в поточному відбірковому циклі забив уже двічі – Люксембургу і Сербії. Швидше за усе його замінить або головний ветеран команди Саулюс Міколюнас (77 матчів за збірну – третій результат в історії) з «Жальгіріса», або ще один «казах» в збірній Литви Деймантас Петравічюс з «Окжетпеса».
Конкуренції за місце центрфорварда в сьогоднішньому складі немає – в заявку потрапив лише один гравець цього амплуа – Кароліс Лаукземіс, що виступає в чемпіонаті Хорватії за «Істру». Втім, виступає – голосно сказано, адже в семи турах поточного чемпіонату він тричі навіть не потрапляв до заявки на матч, а ще чотири рази просидів усю гру на лавці запасних. В минулому сезоні на рахунку 27-річного нападника було 11 матчів і 1 гол. В цьому відборі він зіграв в основі проти Сербії, але нічим не вразив і був замінений в середині другого тайму, але альтернативи йому зараз немає, адже Нерюса Вальскіса з екзотичного чемпіонату Індії, який грав проти Люксембурга, цього разу до збірної не викликали. Можливий варіант переведення сюди Федіра Черних (так було в першій грі проти Люксембурга), але тоді збірна залишиться без обох основних вінгерів.
Литва (прогнозований склад): Барткус – Баравикас, Клімавічюс, Паліоніс, Андрішкявічюс – Куклис, Сливка, Жулпа – Черних, Лаукземіс, Міколюнас
Україна в оптимальному складі
У Андрія Шевченка головний біль не від дефіциту кадрів, а від того, як розмістити на полі усіх, хто того заслуговує. Бо претендентів – ледь не удвічі більше, ніж місць в стартовому складі.
Отже, з огляду на певний консерватизм тренерського штабу, ризикнемо спрогнозувати, що місце у воротах займе Андрій Пятов (Лунін так і не грає за «Вальядолід», а воротареві в першу чергу потрібен ігровий тонус).
В захисті пара центральних оборонців, зважаючи на різкий спад форми Микити Бурди, складеться з «гірників» Сергія Кривцова і Миколи Матвієнка. Шевченко – не той тренер, який ризикнув би поставити в основу Ігоря Пластуна з «Гента» (хоча той, без сумніву, заслужив).
Праворуч в обороні безальтернативною виглядає позиція Олександра Караваєва (Сергій Болбат програє йому конкуренцію), а ось ліворуч ситуація максимально заплутана. Найбільш ймовірним буде вихід «динамівця» Віталій Миколенка (Едуард Соболь з «Брюгге» з тими самими шансами, що й Пластун), а от Олександр Зінченко, який прописався на цій позиції в основі «Манчестер Сіті», швидше піде ближче до атаки – на лівий фланг півзахисту. Особливо зважаючи на його універсальність і відсутність не лише ігрової, але й тренувальної практики у Євгена Коноплянки.
Правий фланг атаки перенасичений виконавцями. Але Віталій Циганков після травми поки не набрав оптимальних кондицій. Тож залишається два кандидати – Андрій Ярмоленко і Марлос. Вищі шанси на місце в основному складі у першого, тоді як натуралізований бразилець або залишиться на лавці запасних, або вимушений буде «мігрувати» в центр поля. Мар’яна Шведа з «Селтіка» всерйоз не розглядаємо – на нього навіть в клубі місця в заявці не вистачає
В центр два місця заброньовані за Тарасом Степаненком і Русланом Малиновським. Третім буде або Марлос, або ж хтось з «динамівців»: Віталій Буяльський чи Володимир Шепелев. Щодо шансів Романа Безуса – згадуємо Соболя і Пластуна і ділимо на два.
Центральних форварда в розпорядженні Андрія Шевченка два. Якби не легке пошкодження Романа Яремчука, то його шанси були би значно вищими, ніж у Жуніора Мораеса. Адже він і антропометрично підходить більше, аби продавлювати кремезний оборонців, і тактично (більш швидкий бразилоукраїнець оптимально підійде для виходу на заміну на останні 20 хвилини проти втомленої оборони Литви). Схоже, рішення тренер буде ухвалювати безпосередньо перед матчем з огляду на фізичний стан Яремчука.
Україна (прогнозований склад): Пятов – Караваєв, Кривцов, Матвієнко, Миколенко – Степаненко, Малиновський, Буяльський – Ярмоленко, Яремчук, Зінченко.
***
Гра розпочнеться о 19:00. Трансляція передбачена на телеканалі «Футбол 1».