Бокс – жіноча справа
В Індії стартував чемпіонат світу з боксу серед жінок. Україна має непогані шанси привезти додому нагороди, адже збірна України з боксу – один з фаворитів турніру. Втім, останнім часом позитивних новин не так багато. Пора перервати цю тенденцію.
Століття без жіночого боксу
Перший чемпіонат світу з боксу серед жінок відбувся не так давно – в 2001 році. Проте ще за 100 років до того – на Олімпіаді 1904 року слабка стать змагалася в «на кулаках». Втім, в суспільстві протягом майже всього 20 століття побутувала думка, що бокс – це не жіноча справа. Тому та олімпійська спроба була останньою на довгі десятиліття.
Відродження почалося з 1980-х, коли в Швеції відбувся перший з 1904 року офіційний турнір з боксу серед жінок. Далі справи пішли швидше: визнання жіночого боксу міжнародною федерацією AIBA, перші міжнародні змагання, перший професійний бій. І, зрештою, перший чемпіонат Європи і чемпіонат світу.
Організація
Отже, нинішній чемпіонат світу – ювілейний, 10-й за ліком. І вже вдруге його приймає Нью-Делі (вперше – в 2006 році). До речі, більшість турнірів відбулася в Азії – аж 7 з 10. Двічі жінки боксували в Америці і лише один раз – в Європі.
Спочатку було 12 вагових категорій, але пізніше їх перекроїли, збільшивши до 13. Останні 4 чемпіонати проходять в скромнішому режимі – 10 вагових категорій.
Найлегші спортсменки змагалися у вазі до 46 кг, а важковаговики – понад 81 кг.
Український успіх
В першому чемпіонаті світу, який відбувся в США, українські спортсменки участі не брали, а коли наступного року дебютували в Туреччині, то зчинили справжній фурор: 2 золоті, 1 срібна, 2 бронзові медалі і друге загальнокомандне місце.
Чемпіонками світу стали Лариса Березенко (до 71 кг) та Анжела Торська (до 81 кг). Срібним призером – Тетяна Лебедєва (до 48 кг), а бронзові нагороди здобули Світлана Мірошниченко (до 45 кг) та Саїда Гасанова (до 63,5 кг).
В 2005 році в Подольську врожай був скромнішим: срібло Ольги Новікової (до 75 кг) та бронзові медалі Вікторії Руденко (до 52 кг) та Олександр Козлан (до 66 кг).
2006-й рік приніс збірній України 4 медалі, але знову без титулу чемпіонок. В фіналах програли Вікторія Руденко та Олександра Козлан, а в півфіналах – Ольга Новікова та Людмила Грицай (до 54 кг).
Китайське місто Нінбо наразі є найменш вдалим для українських боксерок. В 2008 році тут здобула нагороду лише одна наша спортсменка – Вікторія Руденко. Це була її третя нагорода на чемпіонатах світу з боксу.
Нова ера
Починаючи з 2010 року Українська збірна з боксу перезапустилася. Старе покоління зійшло з рингу, а натомість туди піднялися нові спортсменки. Перший в поточному 10-річчі чемпіонат приніс українській команді 1 срібло і 2 бронзи. Віце-чемпіоном світу серед важковаговиків стала Катерина Кужель, а бронзові медалі вибороли Тетяна Коб (до 51 кг) та Лілія Дурнєва (до 75 кг).
А двома роками пізніше в Китаї після 10-річної перерви Україна в жіночому боксі нарешті здобула золото. Титул чемпіонки завоювала Марія Бадуліна (до 69 кг).
Далі почалася та сама історія – поступовий спад, який вилився у бронзу Анастасії Черноколенко (до 81 кг) в 2014 році і відсутності нагород на минулому чемпіонаті світу, який відбувся в 2016 році в Казахстані.
Що чекати в Індії?
Вже після перших-других боїв завершили виступи Тетяна Коб, Юлія Циплакова, Юлія Стойко, Сніжана Холодкова та Марія Боруца. Натомість продовжують боротьбу за нагороди ще 5 українських спортсменок:
Ганна Охота (до 48 кг). Спортсменка з Горішніх Плавнів, бронзовий призер чемпіонату Європи-2018.
Іванна Крупеня (до 54 кг). Рівне. Триразова чемпіонка України. Крім боксу виступає ще й в турнірах з дюздо.
Марія Бова (до 64 кг). Чемпіонка світу-2012. Тоді у неї було інше прізвище – Бадуліна. Капітан збірної. Киянка.
Анастасія Черноколенко (до 81 кг). Остання на сьогодні спортсменка, що приносила Україні медаль чемпіонату світу в жіночому боксі. Рідне місто – Кам’янське.
Тетяна Шевченко (81+) з Києва.
Влітку в Болгарії відбувся чемпіонат Європи з боксу. Там українки посіли 7 командне місце, завоювавши 1 срібну (Боруца) і три бронзові медалі (Охота, Бова, Черноколенко).
Трохи рекордів
За всю недовгу поки що історію чемпіонатів світу з боксу серед жінок лідером за кількістю нагород стала команда Росії, в активі якої більше 50 медалей, 21 з яких – найвищого ґатунку. Далі – збірні Китаю, Індії, Північної Кореї, Канади, США, Туреччини, Казахстану та Ірландії. Україна (3 золота, 5 срібл, 10 бронз) – на 13-му місці.
Щодо індивідуальних рекордів, то тут поза конкуренцією дві боксерки, які по 5 разів ставали чемпіонками світу. Це Марі Ком з Індії та Кеті Тейлор з Іралндії. Причому якщо індійська команда взагалі дуже сильна, то Тейлор – «автор» усіх золотих нагород своєї збірної.
Найтитулованіша діюча українка в боксі – Тетяна Коб з Ковеля. Чемпіонка Європи та призер чемпіонату світу. А ще – єдина в історії українського боксу учасниця Олімпіади. В 2016 році вона на стадії чвертьфіналу поступилася майбутній чемпіонці з Великої Британії.
А загалом найвідомішою боксеркою з України є Анжела Торська. Чемпіонка світу, двічі чемпіонка Європи і шестиразова чемпіонка України після завершення активної кар’єри працювала в США, де забезпечувала охорону легендарної телеведучої Опри Вінфрі.