З аукціону у Німеччині мало не продали унікальний скарб, знайдений в Україні

lot6

У листопаді 2019 року на Тернопільщині було знайдено унікальний комплекс срібних речей римського часу, до якого входили фрагменти посуду та ще кілька предметів.

4-8 грудня 2019 року цей скарб виставили на продаж на одному із сайтів. Після продажу археологічних пам’яток на цьому сайті вони переважно згодом опинялись за кордоном. Так сталось і цього разу.

Також читайте: Знайдені у «чорного» археолога артефакти викликали переполох

За інформацією Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв ICOM Ukraine, нещодавно український археолог і пам’яткоохоронець Максим Левада знайшов дві найяскравіші речі з проданого комплексу на одному з німецьких аукціонів старожитностей у вигляді двох окремих лотів. Зловмисники вказали неправдиве походження цінностей: «з приватної колекції з Південної Німеччини і відомі на арт-ринку з 1970-80 рр.».

eksp

Також відомо, що Мінкультури не надавало дозволу на вивезення цих пам’яток, а отже йдеться про контрабанду культурних цінностей, за що передбачено відповідальність відповідно до ст. 201 ККУ.

Музейники називають цей скарб справді унікальним.

Також читайте: Тисячолітній палац майя знайшли у джунглях Мексики (ВІДЕО)

Він датується третім століттям н.е. – часом економічних труднощів, коли вартість та значення металу стали важливішими за естетичну красу предметів, виготовлених з нього. Рублене срібло Римська Імперія використовує в цей час як дипломатичний інструмент для виплати подарунків або субсидій певним групам «варварів». Воно також могло використовуватися як форма військової оплати найманців з-за кордону, що служили Риму. Подібних речей у жодному українському музеї немає.

lot5
lot4
lot3
lot2

Продати ці два експонати могли уже 25 травня, якби не втрутилося МЗС України.

Українські дипломати переконали зняти з продажу ці лоти і на час перевірки не повертати власнику. Вони також активно працюють з правоохоронними органами ФРН для запуску офіційних процедур повернення незаконно вивезених пам’яток».

Аналог подібного скарбу знайдено у Шотландії. Українська знахідка фактично є «дзеркальною» крайньою точкою виявлення рубленого римського срібла на сході Європи, що надає цьому комплексу загальноєвропейського значення.

Також читайте: Під церквою у Бельгії знайшли стіну з людських кісток

Саме так сприйняв цей скарб відомий британський археолог, фахівець з цього періоду д-р Фрезер Хантер (Національний музей Шотландії), який вже зв’язався з поліцією Баварії і попросив допомогти з поверненням незаконно вивезених археологічних знахідок до України.

Схожі записи