З аукціону у Німеччині мало не продали унікальний скарб, знайдений в Україні
Важливі новини, Цікаво знати 22.05.2020 Автор: sashko 1460

З аукціону у Німеччині мало не продали унікальний скарб, знайдений в Україні

lot6.jpg (91.43 Kb)

У листопаді 2019 року на Тернопільщині було знайдено унікальний комплекс срібних речей римського часу, до якого входили фрагменти посуду та ще кілька предметів.

4-8 грудня 2019 року цей скарб виставили на продаж на одному із сайтів. Після продажу археологічних пам’яток на цьому сайті вони переважно згодом опинялись за кордоном. Так сталось і цього разу.

Також читайте: Знайдені у «чорного» археолога артефакти викликали переполох

За інформацією Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв ICOM Ukraine, нещодавно український археолог і пам’яткоохоронець Максим Левада знайшов дві найяскравіші речі з проданого комплексу на одному з німецьких аукціонів старожитностей у вигляді двох окремих лотів. Зловмисники вказали неправдиве походження цінностей: «з приватної колекції з Південної Німеччини і відомі на арт-ринку з 1970-80 рр.».

eksp.jpg (69.75 Kb)

Також відомо, що Мінкультури не надавало дозволу на вивезення цих пам’яток, а отже йдеться про контрабанду культурних цінностей, за що передбачено відповідальність відповідно до ст. 201 ККУ.

Музейники називають цей скарб справді унікальним.

Також читайте: Тисячолітній палац майя знайшли у джунглях Мексики (ВІДЕО)

Він датується третім століттям н.е. – часом економічних труднощів, коли вартість та значення металу стали важливішими за естетичну красу предметів, виготовлених з нього.

Рублене срібло Римська Імперія використовує в цей час як дипломатичний інструмент для виплати подарунків або субсидій певним групам «варварів». Воно також могло використовуватися як форма військової оплати найманців з-за кордону, що служили Риму. Подібних речей у жодному українському музеї немає.

lot5.jpg (150.75 Kb) lot4.jpg (238.23 Kb) lot3.jpg (237.26 Kb) lot2.jpg (144.06 Kb)

Продати ці два експонати могли уже 25 травня, якби не втрутилося МЗС України.

Українські дипломати переконали зняти з продажу ці лоти і на час перевірки не повертати власнику. Вони також активно працюють з правоохоронними органами ФРН для запуску офіційних процедур повернення незаконно вивезених пам’яток».

Аналог подібного скарбу знайдено у Шотландії. Українська знахідка фактично є «дзеркальною» крайньою точкою виявлення рубленого римського срібла на сході Європи, що надає цьому комплексу загальноєвропейського значення.

Також читайте: Під церквою у Бельгії знайшли стіну з людських кісток

Саме так сприйняв цей скарб відомий британський археолог, фахівець з цього періоду д-р Фрезер Хантер (Національний музей Шотландії), який вже зв’язався з поліцією Баварії і попросив допомогти з поверненням незаконно вивезених археологічних знахідок до України.

---