як сльози допомагають діагнстувати хворобу

Сльози: новий діагностичний інструмент для лікарів

Медицина не стоїть на місці. Щороку науковці не перестають дивувати новими відкриттями. Дійшло навіть до того, що людям пересаджують різні органи від донорів: серце, печінку і навіть очі. Що тут говорити, коли навіть лікування певних стадій раку стало можливо завдяки новим технологіям діагностики та терапії. І от про розпізнавання захворювань поговоримо детальніше. Чи знали ви, що сльози можуть врятувати життя? Так-так, не дивуйтесь, медики використовують їх у ролі нового діагностичного інструменту. Тож як виявляється, плакати — це навіть корисно (ахаха).

Які функції виконують сльози?

Загалом, варто зазначити, що сльози виконують декілька надважливих функцій для нашого організму. Ось перелік найголовніших з них:

  • Видалення чужорідних частинок з ока. Сльози містять фермент лізоцим, який може розщеплювати бактерії. При потраплянні чужорідних тіл або мікроорганізмів сльози допомагають їх вивести, сприяючи захисту очей від інфекцій.
  • Запобігання висиханню очей. Сльози утримують поверхню очей вологою, запобігаючи їх висиханню та утворенню сухих плям.
  • Змащування. Сльози забезпечують постійне змащення поверхні очей, допомагаючи утримувати їх вологими. Це забезпечує комфорт і запобігає висушуванню кон’юнктиви та рогівки.
  • Регуляція кількості світла. Сльози допомагають розсіювати і поглиблювати світло, що надходить в очі, зменшуючи його інтенсивність і захищаючи від підвищеного освітлення.
  • Емоційне вивільнення. Певна річ, ми не маємо забувати про те, що емоційні сльози, що виникають внаслідок сміху, суму або інших емоцій, мають психологічний ефект і можуть слугувати способом вираження чи виведення емоцій.

Тож як сльози допомагають діагностувати хвороби?

Дослідження свідчать про те, що сльози дійсно можуть стати більш дешевим аналогом крові в контексті аналізів. Втім, варто зазначити, що маркерами для діагностики є не конкретно сльози, а залишках хімічних речовин, які містяться в них. Власне, ці залишки речовин спочатку були присутні в крові, а потім — в сльозах.

Наприклад, виявити синдром сухого ока у людини можна вимірявши рівень pH сліз. У тих, хто має це захворювання, він вищий за норму. Крім цього, сльози також можна використовувати для діагностики інфекцій. Наприклад, якщо у людини кон’юнктивіт (рожеві очі), у її сльозах можуть міститися бактерії або віруси.

Найцікавішим є той факт, що сльози можуть навіть онкологічні захворювання.
У їхньому складі містяться різноманітні білки та інші хімічні сполуки, деякі з яких можуть бути характерними для певних хвороб. Наприклад, у сльозах осіб із раком може спостерігатися збільшений рівень конкретних білків. Проводячи аналіз наявності цих молекул, лікарі можуть здійснювати скринінг та встановлювати діагноз конкретних захворювань.

Схожі записи