Золотий футбольний хлопчик. Хто наступний?
Премія Golden Boy – авторитетний приз, що вручається найкращому молодому (віком до 21 року) футболісту, який виступає в Європі. Її отримували вже 16 талановитих проспектів. Нині 17-а кампанія з визначення переможця вже вийшла на фінішну пряму. Серед кандидатів є й українець.
Вимоги до кандидата
Власне, їх усього три: дві об’єктивні і одна суб’єктивна. По-перше футболісту не повинно виповнитися 21 рік. Але є певні обмеження навіть в цьому. По факту організатори відкидають навіть 20-річних, яким в році присудження премії буде 21. Саме через це, наприклад, цього року в списку номінантів є фантастичний француз Кіліан Мбаппе (переможець 2017 року). Він народився 20 грудня 1998 року і на момент вручення премії (16 грудня) номінально ще знаходитиметься у віковій категорії U21. Проте, на думку організаторів конкурсу, час француза минув. Тож нині визначають кращих серед гравців 1999 року народження чи молодших.
По-друге, національність футболіста не має значення, але він мусить грати в одному з європейських чемпіонатів. По-третє (це і є суб’єктивний фактор) спортсмен має грати досить добре аби потрапити до числа найкращих.
Шість етапів відбору
Аби підтримувати інтригу і на довгий час зберегти цікавість з боку вболівальників, організатори – італійське видання Tuttosport – намагається залучити максимально широку аудиторію для визначення молодих футбольних героїв року. Спочатку анкетуванням експертів та журналістів визначається ТОП-100 кандидатів на перемогу. Потім в кілька етапів голосуванням вболівальників відсіюється по 20 футболістів. Таким чином, формується ТОП-80, ТОП-60, ТОП-40 і зрештою ТОП-20. Ця двадцятка, по суті, фіналісти конкурсу.
На вирішальному етапі до справи долучаються професіонали. Онлайн-голосування вболівальників також присутнє, але воно вже не є визначальним, оскільки до результатів додається думка членів журі. І саме вона буде вирішальною. Наприклад, в 2018 році в інтернет-опитуванні переміг вихованець «Аякса», півзахисник італійської «Роми» Джастін Клюйверт (21 % голосів), але головний приз в підсумку отримав інший голландець – захисник Матійс де Лігт з того ж таки «Аякса». В інтернеті він зібрав підтримку лише 9 % користувачів сайту Tuttosport (третій результат). Схожа історія була і в 2016 році. Тоді підсумковий переможець – португалець Ренату Саншеш з «Баварії» зібрав лише 4 % голосів вболівальників і програв, зокрема, Решфорду з «МЮ», Івобі з «Арсеналу», Доннарумі з «Мілану», Асенсіо з «Реалу» і навіть Коваленку з «Шахтаря».
Хто перемагав раніше
Приз існує з 2003 року. Тоді першим його володарем став гравець «Аякса» Рафаель ван дер Ваарт. В наступні роки переможцями ставали Вейн Руні з «МЮ», Ліонель Мессі з «Барселони», Сеск Фабрегас з «Арсенала», Серхіо Агуеро з «Атлетіко», Андерсон з «МЮ», Алешандре Пато з «Мілана», Маріо Балотеллі з «Манчестер Сіті», Маріо Гетце з «Боруссії», Іско з «Малаги», Поль Погба з «Ювентуса», Рахім Стерлінг з «Ліверпуля», Антоні Мартіаль з «МЮ», та вже згадувані Ренато Саншеш, Кіліан Мбаппе та Матійс де Лігт.
Найчастіше вигравали трофей французи – Мбаппе, Мартіаль, Погба, а також гравці «Манчестер Юнайтед» – Мартіаль, Руні, Андерсон. Щоправда, в двох з трьох випадків до Манчестера ці футболісти перебиралися по ходу переможного сезону – Руні з «Евертона», а Мартіаль з «Монако». Якщо ж брати до уваги лише випадки, коли футболіст грав за свій клуб увесь переможний для себе сезон, то лише «Аякс» може похвалитися двома лауреатами: першим – Ваартом і на сьогодні останнім – Лігтом.
20 фаворитів 2019
Цього року після усіх відбірних етапів організатори сформували наступу двадцятку претендентів на перемогу в Golden Boy-2019.
Андрій Лунін (Україна, «Реал»). Нині він на правах оренди полірує лавку для запасних у «Вальядоліді», втрачаючи вже другий сезон в кар’єрі (минулий сезон теж майже не грав за «Леганес»). Але активно ходять чутки, що взимку «Реал» достроково розірве орендну угоду і все ж таки дасть шанс пограти найдорожчому українському юніору.
Жоау Феліш (Португалія, «Бенфіка», «Атлетіко»). Влітку став третім в світі найдорожчим гравцем і першим серед молодих футболістів, за якого заплатили космічні 126 мільйонів євро. В Ла Лізі він вже забив двічі, а на початку року ще в «Бенфіці» став наймолодшим автором хет-трика в історії Ліги Європи (в чемпіонаті Португалії забив 15 голів).
Матійс де Лігт (Нідерланди, «Аякс», «Ювентус»). Ще один багатомільйонний трансфер. Голландці віддали свого вихованця за 86 мільйонів євро. Він може стати першим в історії трофею футболістом, який двічі переможе в ньому. Минулого року перемога де Лігта була впевненою, але цього разу фаворит не він.
Джейдон Санчо (Англія, «Боруссія»). Найкращий асистент Бундесліги прямо зараз. На його рахунку 6 результативних передач в 7 матчах цього сезону і 9 асистів в 17 іграх на початку року.
Кан Ін Лі (Корея, «Валенсія»). Грати вінгеру за першу команду дають поки мало, але коли дають – то кореєць майже завжди видає результат. В поточному сезоні Лі має лише 146 хвилин на полі, проте забив гол в Примері і отримує одні з кращих оцінок в проблемній «Валенсії».
Вінісіус, Родріго (обидва – Бразилія та «Реал»). Різниця в півроку (Вінісіус старший), переїхали з батьківщини з різницею в рік (Вінісіус минулого літа, а Родріго – цього), вихованці місцевих грандів – «Фламенго» і «Сантоса» відповідно. Обидва в новому сезоні забили по одному голу, хоча Родріго поки що лише торує шлях до першої команди. Обидва – гравці лівого флангу атаки (хоча можуть зіграти й на протилежному фланзі). Схоже, за кілька років ця пара буде основними вінгерами «Реала».
Мойзе Кін (Італія, «Ювентус», «Евертон»). В цьому році афроіталієць побив кілька рекордів. Став наймолодшим автором голу за збірну Італії. А ще – наймолодшим футболістом в історії Серії А, хто забивав в 4 матчах поспіль. Тож справжньою сенсацією стало те, що «Ювентус» позбавився молодої зірки. Та ще й і не в оренду віддав, а продав. Та ще й за досить скромні для сьогодення 27 мільйонів євро.
Кай Хавертц (Німеччина, «Баєр»). 20-річного півзахисника вже оцінюють приблизно в 100 мільйонів. Особливо вдалою для нього була перша половина року, колу Хавертц забив 11 голів в 17 матчах другого кола Бундесліги.
Мейсон Маунт (Англія, «Челсі»). А от англієць, навпаки, в першому півріччі був непомітним лише 12 матчів в Чемпіоншипі (2-й рівень англійського футболу), але повернувшись з оренди до рідного «Чеслі» несподівано став одним з лідером команди, що радикально оновлюється. Вже забив 4 голи у 8 матчах Прем’єр-ліги.
Філ Фоден (Англія, «Манчестер Сіті»). Ще одна майбутня надія збірної Англії. Через спини Кевіна де Брюйне, Давіда Сілви чи Ілкая Гюндогана йому поки не пробитися (в новому сезоні поки зіграв лише 10 хвилин), але Олександр Зінченко не дасть збрехати – у Хосепа Гвардіоли багато можна навчитися навіть не граючи.
Ансу Фаті (Іспанія, «Барселона»). Наймолодший в цьому списку. «Новому Мессі» лише 16, але він не просто грає в першому складі «Барселони», але й вже відзначився двічі в новому чемпіонаті.
Ніколо Дзаньоло (Італія, «Рома»). Новий Тотті для «вовків». Принаймні на це сподіваються мільйони фанатів клубу.
Ерлінг Холанд (Норвегія, «Зальцбург»). Форвард-вбивця. Нетопова збірна, нетоповий клуб, проти футболіст відомий на всю Європу і до нього прицінюються гранди. Три найбільш яскраві сторінки 2019 року для нього – 9 голів (!) в матчі проти Гондурасу на юніорському чемпіонаті світу; хет-трик у ворота «Генка» в дебютному для себе матчі Ліги чемпіонів; 11 голів в 9 матчах нового чемпіонату Австрії.
Маттео Гендузі (Франція, «Арсенал»). Арсен Венгер вже давно не тренує «канонірів», але в Лондон молодих французів все одно тягне. Новий проспект – центрхав з «Лор’яна», який вже півтора роки є незмінним гравцем основи нового клуба.
Джанлуїджі Доннарума (Італія, «Мілан»). Це четверта спроба вундеркінда отримати головний приз. Йому лише 20, а це для Доннаруми вже 5-й (!) сезон в ролі основного голкіпера «Мілана».
Також у списку форвард голландського «ПСВ» Донелл Мален (16 голів в 18 матчах нового сезону в Ередивізії та євро кубках); канадський вінгер «Баварії» Альфонсо Девіс (вже дебютував в Бундеслізі і встиг забити гол); ще один вінгер – Ферран Торрес з «Валенсії» і сербський форвард Деян Йовеліч, який нині пробує повторити успішний шлях свого співвітчизника Луки Йовіча в «Айнтрахті».
Як рахуватимуть
Голоси вболівальників – це лише незначна частина балів. Долю премії будуть вирішувати журналісти з 40 авторитетних видань Європи. Кожен з них визначить серед претендентів свою п’ятірку. За перше футболіст отримає 10 балів, за друге – 7, за третє – 5, за четверте – 3, за п’яте – 1. Сума всіх балів визначить переможця.
Цікаво, що ТОП-20 не потрапив турок Абдулкадір Омюр, який на усіх етапах голосування був першим. Причин, судячи з усього, дві. Офіційна – важка травма, через яку півзахисник не зможе грати до весни наступного року (а значить не зможе в листопаді набирати додаткові бали в очах журі). Неофіційна – спроба організаторів протистояти накручуванню голосів. Омюр – далеко не найзірковіший футболіст Європи, але на окремих етапах збирав ледь третину усіх голосів, впевнено відриваючись від інших. Причина в тому, що багатомільйонна турецька армія вболівальників активно голосувала за єдиного свого співвітчизника. До речі, українці теж не дуже відставали від турків – Андрій Лунін найчастіше посідав 2 місце в голосуваннях інтернет-фанатів.
Фаворитами букмекери вважають Жоао Феліша і Джейдона Санчо. Також в ТОП-6 футболістів з найбільшими шансами взяти трофей – де Лігт, Вінісіус, Хавертц і Маунт.