Скільки заробляють футбольні судді в Україні
Розміри зарплат футбольних зірок широко обговорюється. Скільки заробляють Мессі, Роналду, Неймар та Салах знають усі вболівальники. Так само в Україні більшість знає, що футболісти «Шахтаря» отримують значно більше (принаймні офіційно), ніж київські «динамівці». Але при цьому за лаштунками зазвичай залишаються доходи не менш важливих героїв – арбітрів, від дій яких часто залежить підсумок матчу.
Потрібно більше
В розпал карантинної паузи – у квітні 2020 року – голова комітету арбітрів Української асоціації футболу італієць Лучано Лучі заявив, що необхідно піднімати гонорари українським футбольним суддям. На його думку, ініціативу в цьому питанні мала би проявили УПЛ – адже саме Прем’єр-ліга розпоряджається внесками клубів-учасників. В цих виплатах «зашиті» й гроші на суддівство.
Лучіано Лучі зазначив, що довгоочікувані вибори президента УПЛ (вони мали відбутися навесні, але в підсумку процедуру перенесли на липень-серпень – після завершення чемпіонату) можуть стати тією рушійною силою, яка призведе до того, що виплати арбітрам будуть переглянуті і збільшені.
На півроку раніше – ще у 2019 році в схожому ключі висловився тодішній генеральний директор луганської «Зорі» Сергій Рафаїлов. Він наголошував на тому, що суддям психологічно важко залишатися об’єктивним і не піддаватися спокусам, коли їхня зарплата в десятки чи навіть сотні разів відрізняється від зарплат футболістів, на яких вони повинні мати вплив під час гри.
Від чого рахувати?
Тож від якої суми відштовхувалися Лучі та Рафаїлов, коли говорили про підвищення? Згідно регламенту Асоціації футбольних арбітрів України (п.10) грошова винагорода арбітрам проходить від клубів-учасників змагань (через відповідні внески) до відповідних ліг (Прем’єр-ліга, Перша ліга, Друга ліга) а від них через Асоціацію футболу України – надходить суддям.
Звісно, що тариф у кожній лізі свій. Найбільше платять арбітрам в УПЛ, значно менше – у Першій лізі, ще менше – у Другій. Ці розцінки також затверджені офіційно у документах кожної ліги.
Отже, головний арбітр поєдинку УПЛ (незалежно – чи це гра «Шахтар» – «Динамо», чи поєдинок «Олімпік» – ФК «Львів») за матч отримує 12 тисяч гривень. Це – без вирахувань. Якщо відняти базові 19,5 % (18 % ПДФО та 1,5 % військового збору) – вийде трішки менше 10 тисяч гривень.
У Першій лізі виплати головному арбітрі складають лише 3750 гривень за матч (чистими – трохи більше 3 тисяч). У Другій лізі – відповідно 2000 гривень та 1610 гривень. Не густо.
За місяць можна заробити…
У середньому арбітр УПЛ проводить 2 матчі на місяць. Це – майже 20 тисяч чистого доходу. Плюс трішки можна підробити матчами за дубль, чи опустившись у вільний тиждень до нижчих ліг. Або ж у статусі асистента, які зазвичай отримують удвічі менше, ніж головний. У будь-якому випадку, більше 1000 доларів можуть заробити лише найбільш затребувані судді, що мають регулярні призначення на матчі Прем’єр-ліги. У Першій та Другій лігах навіть 400 доларів за місяць – вже дуже високий гонорар.
Плюс до гонорарів, арбітри мають ще добові та гроші на проїзд (від 2 до 3 тисяч гривень). Це важливий момент, оскільки за регламентом судді мають бути з інших областей, ніж команди, матч за участю яких він обслуговує. Тобто, з Києва доведеться їхати у Харків чи Одесу, а зі Львова – до Запоріжжя чи Дніпра. Наперед купувати квитки на потяги не вийде – призначенні на гру відбуваються менше ніж за тиждень до поєдинку. Тож доводиться обирати з того, що лишилося (зазвичай це значно вищі тарифи).
Скільки заробляють у Європі?
Навіть у країнах Європи судді – аматори. У них є основна робота, а суддівство – хобі, що добре оплачується. На основному місці роботи вони беруть відпустки. Наприклад, іспанка Єлена Пелаес Арнільяс, яка працює на іграх Примери, – медсестра-акушерка. Словенець Дамир Скоміна, який судив останній фінал Ліги чемпіонів – менеджер з туризму. Німець Фелікс Брих – юрист, турок Джюнейт Чакир – страховий агент, а Віктор Кашшаї з Угорщини (той, що вкрав гол у збірної України на Євро-2012) – менеджер з продажів.
Професійні футбольні судді наразі є в Англії. Там кілька років тому відмовилися від практики сумісництва і зробили суддівство офіційною професією. Том Майкл Клаттенбург (електрик) Говард Вебб (поліцейський), Мартін Аткінсон (вчитель) та їхні колеги по цеху змушені були обирати.
Зараз арбітрам в Англії платять від 38 до 60 тисяч фунтів на рік в залежності від рейтингу судді (на місяць – 100–170 тисяч гривень за нинішнім курсом). Плюс 500 фунтів (близько 17 тисяч гривень) за матч у ролі головного арбітра на матчі Прем’єр-ліги.
У Німеччині також пішли цим шляхом і платять навіть більше – від 59 до 79 тисяч євро на рік в залежності від категорії арбітра. У другій Бундеслізі базова ставка – 39 тисяч євро на рік. Значно вищі й доплати за кожну гру: 5000 євро для головного в елітному дивізіоні, 2500 євро для асистентів та головних у другій Бундеслізі і 1250 – для асистентів у нижчому дивізіоні.
В Іспанії ставок немає, проте гонорари ще вищі – від 6000 євро за поєдинок для головного арбітра. В Італії тарифи нижчі – близько 4000 євро за гру. У Франції – близько 3000 євро. Українському судді навіть для того аби вийти на рівень колеги-француза, потрібно провести у 7–8 матчів більше.