Скільки заробляють футбольні судді в Україні

michael-oliver-mark-clattenburg-mike-dean-referees-main

Розміри зарплат футбольних зірок широко обговорюється. Скільки заробляють Мессі, Роналду, Неймар та Салах знають усі вболівальники. Так само в Україні більшість знає, що футболісти «Шахтаря» отримують значно більше (принаймні офіційно), ніж київські «динамівці». Але при цьому за лаштунками зазвичай залишаються доходи не менш важливих героїв – арбітрів, від дій яких часто залежить підсумок матчу.

Потрібно більше

hlflhbga3nb6nbdbr3ktygziua

В розпал карантинної паузи – у квітні 2020 року – голова комітету арбітрів Української асоціації футболу італієць Лучано Лучі заявив, що необхідно піднімати гонорари українським футбольним суддям. На його думку, ініціативу в цьому питанні мала би проявили УПЛ – адже саме Прем’єр-ліга розпоряджається внесками клубів-учасників. В цих виплатах «зашиті» й гроші на суддівство.

Лучіано Лучі зазначив, що довгоочікувані вибори президента УПЛ (вони мали відбутися навесні, але в підсумку процедуру перенесли на липень-серпень – після завершення чемпіонату) можуть стати тією рушійною силою, яка призведе до того, що виплати арбітрам будуть переглянуті і збільшені.

На півроку раніше – ще у 2019 році в схожому ключі висловився тодішній генеральний директор луганської «Зорі» Сергій Рафаїлов. Він наголошував на тому, що суддям психологічно важко залишатися об’єктивним і не піддаватися спокусам, коли їхня зарплата в десятки чи навіть сотні разів відрізняється від зарплат футболістів, на яких вони повинні мати вплив під час гри.

Від чого рахувати?

image_monz

Тож від якої суми відштовхувалися Лучі та Рафаїлов, коли говорили про підвищення? Згідно регламенту Асоціації футбольних арбітрів України (п.10) грошова винагорода арбітрам проходить від клубів-учасників змагань (через відповідні внески) до відповідних ліг (Прем’єр-ліга, Перша ліга, Друга ліга) а від них через Асоціацію футболу України – надходить суддям.

Звісно, що тариф у кожній лізі свій. Найбільше платять арбітрам в УПЛ, значно менше – у Першій лізі, ще менше – у Другій. Ці розцінки також затверджені офіційно у документах кожної ліги.

Отже, головний арбітр поєдинку УПЛ (незалежно – чи це гра «Шахтар» – «Динамо», чи поєдинок «Олімпік» – ФК «Львів») за матч отримує 12 тисяч гривень. Це – без вирахувань. Якщо відняти базові 19,5 % (18 % ПДФО та 1,5 % військового збору) – вийде трішки менше 10 тисяч гривень.

У Першій лізі виплати головному арбітрі складають лише 3750 гривень за матч (чистими – трохи більше 3 тисяч). У Другій лізі – відповідно 2000 гривень та 1610 гривень. Не густо.

За місяць можна заробити…

sweden-v-england-quarter-final-2018-fifa-world-cup-russia

У середньому арбітр УПЛ проводить 2 матчі на місяць. Це – майже 20 тисяч чистого доходу. Плюс трішки можна підробити матчами за дубль, чи опустившись у вільний тиждень до нижчих ліг. Або ж у статусі асистента, які зазвичай отримують удвічі менше, ніж головний. У будь-якому випадку, більше 1000 доларів можуть заробити лише найбільш затребувані судді, що мають регулярні призначення на матчі Прем’єр-ліги. У Першій та Другій лігах навіть 400 доларів за місяць – вже дуже високий гонорар.

Плюс до гонорарів, арбітри мають ще добові та гроші на проїзд (від 2 до 3 тисяч гривень). Це важливий момент, оскільки за регламентом судді мають бути з інших областей, ніж команди, матч за участю яких він обслуговує. Тобто, з Києва доведеться їхати у Харків чи Одесу, а зі Львова – до Запоріжжя чи Дніпра. Наперед купувати квитки на потяги не вийде – призначенні на гру відбуваються менше ніж за тиждень до поєдинку. Тож доводиться обирати з того, що лишилося (зазвичай це значно вищі тарифи).

Скільки заробляють у Європі?

elena-pelaez-arbitra

Навіть у країнах Європи судді – аматори. У них є основна робота, а суддівство – хобі, що добре оплачується. На основному місці роботи вони беруть відпустки. Наприклад, іспанка Єлена Пелаес Арнільяс, яка працює на іграх Примери, – медсестра-акушерка. Словенець Дамир Скоміна, який судив останній фінал Ліги чемпіонів – менеджер з туризму. Німець Фелікс Брих – юрист, турок Джюнейт Чакир – страховий агент, а Віктор Кашшаї з Угорщини (той, що вкрав гол у збірної України на Євро-2012) – менеджер з продажів.

Професійні футбольні судді наразі є в Англії. Там кілька років тому відмовилися від практики сумісництва і зробили суддівство офіційною професією. Том Майкл Клаттенбург (електрик) Говард Вебб (поліцейський), Мартін Аткінсон (вчитель) та їхні колеги по цеху змушені були обирати.

Зараз арбітрам в Англії платять від 38 до 60 тисяч фунтів на рік в залежності від рейтингу судді (на місяць – 100–170 тисяч гривень за нинішнім курсом). Плюс 500 фунтів (близько 17 тисяч гривень) за матч у ролі головного арбітра на матчі Прем’єр-ліги.

1531078701_013821_1531078761_noticia_normal

У Німеччині також пішли цим шляхом і платять навіть більше – від 59 до 79 тисяч євро на рік в залежності від категорії арбітра. У другій Бундеслізі базова ставка – 39 тисяч євро на рік. Значно вищі й доплати за кожну гру: 5000 євро для головного в елітному дивізіоні, 2500 євро для асистентів та головних у другій Бундеслізі і 1250 – для асистентів у нижчому дивізіоні.

В Іспанії ставок немає, проте гонорари ще вищі – від 6000 євро за поєдинок для головного арбітра. В Італії тарифи нижчі – близько 4000 євро за гру. У Франції – близько 3000 євро. Українському судді навіть для того аби вийти на рівень колеги-француза, потрібно провести у 7–8 матчів більше.

Схожі записи