На старт. Увага… Біатлон!
30 листопада в шведському Остерсунді розпочинається новий сезон Кубку світу з біатлону. Першими на старт вийдуть учасники естафет – одиночної (спортсмен + спортсменка) і змішаної (двоє чоловіків + дві жінки).
Наш склад без лідерів
В Швецію збірна України приїхала не в оптимальному складі. Через проблеми з підготовкою тренери вирішили тимчасово відчепити від основи двох спортсменів, які ще 2-3 роки тому були лідерами збірної. Сергій Семенов і Олена Підгрушна напередодні виступали в другому за рейтингом турнірі – Кубку IBU. На першому етапі в Норвегії Підгрушна посіла 6-е місце, а Семенов – 13-е. Якщо будуть продовжувати перебувати серед лідерів – за кілька тижнів зможуть приєднатися до основи.
Наразі ж в Остерсунді в перших гонках виступатимуть Анастасія Меркушина і Артем Тищенко в одиночній естафеті а також четвірка у складі: Віта Семеренко, Дарина Блашко, Артем Прима і Тарас Лесюк в змішаній гонці. Дмитро Підручний має можливість краще підготуватися до наступних стартів 1-го етапу Кубку світу – спринту та індивідуальної гонки.
Все менше українців в збірній України
Зі згаданих вище спортсменів є «легіонер». Дарина Блашко – білоруска, що отримала українське громадянство. Також в складі збірної є росіянки, які виявилися непотрібними своїм тренерам – Надєжда Бєлкіна, Ольга Абрамова, Єкатеріна Бєх, Оксана Москалєнко, Анастасія Расказова та інші. Через таке сильне бажання президента федерації біатлону України Володимира Бринзака працевлаштувати іноземних посередніх спортсменок, все важче пробитися в склад українкам.
Власне, дії Бринзака останніми роками демонструють, що його турбує не лише український біатлон, але й доля сусідів з країни-окупанта. Натуралізація російських спортсменів (і зарплата для них), запрошення тренера з РФ, який запам’ятався лише провалами в попередні роботі і допінговим скандалом… Також Федерація біатлону України не підтримала рішення європейських партнерів щодо дискваліфікації російських біатлоністів-допінгістів. А нещодавно Володимир Бринзак навіть включився в роботу з «відмазування» спортсменів з РФ, що були спіймані на вживання заборонених препаратів. Заявив, що допінг є всюди (в тому числі був і в українській команді!), що потрібно також боротися з лікарськими дозволами-винятками (астматикам можна вживати деякі заборонені для інших ліки) і спрогнозував, що з росіянами «ми колись подружимося».
Фаворити
У чоловіків все більш-менш стабільно. Найшвидшим знову буде норвежець Йоганес Бьо. Питання лише в тому, чи вистачить йому швидкості аби компенсувати посередні результати у стрільбі. Минулого сезону він промахувався в кожній гонці і показав точність на рівні 88 %. В спринті, де штраф – додаткове коло на 150 метрів, норвежець легко може виправити ситуацію. В минулому сезоні він виграв 7 з 9 коротких гонок. А от в індивідуальних стартах, де кожен невлучний постріл автоматично додає 1 хвилину штрафу до підсумкового часу, Бьо ризикує втрачати багато. Хоча цієї весни на фініші запас у нього перед конкурентами був фантастичний – перше місце з відривом у більше ніж 400 очок (це 7 перемог в гонках!).
Мартен Фуркад домінував в чоловічому біатлоні з сезону 2011-2012 і виграв 7 поспіль Великий кришталевий глобус Кубка світу. Минулого сезону після такої серії француз провалився – лише 12 місце в загальному заліку. Новий Кубок світу має дати відповідь на питання: або це був результат неправильної підготовки до сезону, або ж Фуркад остаточно втратив кондиції.
Ще один француз Кентен Фійон-Має – бронзовий призер загального заліку Кубка світу 2018-2019. Це його найкращий результат у кар’єрі. І вік (спортсмену – 27 років) дозволяє й далі прогресувати. Але щоб замахнутися на лідерство, потрібно покращувати стрільбу (минулого сезону було 85 % точності).
А от від росіянина Алєксєя Логінова (2-е місце за підсумками минулого сезону) не варто чекати чогось серйозного. Влітку він не стільки готувався, скільки в черговий раз намагався відмитися від допінг-скандалів. І знову йому все зійшло з рук. Натомість за першу п’ятірку зможуть боротися німці Арнд Пфайфер, Бенедикт Долль та Сімон Шемпп, італієць Лукас Гофер, ще один француз Сімон Дестьє, старший брат діючого чемпіона – Тар’є Бьо і два австрійця: Сімон Едер та Юліан Еберхардт. Фактично всі вони були в десятці найкращих в минулому сезоні.
Біатлонний бум в Італії
Вся Італія переживає хвилю бурхливого інтересу до біатлону. Лукас Гофер видав найкращий свій сезон і готовий виступати ще краще. А у жінок Кубок світу 2018-2019 пройшов за повного домінування спортсменок з Апенінського півострова. Чемпіонкою стала Доротея Вірер, а віцечемпіонкою – Луїза Вітоцці. Причому Вітоцці була найкращою на довгих дистанціях, а Вірер – у персьюті. В інших дисциплінах перемогли словацька біатлоністка Анастасія Кузьміна (спринт) та шведська спортсменка Ганна Оберг (масс-старт).
Кузьміна завершила кар’єру, отже лишається трійка, яка разом з фінською біатлоністкою Кайсою Макаряйнен цього разу будуть боротися за титул. І боротьба обіцяє бути набагато менш передбаченою, ніж у чоловіків. Адже на відміну від «сильної статі», де за останні 8 років було усього 2 чемпіони, у жінок за той самий період загальний залік Кубку світу підкорювали сім спортсменок: двічі Макаряйнен і по одному разу Вірер, німкені Магдалена Нойнер та Лаура Дальмаєр, білоруска Дар’я Домрачова, норвежка Тура Бергер і чешка Габріела Соукалова.
Шанси України
Будемо відвертими, головне завдання на сезон – не втратити квоту на наступний Кубок світу. Для цього збірним в командному заліку не можна опускатися нижче 12-го місця. Минулого сезону чоловіки фінішували 10-ми, а жінки – 7-ми.
В індивідуальному заліку найкращими стали Анастасія Меркушина (35 місце) і Юлія Джима (37 місце) серед жінок і Дмитро Підручний (18 місце) і Артем Прима (35 місце) серед чоловіків.