«Динамо» проти англійців. Хто кого?
Сьогодні, 7 березня, київське «Динамо» зіграє в матчі 1/8 фіналу Ліги Європи проти лондонського «Челсі». Цей і домашній матч-відповідь в Києві, який відбудеться за тиждень, стануть 29-м і 30-м поєдинком киян проти команд з Англії в єврокубках.
Перший раз
На офіційному рівні в Європі «Динамо» дебютувало в 1965 році, але цілих 17 років жереб розводив українців з командами Англії. Нарешті навесні 1982 року команда Валерія Лобановського зійшлася з «Астон Віллою» в чвертьфіналі Кубка чемпіонів – головного турніру в європейському клубному турнірі. Клуб з Бірмінгема тоді видав прекрасний відрізок – за рік до того вперше за 70 років (і всьоме в історії) «віллани» стали чемпіонами Англії.
В тому розіграші «Астон Вілла» відзначилася класною грою в захисті – в 9 матчах пропустили всього 2 голи, а вирішальні 5 поєдинків в чвертьфіналах, півфіналах і фіналі закінчили насухо. Динамівці в Сімферополі зіграли внічию 0:0, а в Бірмінгемі поступилися з рахунком 0:2, втративши перед грою гравців основи – Володимира Безсонова та Леоніда Буряка. Та й воротар киян Віктор Чанов зіграв посередньо, припустившись двох помилок, після яких і відзначився суперник.
Дежа вю з «Ньюкаслом»
Це був єдиний двобій радянського «Динамо» з командами Англії. Потім настала нова довга перерва у стосунках з англійськими клубами, яка розтягнулася на 15 років. Лише в 1997 році київський клуб, до якого повернувся Лобановський, в якому сходили зірки Андрія Шевченка та Сергія Реброва, знову зіграв з британцями.
В групі Ліги чемпіонів в Києві після несподівано впевненої перемоги в гостях над голландським «ПСВ» українці так само переконливо вже до середини першого тайму повели в рахунку після голів Реброва і Шевченка. І лише якимось дивом господарі втратили перемогу – наприкінці гри захисник «Ньюкасла» Бересфорд за допомогою двох рикошетів зрівняв рахунок.
Матч-відповідь на Туманному Альбіоні відбувалася вже в останньому турі і нічого не вирішувала. «Динамо» після двох фантастичних розгромів «Барселони» достроково отримало путівку в плей-офф і дозволило собі певні експерименти зі складом (Михайленко і Волосянко в основі). Без належної концентрації підопічні Лобановського знову програли з рахунком 0:2.
«Арсенал» на шляху
Наступна дуель відбулася за рік. Знову жереб звів в одну групу Ліги чемпіонів чемпіона України і представника Англії. Стартували тоді кияни невдало: набрали лише 1 очко і в разі поразки в Лондоні могли достроково завершувати виступи – шансів на прохід в наступний етап були би втрачені. Такий сценарій був дуже реальним – англійці перемагали з рахунком 1:0 і лише на 92-й хвилині Сергій Ребров забив рятівний гол, зрівнявши рахунок.
Після цього відбулася перша перемога над представниками Англії. Команду Арсена Венгера Лобановський, Ребров, Шевченко і одноклубники на переповненому «Олімпійському» обіграли з рахунком 3:1, потім вийшли до плей-офф, перемогли діючих переможців ЛЧ – мадридський «Реал» – і лише дивом в підсумку не пробилися до фіналу.
На конвеєр
Після того зустрічі «динамівців» з представниками Англійської Прем’єр-ліги стали регулярними – з 2000 року й донині таких дуелей відбулося 11. І на них припали як сенсаційні перемоги, так і недолугі поразки.
В сезоні 2000-2001 в групі Ліги чемпіонів «Динамо» грало проти «Манчестер Юнайтед». Вдома, поголивши під нуль голови, кияни змогли втримати нульову нічию, а на виїзді програли з мінімальним рахунком 0:1.
В 2001 році на груповому етапі ЛЧ обидва матчі проти «Ліверпуля» завершилися скромними поразками (0:1 на «Енфілді» і 1:2 в Києві). Наступного року – нова дуель з «Ньюкаслом», яка тепер вийшла більш вдалою: перемога 2:0 вдома і поразка в Англії (1:2). В обох матчах голами відзначився нинішній тренер в штабі «Динамо» Максим Шацьких. В 2003 році з рахунками 2:1 (знову гол Шацьких) і 0:1 в групі Ліги чемпіонів кияни знову зіграли проти «Арсеналу».
В Лізі Європи
Потім була невеличка перерва – а – 2007 року почався новий цикл протиборств. І тут вже місцем битви частіше ставала Ліга Європи, ніж Ліга чемпіонів. Але спочатку українці двічі без шансів програли «Манчестер Юнайтед» (2:4 в Києві і 0:4 на «Олд Траффорд») і втретє зійшлися з «Арсеналом» (1:1 на стадіоні ім. Лобановського і 0:1 в Лондоні).
В Лізі Європи були більш успішні двобої. Так навесні 2011 року «Динамо» в 1/8 фіналу викинули за борт «Манчестер Сіті» – 2:0 на домашньому стадіоні (один гол – на рахунку Андрія Шевченка, який повернувся в команду) і мінімальна поразка в гостях, що дозволило вийти в чвертьфінал.
Дві однакові нічиї (1:1) на груповому етапі проти «Сток Сіті» дещо зіпсували картину, але вже в 2015 році знову в 1/8 постраждав інший англійський клуб – «Евертон». Програвши з рахунком 1:2 в Ліверпулі, київська команда розгромила суперника вдома. Рахунок того матчу – 5:2 і це найбільша перемога «динамівців» над суперником з Англії.
Проти «Челсі» вже грали
В 2015 році на груповому етапі Ліги чемпіонів команда під керівництвом Сергія Реброва двічі зіграла проти лондонців, яких тренував Жозе Моурінью. Гра в Києві завершилася з рахунком 0:0, а на «Стемфорд Брідж» лондонці за 7 хвилин до звершення матчу вирвали перемогу – 2:1. Тоді обидві команди пройшли в плей-офф турніру, де вилетіли вже навесні 2016 року. Лондонці – від ПСЖ, а «динамівці»… від ще одного англійського клубу – «Манчестер Сіті». Програли в першому матчі вдома (1:3) і без голів завершили матч в Англії.
Зараз у киян буде шанс взяти реванш у «Чеслі». Тим більше, що тренує їх не геніальний португалець, а італієць Саррі, з яким ледь не половина команді має напружені стосунки. Так, нещодавно іспанська колонія «Челсі» – Аспілікуета, Алонсо, Педро – стали на сторону свого співвітчизника Кепи, який відмовився йти з поля, коли тренер підготував йому заміну. А от аргентинці і бразильці (Кабальєро, Ігуаїн, Жоржиньо, Давід Луїс, Вілліан) мають гарні стосунки саме з тренером. Не найкращим чином справи у клуба й прем’єр-лізі, де «Челсі» посідає 6 місце. Коротше, шанси у «Динамо» є і непогані. Непокоїть лише кадровий аспект – дискваліфікація Вербіча, травма Фран Соля і довгий період без ігрової практики Кадара.
Арифметика
Отже, в матчах проти англійців київське «Динамо» виграло 5 матчів, 9 поєдинків завершило внічию і 14 раз програло. Незважаючи на таку не дуже веселу статистику, 4 рази українці перемагали суперників за сумою двох матчів. І двічі це було саме на стадії 1/8 фіналу Ліги Європи. Чи зможе Хацкевич, Циганков і компанія додати скальп «Челсі» до «Евертона» і «МанСіті»? Побачимо вже скоро.