Баскетбольний чемпіонат світу. Чи посуне хтось США?

wc_basket

Завтра, в останній день літа, в Китаї стартує чемпіонат світу з баскетболу – 18-а за ліком першість планети. Цей турнір експерти називають одним з найменш передбачуваних. Причина – серйозні проблеми зі складом у головних фаворитів – збірної США.

Як було раніше

Перший чемпіонат світу з баскетболу пройшов у 1950 році в Аргентині. Його переможцями стали господарі змагань, які у вирішальному матчі здолали американців з рахунком 64-50. Це був не фінал, адже турнір проходив не за системою плей-офф, а складався лише з матчів у групі в одне коло. До останнього 5-го туру Аргентина і США підійшли зі стовідсотковим результатом – по 4 перемоги над Чилі, Бразилією, Єгиптом і Францією. Так що по суті гра перетворилася на фінальну.

Надалі чемпіонати приходили з різницею в 4 роки з одним збоєм – між другим і третім чемпіонатами минуло 5 років, а між п’ятим і шостим – три, тож в цілому ритм зберігся. Щоправда, нинішній турнір знову збився – попередній проходив в 2014-му.

spencer-haywood

Найчастіше – по 5 разів – чемпіонами світу ставали команди США (1954, 1986, 1994, 2010 та 2014) та неіснуючою нині Югославії (1970, 1978, 1990, 1998 та 2002). Причому два останні турніри це вже були інші «юги» – без Словенії, Хорватії, Македонії та Боснії. Лише серби і чорногорці.

Тричі чемпіонат світу вигравали совєтські баскетболісти (1967, 1974 та 1982), двічі – бразильці (1959 та 1963). По разу тріумфували Аргентина (той самий дебютний турнір 1950 року) та Іспанія (2006) на чолі з По Гасолем.

Без Хорватії та України

Чемпіонат-2019 зібрав 32 найсильніші команди світу – 12 з Європи, 8 з Азії/Океанії, 7 з обох Америк і 5 з Африки. Головна несподіванка – відсутність Хорватії, яка несподівано програла в фінальному раунді не лише фаворитам – Італії та Литві, але й Польщі (двічі) і Угорщині. Також з ТОП-15 світового рейтингу FIBA відсутні Словенія, Мексика і Латвія.

ukr-esp_basket

Нема й України, яка довгий час претендувала на успішне проходження кваліфікації. На першому етапі «синьо-жовті» змагалися в групі з Туреччиною, Латвією та Швецією. Двічі обіграли скандинавів, і навіть Латвію на виїзді здолали. Натомість на фініші двічі програли туркам і балтійцям вдома, посівши третє місце серед чотирьох учасників. Добре, що схема відбору біла лояльною – українці пішли далі.

На другому етапі система була жорсткішою: шість команд в групі, з яких на чемпіонат світу їдуть три найкращі. Тут на ряд поєдинків Україна змогла зібрати оптимальний склад навіть з представниками НБА – приїздили Олексій Лень та Святослав Михайлюк. Вдома наші обіграли навіть Іспанію і Словенію, яким не вдалося запросити головних своїх зірок. Все вирішили дві прикрі поразки від Чорногорії і невдалі матчі першого етапу (враховувалися результати ігор проти Туреччини і Латвії).

За два тури до фінішу шанси були достойні, але в Києві українці програли Чорногорії з рахунком 74-76, а в Любляні – Словенії в овертаймі з рахунком 84-85. Якраз двох балів в підсумку і не вистачило.

Групи від A до H

Вісім груп, які сформувало жеребкування, налічують по 4 команди кожна. Всі експерти одноголосно заявляють, що справжнім полігоном смерті стала група Н, куди потрапили збірні Литви, Канади, Австралії і Сенегалу. Африканців всерйоз ніхто не сприймає, але інша трійця привезла на турнір майже оптимальні склади, на відміну від багатьох інших збірних.

china_basket

Пощастило господарям, які незважаючи на невисокий рейтинг (30-е місце) були сіяні з першого кошика і потрапили в групу А. Китайцям дісталася найслабша команда цього чемпіонату – Кот-д’Івуар, найслабший представник Європи – Польща і найменш рейтинговий учасник від Америки – Венесуела. Все йде до того, що Китай вийде в наступний раунд, а поляки і латиноамериканці будуть боротися за другу путівку.

Група В. З одного боку – тут є сильні збірні Росії (фіналісти ЧС-94 та ЧС-98) та Аргентини. А з іншого – обидві команди переживають не найкращі часи. Аргентиці довго тягнули зі зміною поколінь, намагаючись по максимуму витиснути потенціал з покоління, яке вибороло золоті медалі Олімпійських ігор-2004 і бронзу Олімпіади-2008. Дійшло до того, що нині лідером Аргентини є 39-річний Луїс Скола. Найбільш кризовий період омолодження складу припадає саме на цей рік. А от росіяни втратили через травми перед чемпіонатом усіх зірок – єдиного представника в НБА Тімофєя Мозгова, кращого розігруючого Дмитра Хвостова, найсильнішого атакуючого гравця Євроліги двох останніх сезонів Алєксєя Швєда, головного бомбардира кваліфікації Дмітрія Кулагіна і центрового Джоеля Боломбоя.

nigeria_basket

Цим може скористатися Нігерія, яка останнім часом стає щороку сильнішою. В складі – відразу кілька етнічних африканців, які народилися і отримали баскетбольну освіту в США, а відразу троє з них – Аль-Фарук Аміну, Джош Окогі та Чімезі Мету грають в НБА. У Південної Кореї на цьому фоні шансів жодних.

А от в групі C, схоже, розподіл місць відомий наперед. Іспанія, яка посідає 2-е місце в рейтингу ФІБА, є явним фаворитом. А збірна Пуерто-Ріко без проблем мала би здолати опір Ірану і Тунісу.

Схожа історія і в групі D. Сербія взагалі вважається головним претендентом на титул, а збірні Анголи та Філіпін – не конкуренти для Італії.

usa_basket

В групі E зіграють збірні США, Туреччини, Чехії та Японії. Але у американців і далеко нема «дрім-тім». Від участі в чемпіонаті світу з різних причин (стан здоров’я, народження дитини, бажання відпочити) відмовилися фактично усі лідери. По суті це 3-й, якщо не 4-й склад збірної. Так, американці залишаються американцями, але кадрові проблеми і необхідність підлаштовуватися до дещо інших правил ніж в НБА можуть створити проблеми. З групи, звісно, США вийде разом з Туреччиною, але ніхто особливо не здивується, якщо збірна програє в плей-офф Литві, Сербії чи Іспанії.

Група F зібрала Грецію, Бразилію, Чорногорію і Нову Зеландію. І це – найбільш рівна за складом четвірка. Різницю тут обов’язково зробить один з кращих баскетболістів НБА Янніс Адетокумбо.

antetokounmp

І нарешті, група G ще кілька років тому могла би привернути увагу протистоянням двох головних зірок європейського баскетболу – німця Дірка Новіцкі і француза Тоні Паркера. Але сьогодні, особливо для Франції, яка гратиме ще й без Бориса Діао та Томи Ертеля, все значно гірше. Цим може скористатися збірна Домінікани і обійти, скажімо, Німеччину, а от Йорданії навіть серйозні кадрові проблеми конкурентів не допоможуть.

За що боротися

З кожної групи до наступного етапу проходить по 2 з 4 команд. Найкращі 16 збірних знову будуть розбиті на четвірки, після чого 8 найсильніших продовжать боротьбу в плей-офф. Крім безпосередньо медалей чемпіонату світу в Китаї точитиметься боротьба за путівки на Олімпійські ігри-2020. Їх отримають дві найсильніші команди від Європи (прогноз експертів – Сербія та Греція), дві від Америки (США і Аргентина), та по одній від Океанії (Австралія) Африки (Нігерія) та Азії (Китай). Ще 16 команд позмагаються пізніше за 4 вакантні путівки в липні наступного року (одне місце – у господарів – Японії).

Прогнози

Напередодні старту турніру організатори провели опитування серед експертів та журналістів. Як з’ясувалося, більше половини з респондентів (53,8 %) вважають, що США все ж захистить титул і втретє поспіль виграє чемпіонат світу. Не завадило такому оптимізму навіть перша з 2006 року поразка американців тижневої давнини. Попередні 78 матчів збірна США виграла, але нещодавно поступилася Австралії з різницею в 4 очки.

srb_basket

Фаворит номер два – Сербія. Третя в рейтингу експертних вподобань – Греція. Найбільшого сюрпризу очікують від Нігерії, а найбільшим розчаруванням, на думку журналістів, стануть команди Іспанії та Росії.

Наперед експерти сформували і символічну збірну чемпіонату. За прогнозами найкращий баскетбол на турнірі покажуть захисника Кемба Вокер (США) та Богдан Богдановіч (Сербія), форварди Янніс Адетокумбо (Греція) та Джейсон Тейтум (США) і центровий Нікола Йокіч (Сербія).

fiba-draw-results-20190316

Схожі записи