Суддя – три, два раз…

pyatov

Матч Ліги чемпіонів між «Манчестер Сіті» і донецьким «Шахтарем» поповнив сумну скарбничку грубих суддівських помилок, відносно до українських футболістів – збірної та окремних клубів. Ось як виглядає рейтинг найбільш епічних фейлів арбітрів.

5. «Манчестер Сіті» – «Шахтар» – 6:0

7 листопада 2018 року. Груповий етап Ліги чемпіонів

Суддя – Віктор Кашшаї (Угорщина)

Найсвіжіша помилка. Угорець вирішив, що форвард англійської команди Рахім Стерлінг гепнувся в карному майданчику після контакту з захисником «Шахтаря». Насправді ж гравець «Сіті» при спробі завдати удар зачепився носком бутси за газон. Микола Матвієнко в цей момент був на відстані півметра від суперника.

sterling

Трапилося це за рахунку 1-0. З пенальті англійці подвоїли результат. Підсумковий рахунок і перебіг подій не робить цю помилку арбітра смертельною, але недолугою – так.

4. Україна – Іспанія – 0:4

14 червня 2006 року. Груповий етап чемпіонату світу

Суддя – Массімо Бузакка (Швейцарія)

Початок поки що єдиного для збірної України чемпіонату світу був невдалим. Іспанія тоді була сильною, але великі перемоги були попереду. Тому розгрому не очікувалося. Проте «фурія роха» вже в дебюті забила двічі. Під кінець тайму першого команда Олега Блохіна нарешті оговталася і дала підстави сподіватися на повернення інтриги, але…

vaszuk

На початку другої половини гри Фернандо Торрес втікав від Владислава Ващука і той не придумав нічого кращого, ніж притримати суперника за труси. Іспанець після контакту на ногах тримався, але коли побачив, що відпустив м’яч задалеко – добіг до штрафного майданчика і впав.

Червона картка для центрального захисника збірної України – сумнівне рішення арбітра. Можна було обійтися і попередженням. А ось призначений пенальті – це в жодні рамки не входить, адже фол був далеко до початку карного майданчика.

В підсумку іспанці повели з різницею в 3 м’ячі, а згодом у більшості відзначилися ще раз.

3. «Шахтар» – «Сельта» – 0:2

23 лютого 2017 року. 1/16 Ліги Європи

Суддя – Славко Вінчіч (Словенія)

В тому сезоні «Шахтар» ганебно вилетів з Ліги Чемпіонів, програвши в кваліфікації швейцарському «Янг Бойз». Це був перший сезон нового тренера, а тому Паулу Фонсека прагнув реабілітуватися бодай в другому за рейтингом турнірі. Впевнено вигравши групу (6 перемог в 6 матчах), «гірники» в першому ж раунді вилетіли від скромної іспанської «Сельти».

В гостях «Шахтар» переміг з рахунком 1:0, а вдома до 90-ї хвилини зберігалася нульова нічия. Більше того – господарі навіть забили, але арбітри вгледіли спірний офсайд і взяття воріт відмінили. Той епізод забувся, якби матч завершився внічию, але судді «підкріпили» свою роботу призначенням пенальті на останній хвилині основного часу гри. Швед Йон Гвідетті відверто симулював і мав отримати за це попередження, але натомість отримав подарунок у вигляді 11-метрового.

gvidetti

Забивши гол, «Сельта» перевела гру до додаткового часу, де закріпила перемогу, подвоївши рахунок. А португальський наставник «Шахтаря» був надзвичайно емоційним: «Ми програли не «Сельті, а суддям. Ніякого пенальті не було, а наш гол був абсолютно чистим – до офсайду був метр. Ми вилетіли з Ліги Європи через арбітрів».

2. Україна – Англія – 0:1

19 червня 2012 року. Груповий етап чемпіонату Європи

Друга поява в рейтингу угорця. Після двох турів збірна України на рідному чемпіонаті мала всі шанси, би продовжити боротьбу на етапі плей-офф. Потрібно було «усього лише» обіграти англійців.

kashshai

На початку другого тайму британці відкрили рахунок, після чого команда Блохіна пішла ва-банк, а гості відчули невпевненість і почали припускатися помилок. Якби в той момент Віктор Кашшаї та його помічники помітили, що м’яч після удару Марко Девіча перетнув лінію воріт, настав би перелом. Але угорці якимось дивом не побачили гол, закінчивши тим самим виступи Україні на Євро-2012.

kashshai1

1. Україна – Хорватія – 1:1

15 листопада 1997 року. Плей-офф відбору до чемпіонату світу

Суддя – Руне Педерсен (Норвегія)

Та збірна Йожефа Сабо могла прогриміти на мундіалі. Зірка Андрія Шевченка саме сходила. На пару з Сергієм Ребровим та він громив «Барселону». Захисниками Лужним і Головко цікавилися гранди англійського футболу – «Арсенал» та «Ліверпуль». На груповому етапі перед українцями не встояла потужна Португалія, а Німеччина випередила нас лише на 2 очки. І навіть поразка в першому матчі від хорватів з рахунком 0:2 не була фатальною. Відчувалося – вийти на чемпіонат світу Україні до снаги.

Вже на 5-й хвилині київського матчу Андрій Шевченко забив перший гол. А ще за 3 хвилин після голу Віталія Косовського від фори хорватів в два м’ячі не лишилося і сліду. 2-0 на 8-й хвилині – то був би нокаут для гостей, якби на допомогу не прийшов Педерсен і його асистенти. Де вони вгледіли офсайд в тому епізоді, невідомо й 20 років потому.

pedersen

Звісно, часу аби забити ще у нашої збірної лишалося ще дуже багато, але кураж зник. А тут ще й Хорватія в середині тайму зрівняла…

На чемпіонаті світу-1998 хорвати стали бронзовими призерами. Та збірна України могла виступити не гірше.

А прізвище норвезького арбітра і досі українськими вболівальниками використовується як прозивне на адресу будь-якого судді, помилка якого є роковою. Тим більше, що воно ще й співзвучне з традиційною образою для «нехорошої людини».