Англія скуповує найдорожчих футболістів
Трансферне вікно закрилося 6 жовтня. В останній день клуби активно витрачали гроші для підсилення складу. Хто ж виявився у вересні та на початку жовтня найдорожчим футболістом?
Забігаючи наперед, зазначимо: серед 13 найбільш витратних покупок 9 пройшли у напрямку Англії. В тому числі – 7 найдорожчих. Англійська Прем’єр-ліга знову б’є рекорди. Ще два трансфери відбулися до іспанської Примери, а представники німецької Бундесліги та французької Ліги 1 ризикнули викласти великі гроші лише по одному разу.
Сержиньо Дест (Аякс → Барселона). 21 млн євро
19-річний правий захисник – черговий продукт футбольного конвеєра «Аякса». В Амстердамі щороку продають головних зірок, але команда лишається серед регулярних учасників Ліги чемпіонів та бореться за прохід якомога далі турнірною сіткою.
У «Барселоні» Деста вже бачать спадкоємцем легендарного бразильця Дані Алвеша. Заплатити лише 21 мільйон за юного американця, який здатен закрити фланг оборони на 10–15 років – зовсім не марнотратство.
Тьягу Алькантара (Баварія → Ліверпуль). 22 млн євро
Вихованець «Барселони» свого часу не захотів сидіти за спинами культового дуета Хаві – Іньєста і перейшов до «Баварії». Тепер досвідчений титулований (7 чемпіонств у Німеччині плюс одне в Іспанії) півзахисник буде стрижнем у центрі полі мерсисайдців.
Юрген Клопп давно мріяв про Тьягу. Його мрія здійснилася і босам «Ліверпуля» навіть не довелося надто витрачатися: 22 мільйони за гравця, якого transfermarkt оцінює в 48 – це справжній успіх. У першому ж матчі за новий клуб іспанець віддав 75 (!) передач за один тайм. Це рекорд АПЛ за всю історію (таку статистику почали рахувати з 2003 року). Бравіссімо!
Абдулає Дукуре (Вотфорд → Евертон). 22,1 млн євро
Французький півзахисник малійського походження грає на тій самій позиції, що й Тьягу. Він був чи не єдиним у складі «Вотфорда», кому не можна висунути претензії за провальний минулий сезон, коли шершні вилетіли в другий дивізіон англійського футболу.
Тож не дивно, що клуб захотів виручити максимум грошей за свого лідера. Дивно інше – за чутками ПСЖ пропонував за Дукуре 30 мільйонів, а «Евертон» ніби було двічі відмовлено продавати хавбека спочатку за 32, а потім за 37 мільйонів фунтів. По факту ж вийшло, що за вдвічі меншу суму (з поправкою на курс євро до британської валюти) гравець все ж переїхав до ірисок.
Жеремі Доку (Андерлехт → Ренн). 26 млн євро
Нетиповий трансфер для французького клуба. Зазвичай французи економлять (особливо якщо це не гранди ПСЖ, Марсель чи хоча би Ліон з Монако) і працюють за схемою: вирощуємо юну зірку – продаємо за купу грошей до гранду.
А тут, Ренн продав правого вінгера Рафінью до англійського Лідса за 17 мільйонів, а купив 18-річного бельгійця за значно більшу суму. Переплатили, якщо вірити transfermarkt, утричі.
Патрік Шик (Рома → Баєр). 26,5 млн євро
Чеський 24-річний форвард змінив Серію А на Бундеслігу. Власне, фактично це сталося ще рік тому, коли футболіст перейшов на правах оренди до «Лейпцига». Навіть граючи роль дублера Вернера, він зміг забити 10 голів за сезон у 22 матчах. Тепер же на повноцінний контракт Патрік Шик переїхав до Леверкузена. І уже відзначився голом в першому ж матчі нового сезону.
Найцікавіше, що найбільше радіє трансферу… італійська «Сампдорія», звідки форвард пішов у «Рому» ще три роки тому – після дебютного вдалого сезону (11 голів у чемпіонаті). Генуйська команда отримає за угодою левову частку суму – 20 млн євро.
Яннік Карраско (Далянь → Атлетіко Мадрид). 27 млн євро
27-річний лівий вінгер та його історія трудової міграції – ідеальний приклад того, як непотрібно вести бізнес клубам. Дивно, що приклад цей продемонстрував завжди виважений «Атлетіко».
У 2015 році матрацники заплатили за молодого бельгійця майже 25 мільйонів євро. Хоча експерти його оцінювали максимум у 10 млн. За два з половиною роки Карраско подорожчав у 4 рази (40 млн), але «Атлетіко» продав футболіста до Китаю за… 10 мільйонів. Минуло ще 2 роки – і вінгера повернули у Мадрид. Спочатку на правах оренди, а тепер – на повноцінній основі, заплативши вже… 27 мільйонів.
Бен Годфрі (Норвіч → Евертон). 27,5 млн євро
Друга дорога покупка «Евертона» у цьому рейтингу. І другий приклад продажу лідера команди, що вилетіли у чемпіоншип з Прем’єр-ліги.
«Евертон» виграв конкуренцію за молодого 22-річного центрального захисника-англійця у італійських грандів – «Наполі» та «Мілана».
Серхіо Регілон (Реал → Тоттенгем). 30 млн євро
Захисники – тренд міжсезоння. У першій вісімці оборонців рівно половина. Один з них – лівий захисник «Реалу», який не вписується в плани Зінедіна Зідана. Хоча до повернення француза у клуб, здавалося, що Регілон стане новим лідером вершкових.
Минулий сезон футболіст провів у оренді за «Севілью», з якою переміг у Лізі Європи. Протягом усього вересня його сватали у «Ювентус», «Наполі» та «Манчестер Юнайтед», але клуби чекали і торгувалися, бажаючи збити ціну у 25-30 мільйонів. А от Жозе Моурінью переконав власників «Тоттенгема» заплатити усю бажану суму. Тепер на лівому фланзі шпор відразу два новачки з Мадрида – Регілон у захисті та Гарет Бейл попереду.
Нельсон Семеду (Барселона → Вулвергмептон). 30 млн євро
Португальська діаспора у «Вулвергемптоні» почувається чудово. Тепер її посилить правий захисник «Барселони», який пішов через покупку Деста.
У столиці Каталонії Семеду відіграв три сезони. На полі з’являвся 122 рази, але жодним чином не став одним з лідерів. Частіше саме його грою були незадоволені вболівальники. Отримати за 26 річного футболіста 30 (плюс можливих 10 у вигляді бонусів) мільйонів – успіх для «Басрелони», яка відразу ж знайшла заміну – дешевшого, молодшого і талановитішого Деста.
Оллі Воткінс (Брентфорд → Астон Вілла). 30,8 млн євро
Ще півтора роки тому «Астон Вілла» сама боролася за вихід до АПЛ, а тепер клуб, який ледве втримався в елітному дивізіоні, платить 30,8 млн за форварда «Брентфорду», з яким конкурувала у чемпіоншипі.
Це – наочний приклад того, наскільки фінансово важливо пробитися в Англії до вершин. Або ти можеш собі дозволити заплатити рекордні в історії клуба кошти за не надто відомого бомбардира, або ти вимушений продавати свого лідера. Здавалося, Воткінс переоцінений, адже результативністю виблискував на рівні чемпіоншипа (26 голів у 49 матчах минулого сезону). Але він спростував усе, оформивши хет-трик у ворота «Ліверпуля».
Діогу Жота (Вулвергмептон → Ліверпуль). 44,7 млн
Португалець прийшов – португалець пішов. Хто їх там у Вулвергемптоні рахує? 23-річний лівий вінгер перейшов у клуб, де значно простіше вигравати титули і допоміг своїй колишній команді заробити більш ніж солідну компенсацію.
Це все карантин і дуже спресований календар (пізній старт, ранні фініш через Євро-2021). Топ-клубам тепер потрібен не просто надійний основний склад, а не менш представницька лавка запасних, аби утриматися на високому рівні, граючи по 2 матчі за тиждень. Це одна з причин, чому Ліверпуль, не маючи аж надто гострої потреби у підсиленні флангів атаки, переплачує за Жоту майже вдвічі від його реальної ціни.
Томас Парті (Атлетіко → Арсенал). 50 млн євро
У це важко повірити, але боси Арсенала виділили тренеру Мікелю Артеті великі гроші на трансфер. Іспанець хотів Томаса – отримав. Тепер з нього обов’язково спитають за результат. Його наставник буде добувати, будуючи нову команду саме навколо Парті.
Опорний хавбек став детонатором скандалу. Капітан збірної Гани змінив в останній день трансферного вікна, а у Мадриді шалено образилися і заявили, що припиняють будь-які стосунки з Арсеналом. Причина в тому, що клуби між собою не домовилися, а англійці просто активували опцію викупу Томаса.
Клаусула – це чітко прописана в угоді сума, виплативши яку будь-який інший клуб може без перешкод забирати собі трудові права на футболіста (звісно, за згоди самого спортсмена). Побачивши, що з «Атлетіко» не вдається знайти спільну мову, гармаші так і вчинили. Юридично – жодного криміналу, але у Мадриді вважають, що це – неетичний крок.
Рубен Діаш (Бенфіка → Манчестер Сіті). 68 млн. євро
Центральний захисник. Гравець збірної Португалії. 23 роки. Сума угоди вдвічі вища за реальну – експерти оцінюють гравця не дорожче, ніж у 35 мільйонів.
Класична картина. Бенфіка вже кілька років утримує лідерство у рейтингу найбільш успішних продавців (купують недорого, швидко прокачують футболіста і продають в рази дорожче гранду). А МанСіті продовжує задорого скуповувати гравців у лінію захисту: Мангала (45 млн), Отаменді (44,5), Стоунз (55,6), Лапорт (65), Канселу (65), Менді (57,5), Вокер (52,7), Аке (45,3)…
І це лише за останні 6 років. Троє останніх (плюс молодий Ерік Гарсія) вийшли 27 вересня в основному складі на гру проти «Лестера» і отримали 5 голів у свої ворота. За два дні з Португалії до Англії вже летів підписувати угоду Рубен Діаш.