13 чемпіонств! Хто більше?

brest_bate

Білоруський БАТЕ вихідними офіційно втратив свій титул чемпіона Білорусі з футболу. Новим переможцем Вищейшої ліги Білорусі стало брестське «Динамо», у складі якого грають Артем Мілевський, Олександр Нойок та Олексій Хобленко (на його рахунку чемпіонський гол). Таким чином перервалася майже рекордна серія європейського клубного футболу.

Незмінний БАТЕ – як Лукашенко

fk-bate-borisov

Команда з провінційного Борисова з не надто романтичною назвою (абревіатура розшифровується як Білоруський завод автотракторного електрообладнання) була заснована лише в 1996 році, хоча клуб з такою назвою існував і навіть ставав чемпіоном БРСР в 1970-х. Новий БАТЕ миттєво (за два сезони) пробився з 3-го дивізіону в еліту і сходу в 1998 році став срібним призером, а за рік – вперше виборов золоті медалі чемпіонату Білорусі.

Якийсь час в чемпіонаті країни існувала потужна конкуренція – наступні 6 чемпіонатів вигравали 6 різних команд. Але з 2006 року перевага БАТЕ над суперниками стала тотальною. 13 разів поспіль команда перемагала в турнірі, причому як правило робила це задовго до останнього туру. Приблизно в половині випадків перевага на фініші, коли БАТЕ вже в статусі чемпіона грав не надто активно і часто втрачав очки, складала більше 10 очок над срібним призером. Тепер ця унікальна 13-річна сесія закінчилася. До повторення рекорду лишався один крок.

Орієнтири – Гібралтар та Латвія

skonto

Більше чемпіонських титулів поспіль в історії європейського футболу здобували лише дві команди. Першими 14 років безперервно перемагало ризьке «Сконто». Причому латвійці стартували з першого ж чемпіонату країни після відновлення незалежності (1991 рік) і нікого не підпускали аж до 2005 року. Тоді вперше чемпіоном Латвії став «Металургс» з Лієпаї. Цікаво, що в наступні 11 років «Сконто» ставало чемпіоном лише раз, а в 2016 році клуб взагалі було розформовано.

linkoln

Коли команда з Риги закінчувала свій чемпіонський шлях, на протилежному кінці Європи «Лінкольн» з Гібралтару починав. Команда в 2003 році виборола свій дев’ятий титул, з якого й почалася рекордна серія. Вона би тривала й досі, якби два роки тому «Європа» не стврила сенсацію – випередила «Лінкольн» на 1 очко (причому програла фавориту 2 з 3 матчів в чемпіонаті). Тоді «Лінкольн» зупинився на позначці 14, але тепер веде новий відлік. Поки в ньому два поспіль чемпіонства.

Цікаво, що в обох випадках слід враховувати певні нюанси. По-перше, Гібралтар (а отже і його турніри) офіційно був визнаний УЄФА лише в 2012 році. По-друге, перше чемпіонство «Сконто» в 1991 році було незвичним, адже головний конкурент («Пардаугава») паралельно виступав ще й в останньому для себе сезоні чемпіонату СССР в першій лізі, часто випускаючи на внутрішні матчі не основний склад.

Чортова дюжина і шість невдалих спроб

rosendorg

13 титулів поспіль (як і БАТЕ) має ще одна команда – норвезький «Русенборг». Скандинави кували свої титули паралельно зі «Сконто» – з 1992 по 2004 роки. Причому команда котувалася й на європейському рівні – 8 разів поспіль грала в груповому турнірі Ліги чемпіонів і навіть виходила в плей-офф.

Були близькими, але безрезультатно пробували атакувати рекорди ще декілька клубів. Наприклад по 10 разів безперервно чемпіонами своїх краї ставали дві «динамівські» команди – з Тбілісі (1990–1999) та Берліну (1979–1988). В першому випадку у грузин вичерпався ресурс зірок, яких раніше можна було залучати безперешкодно з інших клубів. В другому – комуністичний режим НДР вже втратив свою могутність і з’явилася конкуренція всередині країни. Також по 10 синхронних перемог з 2001 по 2010 роки – у молдовського «Шерифа» і вірменського «Пюніка».

Але найвище з цих команд просунулося ще одне «Динамо» – загребське. Доля команда зі столиці Хорватії дещо схожа долю «Лінкольна». Лише один невдалий сезон 2016/2017 і замість 14-річної серії маємо 11-річну (2005–2016) і започатковану дворічну (2018–?). Тоді, два з половиною роки тому «Рієка» випередила «динамівців» усього на два очки.

dynamo-kyyiv

Серед 9-разових незмінних чемпіонів можна знайти і український клуб. Київське «Динамо» вигравало чемпіонат України з 1993 по 2001 роки. Такі ж показники у шотландських «Селтіка» (в 60-х – 70-х роках) і «Рейнджерс» (на початку 90-х).

Початок

А першим екстрарекордсменом був угорський МТК. Причому його 10-річна серія розтягнулася на… 12 років. Як так сталося? Справа в тому, що перемоги команда з Будапешту почала штампувати в 1914 році. Щоправда спочатку була лише одна перемога, а потім, після дворічної перерви на Першу світову війну (чемпіонат не проводився) домінувати МТК на внутрішній арені не переставав аж до 1925 року.

Хто може зазіхнути

yuventuus

Найдовша чемпіонська серія з тих, що не перервалися на даний момент – це 8 поспіль комплектів золотих медалей в Серії А від «Ювентуса». Туринська команда і цього сезону серед фаворитів – після 13 турів «Стара синьйора» посідає перше місце, але буде нелегко, адже на п’яти наступає «Інтер», який нині відстає на 1 очко. Кумедно, що тренер «Інтера» Антоніо Конте – та людина, яка може перервати чемпіонську серію «чорно-білих», яку почав сам. Конте тренував «Ювентус» у 2012 році, коли й розпочався 8-річний непереможний цикл.

Також з 2012 року незмінно перемагають у внутрішніх чемпіонатах валлійський ТНС, шотландський «Селтік і болгарський «Лудогорець». У них теж по 8 чемпіонських титулів поспіль. На одну менше перемогу (серія тягнеться з 2013 року) у німецької «Баварії». За 5–6 років побачимо чи щось з цього вийде.

Схожі записи