Футбол змінився, поки всі були на карантині

soccer_rules

Коли людина вперше вдарила ногою по чомусь круглому (кокос, голова ворога, жмут трави чи м’яч) – правила гри були геть не схожими на сучасні. Власне, їх взагалі не існувало. Але навіть, коли футбол став видом спорту – умови ведення поєдинку не залишалися незмінними. Цієї весни були ухвалені нові зміни до футбольних правил.

Історія змін

football-print

Перші офіційні правила футболу з’явилися у 1863 році. Але, наприклад, лише за 8 років з’явився більш-менш чіткий опис функцій та прав голкіпера. До того воротарем (як тепер у дворовому футболі) був гравець, який знаходився найближче до залікової лінії (воріт, як таких – з поперечиною, тоді ще не було).

Роком пізніше з’явилися кутові удари, а ще за два сезони – право виганяти найбільших грубіянів з поля. У 1891 році порушників правил у карному майданчику почали карати пенальті.

Тільки у 1877 році (через 14 років після перших правил) учасники змагань визначилися з хронометражем – матчі тепер продовжувалися 90 хвилин.

Наступна футбольна революція сталася у 1925 році, коли були виписані сучасні (з невеличкими змінами) правила офсайду. У 1970-му були запроваджені жовті та червоні картки.

Протягом останніх 30 років радикальної ревізії не відбувалося, але деякі важливі моменти все ж були запроваджені: резервний арбітр (згодом – і асистенти за воротами); заборона воротарю брати в руки м’яч, відпрасований одноклубником (щоб команди не затягували час) та правило 6 секунд (голкіпер не може тримати м’яч у руках довше).

Свіжа порція

Поки футболісти сиділи на карантині – у квітні 2020 року – Міжнародна рада футбольних асоціацій (IFAB) оприлюднила свої рішення щодо введення нових і уточнення існуючих правил. Саме цей незалежний орган ось уже більше 150 років виконує функцію єдиних уповноважених ФІФА «хранителів футбольних правил».

Зміни мали вступити у силу з 1 червня, але ніхто не думав, що через карантин поточні турніри настільки затягнуться у часі. А регламентом заборонено міняти умови гри на ходу – тож усі відредаговані правила наберуть чинності лише зі стартом нового сезону. Тож про що мова?

Більше замін

soccer-substitutions

У 1958 році у футболі вперше були запроваджені заміни футболістів. У 1995-му почало працювати правило трьох замін. А з сезону 2018-2019 у єврокубках дозволили четверту заміну у разі, якщо матч переходить у стадію додаткового часу (два екстратайми по 15 хвилин кожен).

Після поновлення турнірів після карантинної перерви, футбольні функціонери з огляду на форсмажорні обставини, дали тимчасовий дозвіл на п’ять замін (навіть без додаткового часу). А пізніше продовжили нововведення і на наступний сезон 2020-2021. Втім, кожна федерація може самостійно вирішувати, чи використовувати таку можливість у внутрішніх змаганнях.

Причина такої щедрості – різке зростання інтенсивності виступів. Два-три місяці, які випали через карантин у розпал сезону, змусили футболістів виходити на поле кожні 3-4 дні. А новий сезон стартує майже без перерви і теж буде максимально насиченим, оскільки почнеться пізніше, ніж зазвичай і мусить бути завершений раніше (бо ж влітку – чемпіонат Європи). У таких умовах аби дати гравцям більше можливостей для відпочинку, правило 5 замін – на вагу золота.

Гра рукою

hand_play

Відтепер випадкова (неусвідомлена) гра рукою футболіста команди, що атакує, карається лише тоді, коли це призводить до голу або реальної можливості забити гол. Тобто, якщо після такого «порушення» м’яч пролетить ще досить довго до воріт суперника, або ж партнери зроблять кілька точних передач – то атака не буде зупинена, а гол має бути зарахованим. Кількість передач та відстань до воріт чітко не вказані, тож все це буде – на розгляд арбітра, що може збільшити кількість непорозумінь та конфліктів. Рішення направлене в першу чергу на стимул активності і ліквідацію невиправданих зупинок у грі.

Крім того, тепер рукою не вважається плече. Раніше арбітри часто фіксували таке порушення і переривали атаки.

Пенальті

penalty_cick

Згідно нової версії правил, у разі, якщо воротар скоює порушення (виходить з воріт до удару), але м’яч не влучає в площину воріт (вище, правіше, лівіше чи влучає в каркас), то удар не скасовується, а 11-метровий вважається нереалізованим. Перебивати потрібно буде лише тоді, коли голкіпер, отримавши незаконну перевагу, відбиває м’яч, що летів у рамку.

Цікаво, що у разі порушення правил обома учасниками дуелі, покарання обов’язкове і для того, хто завдавав удару не за правилами.

Відеоперегляд

var111

Одна з найбільш революційних змін сучасного футболу – легалізація системи відео перегляду суперечливих епізодів VAR. Практика використання «відеосудді» працює вже і в Українській Прем’єр-лізі, але її постійно удосконалюють.

Наприклад, нині IFAB передбачила, що у разі, коли ігровий момент є досить складним і рішення асистента арбітра, що сидить перед монітором, має суб’єктивний характер, головний суддя здійснює перегляд епізоду на полі – точніше, за межами газону у спеціально відведеному місці.

Покарання

yellow_card

Низка змін уточнює санкції за порушення того чи іншого правила. Зокрема, до воротаря застосовується покарання за заборонене торкання м’яча вдруге при поновленні (тобто, перш, ніж снаряду торкнувся інший гравець), навіть якщо таке торкання відбулось за допомогою руки. Мова – про розіграш вільного удару.

Разом з тим, гравець, який не дотримується необхідної 4-метрової відстані при поновлені гри за допомогою розіграшу так званого «спірного м’яча», повинен отримати жовту картку.

А от у разі, якщо арбітр надав дозвіл на швидке виконання штрафного/вільного удару або застосував перевагу після порушення у вигляді втручання чи зриву перспективної атаки, жовта картка не виноситься.

Схожі записи