Найжахливіші землетруси в історії людства. ТОП-13.

earthquake

Рівно 464 роки тому – 2 лютого 1556 року – в Китаї часів династії Мін відбувся землетрус, який забрав життя чи не кожного 200-го мешканця імперії того часу. Але крім тієї стихії Земля пережила чимало інших руйнівних катаклізмів. Абсолютна більшість з найпотужніших землетрусів у історії зафіксовані в азійському регіоні.

13. Ашгабат (Туркменістан, на той час – у складі СРСР).

6 жовтня 1948. 110 тисяч загиблих

13earthquakes-orig

Епіцентр землетрусу потужністю 7.3 бали за шкалою Ріхтера знаходився прямо під столицею Туркменської РСР. Через це в місті не лишилося майже жодного цілого будинку. Пізніше вже з’ясувалося, що коли у 19 сторіччі Російська імперія будувала тут поселення, сейсмологічні дослідження не проводилися – і місце було обране вкрай невдало.

Враховуючи, що будували тут з крихкої саманної цегли, а дахи – з важкої глиняної черепиці – вижити під завалами шанси у людей були мінімальні. Тим більше, що катастрофа почалася вночі, коли люди були у власних ліжках. Кількість жертв радянської владою була оголошена на рівні 10 тисяч людей, але після розсекречення матеріалів у 80-х спливла цифра у 110 тисяч загиблих. На початку 1948 року в Ашгабаті проживало трохи більше 130 тисяч людей, тож вижило усього 15 % мешканців.

12. Мессіна (Італія)

28 грудня 1908. 123 тисячі загиблих

12palmi_-_terremoto

Найжахливішій землетрус на території Європи за всю історію. Південна Італія – найбільш активний регіон континенту через те, що Африканська літосферна плита активно рухається в бік Євразійської, провокуючи катаклізми. 111 років тому це вилилося у підземні поштовхи амплітудою 7.1 бали за шкалою Ріхтера.

Менш ніж за хвилину було знищено майже повністю місто Мессіна і села на узбережжі Тірренського моря. Людей, що вижили, але не встигли далеко втекти від берега за 10 хвилин накрила серія 12-метрових хвиль цунамі. У Мессіні загинуло 80 тисяч мешканців зі 145 тисяч. А загалом кількість жертв становила 130 тисяч. Більшість з тих, хто вижив ініціювали нову хвилю міграції до США.

11. Токіо – Йокогама (Японія)

1 вересня 1923. 143 тисячі загиблих

11kanto_earthquake

Японію можна називати не лише Країною сонця, що сходить, але й Країною землетрусів. Сейсмологічно активна зона вимагає проектувати і будувати стійкі будинки, проте це рятує не завжди. Адже землетруси приносять ще й додаткові проблеми. Епіцентр землетрусу в провінції Канто (в 65 км від Йокогами та 90 км від Токіо) вбив менше людей, ніж пожежа, що виникла через нього у двох величезних містах. Сильний вітер розносив вогонь надзвичайно швидко, а стовпи пломеню сягали 60 метрів у висоту. В Токіо вогонь знищив третину усіх будівель міста.

Загальні втрати важко підрахувати. До офіційної цифри слід додати ще 40 тисяч зниклих безвісти та 10 тисяч вбитих протягом наступних днів корейців. Їх запідозрили у отруєнні колодязів і саботажі.

9–10. Ардебіль та Дамган (Персія)

910

23 березня 893 та 22 грудня 856. 150 та 200 тисяч загиблих

Це два різні землетруси в північній частині теперішнього Ірану, між якими минуло 37 роки. Ніхто тоді не переймався ані кількістю жертв, ані вимірюванням потужності поштовхів. Але за різними джерелами фахівці оцінюють магнітуду в діапазоні 6.9 – 7.9 балів, а сумарну кількість загиблих – у 350 тисяч. Причому більшість з них померла не від землетрусу, а від того, що розломи привели до втрати всіх підземних джерел води, без якої протягом тижня втрати виросли вдвічі.

8. Порт- о-Пренс (Гаїті)

12 січня 2010. 223 тисячі загиблих

8haiti

Один з двох землетрусів у ТОП-12, який відбувся не в Азії. 7-бальні поштовхи з епіцентром в 13 км від острова паралізували роботу усіх гуманітарних місій ООН, крім аргентинської. А оскільки в цій надзвичайно бідній країні інших варіантів отримати сучасну кваліфіковану медичну допомогу фактично не існувало, то кількість жертв росла шаленими темпами. До загиблих під уламками додалися жертви інфекційних хвороб, які з’явилися через заражену трупами воду. Тіл було стільки, що їх доводилося прибирати з вулиць бульдозерами. Значна кількістю людей померла від отриманих травм, не дочекавшись допомоги лікарів. Їх просто не вистачало, а стороння допомога не могла прибути, оскільки зруйнованими були порти та летовища. Лише за тиждень гуманітарні місії змогли забезпечити доставку чистої води на продовольства на острів.

Схожі записи