Найжахливіші землетруси в історії людства. ТОП-13. Частина 2

k7wpgq3rdrbrpfxdwvpgtulo64

Рівно 464 роки тому – 2 лютого 1556 року – в Китаї часів династії Мін відбувся землетрус, який забрав життя чи не кожного 200-го мешканця багатомільйонної імперії того часу. Але крім тієї стихії Земля пережила чимало інших руйнівних катаклізмів. Абсолютна більшість з найпотужніших землетрусів у історії зафіксовані в азійському регіоні.

7. Гянджа (Азербайджан)

30 вересня 1139. 230 тисяч загиблих

7d

В цьому рейтингу – землетрус у Азербайджані є найслабшим. Його потужність оцінюють у 6.7 балів, але й цього вистачило для повного руйнування середньовічного міста. На його місці утворилося кілька западин, які швидко наповнилися водою. В результаті тут з’явилося 8 озер, найбільше з яких – Гьойгьоль. Сучасну Гянджу відбудували згодом за 10 км він старого міста.

6. Алеппо (Сирія)

11 жовтня 1138. 231 тисяча загиблих

6aleppo_jpeg_img-03

Роком раніше фактично з тією ж кількістю жертв трусило за 1500 км на південний захід. Поштовхи були значно потужніші (8.0 балів). Якийсь час європейські літописці не вірили цифрам щодо кількості жертв, оскільки у середньовічній Європі лише кілька міст мали населення більше 10 тисяч. Але на Сході все було інакше – в Алеппо проживало на той час близько 200 тисяч мешканців, але майже всі вони загинули. Відновити кількість містян у Алеппо вдалося лише за 700 років. Але щойно це відбулося, як протягом 10 років (з 1822 по 1832) місто майже спорожніло через новий землетрус, епідемії чуми та холери. І лише за сто років з третьої спроби демографічна крива пішла вище рокової позначки. В 2005 році тут проживало більше 2,3 мільйонів людей, але під час війни в Сирії російські найманці і урядові війська, незважаючи на заяви ООН про гуманітарну катастрофу, жорстоко зачистили місто. В тому числі і з використанням забороненого світовою спільнотою озброєння. Нині тут нараховується хіба що 1,7 мільйони людей.

5. Індійський океан (біля індонезійського острова Суматра)

26 грудня 2004. 235 тисячі загиблих

5village_near_the_coasta

Здавалося б, скільки життів може забрати землетрус, нехай і один з двох найпотужніших (9.3 бали за шкалою Ріхтера) в історії Землі, якщо його епіцентр – в 30 км вглиб під дном океану? Хіба що пасажирів лайнерів, які невчасно тут опинилися чи рибальських човнів. І дійсно, самі поштовхи хіба що зашкодили рибі, але спровокували величезні хвилі цунамі. Коли вони докотилися до берегів Шрі-Ланки, Індії, Таїланду, Мальдівських островів та Індонезії, їхня висота сягала 15 метрів і вище. Одна за одною гігантські хвилі безперервно атакувати прибережні поселення, руйнуючи усе на своєму шляху. Найбільше постраждала саме Індонезія – тут загинула приблизно половина усіх жертв.

За різними оцінками загинуло від 230 до 250 тисяч людей. Точної цифри немає, оскільки тіла тисяч мешканців і туристів опинилися на дні океану. Хвилі докотилися навіть до Південної Африки (майже 7 тисяч км від епіцентру), де також забрали кілька сотень життів. Причина такого ефекту – у величезній площі епіцентру. Внаслідок зіткнення Індійської та Бірманської плит утворився розлом розмірами 400 на 100 км.

4. Хаюань (Китай)

16 грудня 1920. 240 тисяч загиблих

4xresdefault

100 років тому північні і центральні регіони Китаю трусило більше трьох хвилин з магнітудою в районі 7.8–8.2 балів. Найбільше постраждали гірські райони провінцій Ганьсу та Шеньсі. Традиційно – значна частина загинула не від самих поштовхів, а від наслідків, які спровокував землетрус. Зокрема, з гір на населені пункти у підніжжя посунули селі, під якими зникали не те що села, а навіть міста з населенням у 30 тисяч мешканців. А оскільки це був грудень, а допомога не прийшла вчасно – від холоду померло ще, як мінімум 20 тисяч людей, які втратили житло.

3. Антіохія (Візантія, тепер – Туреччина)

21 травня 525. 250 тисяч загиблих

3antioch

Найбільш давній землетрус, про який збереглися письмові свідчення – в записах секретаря імператорського двору і письменника Прокопія Кесарійського та єпископа Іоанна Ефеського. Втім, свідчень достатньо мало: часова локалізація (в проміжку між 20 та 29 травня), географічні координати (крайній південь сучасної Туреччини на кордоні з Сирією – менше 100 км від Алеппо) та приблизна кількість жертв від землетрусу і потужної пожежі, яку він спровокував – близько чверть мільйона.

2. Таншань (Китай)

28 липня 1976. 655 тисяч загиблих

2zhennya

Відразу слід зазначити: офіційна кількість жертв – 242 тисячі 419 людей. Але реальність набагато страшніша. Китайські комуністичні лідери не лише не попіклувалися про те, аби будинки в небезпечно активній зоні будувалися сейсмічно стійкими, але й усіляко приховували наслідки.

Вади будівництва продемонстрував уже перший поштовх, після якого було зруйновано 90 % усіх будівель. За 15 годин, коли ті, хто вижив, руками намагалися розібрати завали і врятувати інших, другий поштовх перетворив розкопи на нові завали – рятівники або загинули або ж самі опинилися у пастках.

1. Шеньсі (Китай)

2 лютого 1556 року. 830 тисяч загиблих

1shaanxi1187

Дата – за григоріанським календарем, який запровадили лише за 26 років після землетрусу. Але для зручності – будемо використовувати саме цю дату.

За свідченнями сучасників і дослідженнями археологів нині вдалося вирахувати потужність землетрусу – близько 8.0 балів. Така кількість жертв – результат сукупності кількох причин: щільність заселення провінції в центральній частині Китаю; традиційна для імперії проблема з будівництвом, в результаті якої міцні споруди з’являлися хіба що у великих містах та зводилися для чиновників; ранній час початку катастрофи, коли люди ще не залишили свої будинки. Звісно, що велика площа охоплення землетрусом і його сила не могли не призвести до таких колосальних жертв. В місці епіцентру утворилися десятки проваль глибиною по 20 метрів. Вижити в таких умовах могли лише відверті щасливці. Усього загинуло пів відсотка мешканців Піднебесної, населення якої тоді оцінювали у 160–200 мільйонів людей.

Схожі записи