Найжахливіші землетруси в історії людства. ТОП-13. Частина 2
Цікаво знати, RSS новини 2.02.2020 Автор: Сергій Кириченко 592

Найжахливіші землетруси в історії людства. ТОП-13. Частина 2

k7wpgq3rdrbrpfxdwvpgtulo64.jpeg (320.03 Kb)

Рівно 464 роки тому – 2 лютого 1556 року – в Китаї часів династії Мін відбувся землетрус, який забрав життя чи не кожного 200-го мешканця багатомільйонної імперії того часу. Але крім тієї стихії Земля пережила чимало інших руйнівних катаклізмів. Абсолютна більшість з найпотужніших землетрусів у історії зафіксовані в азійському регіоні.

7. Гянджа (Азербайджан)

30 вересня 1139. 230 тисяч загиблих

7d.jpg (335.61 Kb)

В цьому рейтингу – землетрус у Азербайджані є найслабшим. Його потужність оцінюють у 6.7 балів, але й цього вистачило для повного руйнування середньовічного міста. На його місці утворилося кілька западин, які швидко наповнилися водою. В результаті тут з’явилося 8 озер, найбільше з яких – Гьойгьоль. Сучасну Гянджу відбудували згодом за 10 км він старого міста.

6. Алеппо (Сирія)

11 жовтня 1138. 231 тисяча загиблих

6aleppo_jpeg_img-03.jpg (274.14 Kb)

Роком раніше фактично з тією ж кількістю жертв трусило за 1500 км на південний захід. Поштовхи були значно потужніші (8.0 балів). Якийсь час європейські літописці не вірили цифрам щодо кількості жертв, оскільки у середньовічній Європі лише кілька міст мали населення більше 10 тисяч. Але на Сході все було інакше – в Алеппо проживало на той час близько 200 тисяч мешканців, але майже всі вони загинули. Відновити кількість містян у Алеппо вдалося лише за 700 років. Але щойно це відбулося, як протягом 10 років (з 1822 по 1832) місто майже спорожніло через новий землетрус, епідемії чуми та холери. І лише за сто років з третьої спроби демографічна крива пішла вище рокової позначки. В 2005 році тут проживало більше 2,3 мільйонів людей, але під час війни в Сирії російські найманці і урядові війська, незважаючи на заяви ООН про гуманітарну катастрофу, жорстоко зачистили місто. В тому числі і з використанням забороненого світовою спільнотою озброєння. Нині тут нараховується хіба що 1,7 мільйони людей.

5. Індійський океан (біля індонезійського острова Суматра)

26 грудня 2004. 235 тисячі загиблих

5village_near_the_coasta.jpg (274.86 Kb)

Здавалося б, скільки життів може забрати землетрус, нехай і один з двох найпотужніших (9.3 бали за шкалою Ріхтера) в історії Землі, якщо його епіцентр – в 30 км вглиб під дном океану? Хіба що пасажирів лайнерів, які невчасно тут опинилися чи рибальських човнів. І дійсно, самі поштовхи хіба що зашкодили рибі, але спровокували величезні хвилі цунамі. Коли вони докотилися до берегів Шрі-Ланки, Індії, Таїланду, Мальдівських островів та Індонезії, їхня висота сягала 15 метрів і вище. Одна за одною гігантські хвилі безперервно атакувати прибережні поселення, руйнуючи усе на своєму шляху. Найбільше постраждала саме Індонезія – тут загинула приблизно половина усіх жертв.

За різними оцінками загинуло від 230 до 250 тисяч людей. Точної цифри немає, оскільки тіла тисяч мешканців і туристів опинилися на дні океану. Хвилі докотилися навіть до Південної Африки (майже 7 тисяч км від епіцентру), де також забрали кілька сотень життів. Причина такого ефекту – у величезній площі епіцентру. Внаслідок зіткнення Індійської та Бірманської плит утворився розлом розмірами 400 на 100 км.

4. Хаюань (Китай)

16 грудня 1920. 240 тисяч загиблих

4xresdefault.jpg (145.7 Kb)

100 років тому північні і центральні регіони Китаю трусило більше трьох хвилин з магнітудою в районі 7.8–8.2 балів. Найбільше постраждали гірські райони провінцій Ганьсу та Шеньсі. Традиційно – значна частина загинула не від самих поштовхів, а від наслідків, які спровокував землетрус. Зокрема, з гір на населені пункти у підніжжя посунули селі, під якими зникали не те що села, а навіть міста з населенням у 30 тисяч мешканців. А оскільки це був грудень, а допомога не прийшла вчасно – від холоду померло ще, як мінімум 20 тисяч людей, які втратили житло.

3. Антіохія (Візантія, тепер – Туреччина)

21 травня 525. 250 тисяч загиблих

3antioch.jpg (256.75 Kb)

Найбільш давній землетрус, про який збереглися письмові свідчення – в записах секретаря імператорського двору і письменника Прокопія Кесарійського та єпископа Іоанна Ефеського. Втім, свідчень достатньо мало: часова локалізація (в проміжку між 20 та 29 травня), географічні координати (крайній південь сучасної Туреччини на кордоні з Сирією – менше 100 км від Алеппо) та приблизна кількість жертв від землетрусу і потужної пожежі, яку він спровокував – близько чверть мільйона.

2. Таншань (Китай)

28 липня 1976. 655 тисяч загиблих

2zhennya.jpg (244.14 Kb)

Відразу слід зазначити: офіційна кількість жертв – 242 тисячі 419 людей. Але реальність набагато страшніша. Китайські комуністичні лідери не лише не попіклувалися про те, аби будинки в небезпечно активній зоні будувалися сейсмічно стійкими, але й усіляко приховували наслідки.

Вади будівництва продемонстрував уже перший поштовх, після якого було зруйновано 90 % усіх будівель. За 15 годин, коли ті, хто вижив, руками намагалися розібрати завали і врятувати інших, другий поштовх перетворив розкопи на нові завали – рятівники або загинули або ж самі опинилися у пастках.

1. Шеньсі (Китай)

2 лютого 1556 року. 830 тисяч загиблих

1shaanxi1187.jpg (198.58 Kb)

Дата – за григоріанським календарем, який запровадили лише за 26 років після землетрусу. Але для зручності – будемо використовувати саме цю дату.

За свідченнями сучасників і дослідженнями археологів нині вдалося вирахувати потужність землетрусу – близько 8.0 балів. Така кількість жертв – результат сукупності кількох причин: щільність заселення провінції в центральній частині Китаю; традиційна для імперії проблема з будівництвом, в результаті якої міцні споруди з’являлися хіба що у великих містах та зводилися для чиновників; ранній час початку катастрофи, коли люди ще не залишили свої будинки. Звісно, що велика площа охоплення землетрусом і його сила не могли не призвести до таких колосальних жертв. В місці епіцентру утворилися десятки проваль глибиною по 20 метрів. Вижити в таких умовах могли лише відверті щасливці. Усього загинуло пів відсотка мешканців Піднебесної, населення якої тоді оцінювали у 160–200 мільйонів людей.

---
Популярні дописи
Нові статті