Вся Данія – твоя. Ходім, «Динамо»
В єврокубках київське «Динамо» традиційно успішно грає проти суперників з Данії. Хоча й не без проблем, але кияни завжди проходили суперників. Сьогодні – чудова нагода продовжити традицію: до столиці України прибув ФК «Кобенгафн» (або «Копенгаген», як ми звикли називати столицю Данії).
Магазин з продажу футболістів
Специфіка такого небагатого клубу як «Кобенгафн» передбачає щорічні продажі своїх лідерів. В 2002-му році це був Єнсен в «Манчестер Сіті» і Ріттер до «Вольфсбурга», в 2003 – Поульсен в «Шальке» і Торінгер в «Удінезе», в 2005 – Альбрехтсен до «Вест Бромвіча», в 2006 – Хеєрден в «Брюгге» і Зума в «Армінію», в 2007 – Сантос в «Сошо», в 2008 – Ліндерот в «Галатасарай» і Хангелан до «Фулгему», в 2009 – Гравгорд в «Нант».
Продовжилася практика і в новому десятилітті: Хатчінсон (ПСВ), Вендт (Боруссія М), Зохоре (Фіорентина), Квіст (Штутгарт), Занка (ПСВ), Ов’єдо (Евертон), Ндоє (Локомотив М), Корнеліус (Кардіф, а після зворотного викупу – Аталанта), Сігурдсон (Краснодар), Ветокеле (Чарльтон), Клаудемір (Брюгге), Амарті (Лестер), Йоргенсон (Феєноорд), Аугустінссон (Вердер), Сантандер (Болонья), Ольсен (Рома). З цього переліку можна скласти потужну збірну.
Окрема історія – Беньямін Вербіч. Його купили в чемпіонаті Словенії за 1,2 млн євро, а за два роки продали в київське «Динамо» за 4 млн євро. В цьому – типовий «Кобенгафн».
Нове літо – новий розпродаж
Цього літа команда виручила за трьох своїх зірок рекордну суму – більше 25 мільйонів євро. За 10,5 млн в «Лаціо» перейшов центральний захисник – словак Деніс Вавро. За 10 млн – кращого бомбардира данців у минулому сезоні Роберта Скова придбав «Хоффенгайм». Ще 5 млн впало на рахунок від продажу голкіпера Єссе Йоронена в «Брешіа». Це, до речі, вже другий воротар проданий «Кобенгафном» в клуби серії А. Минулого літа в «Рому» пішов Робін Ольсен.
Придбання ж були скромними – гравці інших данських клубів та два футболісти з клубів другого іспанського дивізіону, які поки що нечасто потрапляють в основу свого нового клубу.
Проти кого будемо грати
Сьогодні основний склад «Кобенгафна» виглядає так:
Глибоко резервний воротар збірної Швеції Карл-Йоган Йонсон. 37-річний ветеран Стефан Андерсен травмований до кінця року.
Пара центральних захисників Віктор Нельсон (20-річний літній новачок) і грек з шведським паспортом Сотіріс Папаяннопулос. Через травму на старті сезону не грав лідер оборони клубу і збірної Андреас Б’єлланд. Нині він одужав, але місце в основному складі поки не повернув – дві гри просидів на лавці запасних, двічі виходив на заміну і лише двічі – в стартовому складі.
Флангові захисники: П’єр Бенгтсон (гравець збірної Швеції) – ліворуч та уругваєць Гільєром Варела або хорват Карло Бартолец – праворуч. Тут теж є надовго травмований – Ніколай Бойлесен, який пройшов школу «Аякса» і повернувся на батьківщину. Він не зіграє до весни наступного року. Бенгтссона теоретично може підмінити Брайан Ов’єдо зі збірної Коста-Ріки.
В центральній зоні грають 22-річний опорник Єнс Стаге, капітан команди португалець за походженням і гравець збірної Греції – Зека та 27-річний Расмус Фальк Єнсен. Останній пропускає через дискваліфікацію матчі в чемпіонаті, тому на єврокубки зберіг сили.
На флангах атаки діють Віктор Фішер, який кілька років тому грав за «Аякс» і вважався майбутньою зіркою (він – найдорожчий актив клубу і коштує 7 мільйонів євро) і 20-річний Карло Хольсе (ще один літній новачок). Фішер має 2+5 в 19 матчах поточного сезону.
В атаці – надзвичайно складна ситуація. Минулого сезону трійця Роберт Сков, Даме Ндоє та Йонас Вінд забила 61 гол зі 103 командних. Але тепер вони всі – «поза грою». Найкращий бомбарди минулого сезону Сков пішов в Бундеслігу, а сенегалець Ндоє та гравець данської молодіжки Вінд травмовані і не зіграють до кінця року. На початку сезону вони видавали фантастичні цифри: Ндоє забив 4 голи в 4 матчах, а Вінд – 5 в 6 іграх. Без них атака команди стала беззубішою. Якщо до вересня «Кобенгафн» забивав в середньому два голи за матч (23 влучні удари в 12 поєдинках), то в останні два місяці знизив показник в півтора рази – 12 голів в 10 матчах.
На заміну травмованим форвардам данці в авральному режимі з іспанської «Малаги» запросили уругвайця Сантоса і нарешті дали повноцінний шанс кіпріоту П’єросу Сотіріу. Ті поки що виправдовують довіру – забили вже 11 голів на двох в 10 матчах. А от легендарний форвард Ніклас Бендтнер, який встиг пограти в «Арсеналі» та «Ювентусі» навіть за таких кадрових втрат не отримав шансу – виходить на заміну і ще жодного разу не забив у поточному сезоні.
Втрати «Динамо»
У киян в лініях півзахисту і атаці ситуація оптимальна – втрат немає, а на кожну позицію є як мінімум два варіанти вибору Для Олексія Михайличенко. А от щодо оборони є певні побоювання.
По-перше, травмований основний голкіпер Денис Бойко. Нині місце у воротах отримав Георгій Бущан. Такого досвіду гри на міжнародній арені у нього немає.
По-друге, через травми вибула ще недавно основна пара центральних захисників – Микита Бурда і угорець Тамаш Кадар. Тож в обоймі лишилося тільки два футболісти на ці дві позиції. Без конкуренції вони дістануться Артему Шабанову і Денису Попову. Для чемпіону світу серед юніорів – це той давноочікуваний шанс, про який спочатку Хацкевича, а потім Михайличенка наполегливо просили вболівальники «Динамо».
Україна – Данія. На нашу користь
Раніше «Динамо» в єврокубках 7 разів перетиналося з командами з Данії. Вперше це відбулося в 1973 році. В 1/16 Кубку УЄФА українці вдома обіграли «Б-1903» з рахунком 1:0, а в гостях закріпили успіх – 2:1. Голи забивали Буряк, Колотов і Трошкін.
Наступний матч відбувся через 18 років. Нічия в Києві проти «Брондбю» (1:1) була загрозливою, проте в Данії єдиний гол Павла Яковенка став переможним для «Динамо». Це дозволило киянам дебютувати в першому в історії Ліги чемпіонів груповому етапі.
В 1994 році «Динамо» обішло в Лізі чемпіонів «Сількеборг» (0:0 в гостях і 3:1 вдома з голами Скаченка, Косовського і Ковальця). А наступного року знову шлях до групового етапу лежав через представника Данії. «Ольборг» не витримав тиску, програвши двічі 0:1 і 1:3 (голи забивали Похлєбаєв, Калитвинцев і двічі юний Шевченко). Втім, після «скандалу з шубами» і дискваліфікацією киян, саме «Ольборг» пройшов до групи ЛЧ.
В 1997 році, який став проривом для «Динамо» (повернення Лобановського, розгроми «Барселони», зірковий статус Андрія Шевченка) український клуб вдруге посунув «Брондбю». Гостьова перемога 4:2 (голи Гусина, Шевченка, Реброва, Головка) розслабила і вдома «динамівці» зазнали першої поразки від данського клубу – 0:1. Але пройшли далі, щоб знищувати «Барселону».
Ще більше нервів попсував вболівальникам «Динамо» в 1999 році «Ольборг». Знову на кону стояла путівка в Лігу чемпіонів, і знову українці впевнено зіграли у гостях, привізши перемогу 2:1 (голи Реброва і Шацьких). В матчі-відповіді гості вже на початку другого тайму вигравали 2:0 і лише гол Гусина на 75-й хвилині дав надію. На останніх секундах гри Шацьких зрівняв рахунок. Саме в тому сезоні команда Лобановського дійшла до півфіналу Ліги чемпіонів.
Востаннє до сьогодні київсько-данське протистояння відбулося в Лізі Європи восени 2014 року. Суперником вже втретє став «Ольборг». В тій групі «Динамо» перемогло в 5 матчах і впевнено посіло перше місце. Другими стали данці, що відстали аж на 6 пунктів. Втім, в очному протистоянні мінімальна перевага була все ж на боці суперника. «Ольборг» вдома завдав «динамівцям» єдиної і відразу ж розгромної поразки – 3:0. В Києві «синьо-білі» реабілітувалися частково. Перемогли 2:0 завдяки голам Гусева і Віди.
«Кобенгафн» з українськими командами перетинався двічі. В групі Ліги Європи данці в 2011 році зіграли з «Ворсклою» (1:0 та 1:1), а в 2014-му зупинили на шляху до групи Ліги чемпіонів «Дніпро» (0:0 та 2:0). Тобто – дві перемоги і дві нічиї. Сьогодні у «Динамо» буде шанс завдати данцям першої поразки.
Початок матчу «Динамо» – «Кобенгафн» о 22:00. Трансляція запланована на каналі «Футбол2».