Піднятися з дна в «Брюгге»
Завтра, 6 серпня, київське «Динамо» в кваліфікації до Ліги чемпіонів зіграє проти «Брюгге». Переможець цієї пари стане на крок ближче до групового етапу найпрестижнішого клубного турніру Європи. Далі залишиться перемогти ще одного суперника – когось з переможців пар «Краснодар» (РФ) – «Порту» (Португалія), «Базель» (Швейцарія) – ЛАСК (Австрія), «Істанбул» (Туреччина) – «Олімпіакос» (Греція). З однією поправкою – як що в першій парі програє «Порту», то суперником киян в наступному раунді стане хтось з швейцарсько-австрійського чи грецько-турецького протистояння.
Втім, ми трохи забігаємо наперед – для початку команді Олександра Хацкевича потрібно за сумою двох матчів обіграти «Брюгге». А зробити це буде ой як непросто – бельгійці наразі перебувають в хорошій ігровій формі і мають солідний склад, який нічим не поступається київському.
Проти кого будемо грати
«Брюгге» – 15-разовий чемпіон Бельгії. Вперше це сталося 100 років тому. П’ять титулів було здобуто в 1970-х, ще три – на межі 1980-х та 90-х, ще чотири – на межі тисячоліть. Потім була 10-річна перерва і зрештою синьо-чорні повернулися на вершину. За останні 5 чемпіонати «Брюгге» двічі ставав чемпіоном (2016 та 2018) і тричі віце-чемпіоном (2015, 2017 та 2019). Причому в минулому сезоні суперник «Динамо» поступився лише двома пунктами «Генку», який разом з Русланом Малиновським виграв чемпіонат.
Український слід
В 2002 році з «Динамо» в «Брюгге» перейшов півзахисник Сергій Серебренников. Він став першим футболістом з українським паспортом, який зіграв за бельгійську команду. Він провів там 5 років, але грав лише перші 3,5. Далі півтора роки був в оренді у колективі зі схожею назвою – «Серкль Брюгге». За синьо-чорних хавбек зіграв вкрай мало – 30 матчів за 3,5 роки. Причому більше ніж половину ігрового часу він отримав в першому сезоні, а потім лише епізодично з’являвся на полі.
Другий українець в «Брюгге» прийшов цього літа. Ним став лівий захисник Едуард Соболь. І відразу ж отримав місце в основному складі, зігравши повні 90 хвилин в обох турах чемпіонату, що стартував.
Склад на 100 мільйонів
Transfermarkt оцінює київське «Динамо» в 100,5 мільйонів (стільки, на думку експертів, разом коштують усі футболісти). «Брюгге» відстає зовсім небагато – 94 мільйони. Найдорожчй в ньому – атакувальний півзахисник Ганс Ванекен (11,5 млн)
Крім Соболя та Ванекена, який в перших двох турах чемпіонату Бельгії забив три голи, місце в основному складі станом на сьогодні заслуговують американський воротар Ітан Хорват (4 матчи за збірну США) та трійка захисників. Праворуч грає футболіст збірної Анголи Клінтон Мата (8 ігор), а в центрі – гравець збірної Хорватії (12 матчів) Матей Мітрович та Сімон Делі з Кот-д‘Івуару (13 матчів за збірну). У Соболя, нагадаємо, 9 поєдинків за збірну. Тобто, в обороні у бельгійської команди зібрані досвідчені, але разом з тим молоді футболісти. Їм від 24 до 27 років.
Основний опорник – бельгієць Матс Рітс, в центрі поля грає капітан команди Рууд Вормер з Нідерландів. Останньому 31 рік, але він з роками грає лише краще. Минулого сезону він отримав перший виклик до збірної, де вже провів 4 матчі. Під форвардом діє вже згадуваний Ганс Ванакен. Він теж дебютував за збірну (але Бельгії) минулого року. Сезон 2018-2019 був зірковим для футболіста: 14 голів та 17 гольових передач у 40 матчах чемпіонату Бельгії та 2+1 в Лізі чемпіонів, де в групі «Брюгге» довелося грати проти солідних суперників – «Атлетіко», «Монако» та «Боруссії». За підсумками сезону він був визнаний найкращим футболістом чемпіонату, обійшовши Малиновського, який став другим. В поточному сезоні Ванакен знову розпочав результативно: 3 голи в двох матчах чемпіонату.
Тріо атаки – 21-річний нігерієць Давід Окереке на вістрі (3 голи в стартових двох турах) та два вінгери. В Серії В минулого сезону за італійську «Спецію» Окереке забив 10 голів. Правий вінгер Еммануель Денніс, який два роки тому грав за луганську «Зорю» відзначився 7 разів в минулому чемпіонаті Бельгії і 1 раз – в поточному. Йому теж 21 рік. На лівому фланзі атаки грає збірник Південно-африканської республіки Персі Тау. Він належить англійському «Брайтону», але минулий рік провів в оренді, граючи за «Сен-Жилуаз» в другому бельгійському дивізіоні. Результат – 9 голів і 11 результативних передач.
Літні втрати
«Динамо» в міжсезоння не втратило жодного гравця з основного складу. Натомість «Брюгге» продало відразу чотирьох лідерів і ще одного відпустило безкоштовно. Насамперед йдеться про форварда Веслі, на рахунку якого 13+10 в минулому чемпіонаті і 3+1 в єврокубках. Тепер бразилець гратиме за «Астон Віллу» в англійській Прем’єр-лізі. На заміну йому й купили Окереке. Заробили 25 мільйонів – витратили 8.
За 18 мільйонів в «Борнмут» (теж учасник АПЛ) перейшов голландець Арно Данжума. Він півроку пропустив через травму, а коли грав, то був неперевершеним: 5 голів в чемпіонаті, 1 в Лізі чемпіонів. Саме Персі Тау покликаний замінити лівого вінгера.
Опорник Марвел Накамба з Зімбабве теж гратиме за «Астон Віллу». Він приніс клубу 12 мільйонів. Цю дірку в «Брюгге» заткнули внутрішніми резервами, підключивши до основи Матса Рітса.
Дует з центру оборони Стефано Денсвілл – Бенуа Пулен розпався. Голландець (до речі, вихованець «Аяксу» гратиме в «Болоньї», а француз – в чемпіонаті Туреччини на «Кайсеріспор». За Денсвілла клуб отримав 6 мільйонів (Пулен пішов як вільний агент) і майже всі їх пустив на іншу пару в центр захисту: з празької «Славії» перейшов івуарієць Сімон Делі, а з чемпіонату Швеції – його співвітчизник Оділон Коссуну.
Історія протистоянь
Проти «Брюгге» українські клуби грали в євро кубках дуже часто. Лише «Шахтар» чотири рази протистояв синьо-чорним. В 1995 році «гірники» в 1/16 Кубка кубків поступилися (1:1 та поразка 0:1). В 2002 в кваліфікації до Ліги чемпіонів сильнішими знову виявилися бельгійці (двічі по 1:1 і програна «Шахтарем» серія пенальті). Реванш вдалося взяти в 2004 році, коли вдома дончани розгромили суперника з рахунком 4:1, а в гостях зіграли внічию 2:2. То був двобій за путівку в Лігу чемпіонів. За схожим сценарієм клуби зіграли і на груповому етапі Ліги Європи 2009/2010 – 4:1 в Донецьку і нічия (0:0) в Брюгге.
Три матчі проти «Брюгге» зіграв «Дніпро». Двічі українці перемогли – 3:2 в 2004 році в групі Кубку УЄФА і 1:0 в чвертьфіналі Ліги Європи в 2015 році. Тоді ж в матчі відповіді була зафіксована нульова нічия – і команда Мирона Маркевича продовжила шлях до фіналу Ліги Європи.
Також в 2001 році проти бельгійців зіграв столичний ЦСКА. Вийшло сумно – дві поразки 0:2 та 0:5.
«Динамо» з «Брюгге» не грало, але має досвід поєдинків проти інших бельгійських команд. В чотирьох парних двобоях кияни виграли тричі і поступилися в п’яти матчах. Двічі за сумою матчів перемагали «динамівці» і стільки ж разів – суперник.