Чемпіонат світу серед молоді. Починаємо!
В четвер, 23 травня, на стадіонах Польщі розпочнеться 22-й чемпіонат світу з футболу для команд віком до 20 років. Збірна України – учасник фінальної частини разом з 23 іншими командами. З огляду на відсутність в непарних роках чемпіонатів Європи чи світу серед дорослих, цей турнір автоматично стає головною футбольною подією сезону. Саме тому доречно розповісти про нього детально. В першій і другій частинах – згадати історію та познайомитися з нинішніми учасниками, в третій – зосередитися на суперниках української команди, а в четвертій – детально розповісти про молодіжну збірну України. Отже, починаємо…
Віковий ценз
Вперше змагання рівня чемпіонату світу для молодіжних збірних відбулися в 1977 році і з того часу кожного непарного року футболісти визначають кращу команду світу у віці… А ось тут – стоп. Перші 15 турнірів називалися Молодіжним чемпіонатом світу, а його учасники мали бути не старші 21 року. Але в 2007 році правила зробили трохи жорсткішими, знизивши планку до 20 років.
Причому «шлагбаум» орієнтований не на фактичний вік, а на рік народження футболіста – потрібно аби гравцю в поточному році не виповнилося більше 20. Навіть якщо день народження у нього в грудні – за півроку після завершення чемпіонату. Таким чином, цього року змагатися можуть футболісти 1999 року народження або молодші. Через це в Польщі не знайшлося місця для поки ще 20-річних Кіліана Мбаппе з Франції чи Крістіана Пулішича з США.
Аргентинські рекордсмени
Найчастіше чемпіонами світу з футболу серед молоді ставала Аргентина – 6 разів. Причому у проміжок часу з 1995 по 2007 роки земляки Мессі з семи турнірів перемагали у п’яти! П’ять комплектів золота – у Бразилії. Південноамериканські збірні домінують, але останні три чемпіонати вигравали європейські команди: у 2013 – Франція, у 2015 – Сербія, у 2017 – Англія. Французи і англійці з аргентинцями готові до нових титулів і у Польщі. Втім, просто їм не буде.
Зірки чемпіонатів
До речі, якщо вже згадали про Мессі – то варто відзначити, що у 2005 році він не лише привів Аргентину до перемоги, але й виборов дві індивідуальні нагороди для себе – звання кращого футболіста турніру і «Золоту бутсу» – приз кращому бомбардиру чемпіонату. Тоді майбутній 5-разовий володар звання кращого футболіста світу забивав на кожному етапі: в групі – Євгипту, в 1/8 фіналу – Колумбії, в чвертьфіналі – Іспанії, в півфіналі – Бразилії, а у вирішальному матчі – переможний дубль у ворота Нігерії.
Також в різні роки кращими на чемпіонатах світу U-20 (чи U-21) ставали аргентинці Дієго Марадона (1979), Хав’єр Савіола (2001) та Серхіо Агуеро (2007), хорват Роберт Просінечкі (1987), француз Поль Погба (2013). В цьому списку буде ще одне прізвище. Чиє? Складно прогнозувати, адже потенційних (а іноді вже готових) зірок у складах команд чимало.
Група А. Польща, Колумбія, Сенегал, Таїті
Польща
Фаворит групи – господарі змагань. У збірній Польщі майже нема втрат напередодні чемпіонату.
Зірка: захисник Себастьян Валюкевіч, який провів чудовий сезон за «Погонь» і вразив італійський скаутів – після ЧС поляк переїжджає в Серію А і буде грати за «Кальярі».
Помічники: Голкіпер Радослав Маєцкі з «Легії» в юному віці забронював за собою місце в воротах однієї з найсильніших команд Польщі. З 13 матчів сезону в 7 він залишав ворота на замку. Чимало поляків грають в молодіжних складах клубів Німеччини: форвард Домінік Стечік забив 10 голів за «Нюрнберг», а хавбек Марцел Зілла в складі «Баварії» тричі відзначився в юнацькій Лізі чемпіонів.
Втрата: Найдорожчий поляк в цьому віці – півзахисник «Легії» Себастьян Шиманскі. Він провів повноцінний сезон – 33 матчі і 2+6 за системою гол плюс пас. Його вже ваблять клуби Бундесліги, але на домашній першості через травму футболіст не зіграє.
Колумбія
Буде боротися з Сенегалом за 2-3 рядок на груповому етапі. За певних обставин (а з чотирьох груп в 1/8 фіналу потраплять і треті місця) обидві можуть вийти в плей-офф.
Зірка: За іспанську «Уеску» повний сезон (34 матчі 4+3) зіграв форвард Кучо Ернандес. Влітку він переїде до Англійської Прем’єр-ліги і спробує закріпитися в основі «Вотфорду».
Помічники: Півзахисник Луїс Сіністерра лічені хвилини провів в сезоні на полі в основі дорослого «Фейєноорду», але вважається одним з найталановитіших колумбійців. В центрі оборони зіграють Карлос Куеста та Андрес Баланта, які виступають на батьківщині, але якщо проявлять себе на турнірі – точно поїдуть в Європу. Середняки Прімери вже поглядають в їхній бік.
Втрата: Через травму за збірну не зіграє її капітан – опорний півзахисник Єлер Гоель.
Сенегал
Цьогорічні віце-чемпіони Африки привезли в Польщу не оптимальний склад.
Зірка: Форвард Ібрагім Ньяне з французького «Метцу» в другій лізі грає (30) і забиває (9+2) регулярно.
Помічники: На дорослому рівні грають або збірники, що представляють слабенький домашній чемпіонат, або Амаду Сіссе з голандської «Фортуни». Саме він і має стати групою підтримки для Ньяне.
Втрати: Форвард Крепін Діатта вже грає за дорослу збірну Сенегалу і за «Брюгге» як в чемпіонаті Бельгії, так і в євро кубках. Півзахисник Мамаду Кулібалі стабільно зіграв за «Капрі» в італійській Серії В і заслужив підвищення до складу «Удінезе». Нападник Мусса Джите (3 голи в сезоні за швейцарський «Сьон»), як і два попередні персонажі дивитимуться за чемпіонатом по телевізору.
Таіті
Путівку представник Океанії отримав завдяки перемозі над Соломоновими островами. Майже всі футболісти – в національному чемпіонаті. А легіонерам з Франції, що грають в академіях «Тулузи» та «Сент-Етьєну» – по 16-17 років. Вердикт – три поразки і останнє місце в групі.
Група В. Італія, Мексика Японія, Еквадор
Італія
Це найсильніша група чемпіонату, але навіть тут італійці виділяються на фоні інших суперників.
Зірка: Андреа Пінамонті забив за сезон 5 голів в футболці скромного «Фрозіноне» в Серії А і влітку поїде в Мілан, аби спробувати закріпитися у складі «Інтеру».
Помічники: Схожа траєкторія у захисника Луки Пелегріні – вдалий сезон в складі «Кальярі» і шанс від «Роми», якій і належать права на футболіста
Втрати: Якби скуадра адзурра зібрала оптимальний склад – то вже зараз команді можна було віддавати місце в фіналі. Але в Польщу не їдуть: воротар Доннарума з «Мілану», захисник Бастроні з «Парми», півзахисники Дзаньоло з «Роми» та Тонаді з «Брешіа», форвард Мойзе Кін з «Ювентусу». Разом ця п’тірка за оцінками transfermarkt коштує 140 мільйонів євро. Але головне – всі вони проводять чудовий сезон і вже мають досвід виступів за національну збірну Італії.
Мексика
Втрати італійців дають хороший шанс мексиканцям на перше місце в групі.
Зірка: Вінгер Дієго Льянес в Прімері за «Бетіс» зіграв лише 12 матчів (ще 2 – в Лізі Європи, де навіть забив гол), але й перейшов в клуб він лише взимку. А восени був одним з кращих футболістів вдома, забивши 5 голів в чемпіонаті Мексики.
Помічники: Цю роль може виконати вихованець «Реалу» і «Бенфіки» захисник Паоло Медіна, півзахисники Франсіско Антоніо чи Роберто Мерас, або кращий бомбардир збірної Хосе Масіас (11 голів в 10 матчах, але більшість з них – Арубі, Гренаді і Сент-Мартену).
Втрати: Не такі суттєві, як і італійців, але збірна лишилася без півзахисників Джонатана Гонсалеса з «Монтеррея» та Марселя Руїса з «Куеретаро». Вони регулярно грають в національному чемпіонаті і зайвими би в Польщі не були.
Японія
Вся збірна складена з гравців місцевого чемпіонату, але більше половини з них мають стабільну ігрову практику в своїх клубах, що для такого віку – дуже важливий фактор.
Зірка: опорник Міцукі Саіто з «Шохан Бельмар»
Помічники: будь-хто зі стартового складу
Втрати: серйозні. Поза заявкою на турнір опинилися Такефусо Кубо, який 4 роки провів в академії «Барселони», а нині грає за ФК «Токіо», та єдиний «європеєць» збірної – Ацуші Зайзен, що виступає в австрійські лізі (20, 3+1). Мінус Хірокі Абе (6 матчів за «Кашиму Антлерс» в азійській Лізі чемпіонів) і Даікі Хашиока (6 матчів за «Ураву Ред Даймондс» в тому ж турнірі). Зауважте – всі вони грають в півзахисті, тож в цій ланці у японців найбільші проблеми.
Еквадор
Єдина команда в групі, яка везе основний склад, що має стати вагомим козирем.
Зірка: Форвард Леонардо Кампанья, який став кращим бомбардиром молодіжного чемпіонату Південної Америки, де Еквадор випередив Аргентину і Бразилію і сенсаційно став чемпіоном.
Помічники: Тріо гравців з Європи – захисник Дієго Паласіос з «Віллєм» (Голландія), півзахисник Гонсало Плата зі «Спортингу» (Португалія) та форвард Стівен Плаза, який виступає за іспанський «Вальядолід». Паласіос вже гравець основи (27, 0+3), а його колеги лише обживаються – взимку перейшли з вітчизняного чемпіонату.
Втрати: хіба що захисник, вихованець «Барселони» Ерік Ферігра, який за молодіжну команду італійського «Торіно» хороший сезон (24, 3+0) і має всі шанси закріпитися в першій команді Серії А.
Далі буде