Оскар-2020. Мультфільми

oscar_anim_2020_

Крім дорослих категорій головна кінематографічна премія світу включає в себе ще й номінації для найменших глядачів. Звісно, в списки (а їх два – повнометражні та короткометражні стрічки) для анімаційних фільмів не завжди потрапляють лише дитячі мультики, але… Більшою мірою повнометражні роботи – дитячі, а короткометражні – з глибиннішим змістом, який навіть не всім дорослим вдається збагнути з першого перегляду. Тож зараз зосередимося саме на повному метрі.

Історія номінації

snow_white_7

Переможців серед мультиків визначають не так давно – з 2002 року. І за цей час в основному перемагали ті роботи, цільовою авдиторією яких є діти та підлітки. Першим переможцем був «Шрек» (тоді ж на перемогу претендувала «Корпорація монстрів» та «Джіммі Нейтрон»). А надалі статуетки отримували такі популярні дитячі мультфільми, як «В пошуках Немо», «Суперсімейка», «Рататуй», «Вперед і вгору», третя частина «Історії іграшок», «Відважна», «Крижане серце», «Думками навиворіт», «Зоотрополіс», «Коко» та інші. Для більш доросліших можна згадати «Віднесені привидами» легендарного Хаяо Міядзакі.

До 2002 року анімаційні роботи брали участь в перегонах на рівних умовах зі звичайними стрічками. Зокрема, в 1992 році на звання найкращого фільму року претендував мультик «Красуня і чудовисько». Ще тричі мультфільми отримували спеціальні нагороди. Це було в 1939 році («Білосніжка та семеро гномів»), в 1989 році («Хто підставив кролика Роджера») та 1996 році (перша частина «Історії іграшок»).

Коли номінацію заснували, то поставили умову: якщо протягом року на широкі екрани не вийде хоча би 8 фільмів (всі вони мають демонструватися в кінотеатрах США), то переможця визначати не будуть. Але за всі попередні роки такого не траплялося. Номіновано може бути від 3 до 5 робіт. Цього разу – якраз 5.

Як приборкати дракона-3

dragon-crop

Третя частина франшизи від DreamWorks Animation, знятої за мотивами серії книг англійської дитячої письменниці Кресіди Ковелл, розповідає про те, як головні герої виконують нову місію – пересилити драконів у безпечне місце, де їм не буде тісно і куди не дістануться мисливці.

Перші дві частини трилогії номінувалися на «Оскар» в 2011 та 2015 роках, але обидва рази невдало. Спочатку «дракони» програли третій частині «Історії іграшок», а потім – фантастичному «Місту героїв». Тепер канадський сценарист та режисер Дін Деблуа робить третю спробу.

Я втратила своє тіло

i_lost_my_body_04

Французька драматична стрічка Жеремі Клепена вже зібрала купу нагород на різних фестивалях. В тому числі – вперше в історії Канського фестивалю спеціальну відзнаку від журналістів отримав анімаційний фільм. В основі сюжету – роман Гійома Лорана «Щаслива рука». Він насамперед відомий тим, що створив сценарій для легендарної стрічки «Амелі».

Дві сюжетні лінії – одна життєва про молодого сироту, що заробляє доставкою піци і закохується в дівчину, а інша – фантастична: про руку, яка втікає з лабораторії, аби знайти свого власника. Це дві історії пошуків, боротьби, успіхів і невдач, які не залишать байдужими нікого.

Клаус

klaus-740x49

Не менш зворушлива історія про те, як невдаха-мажор, засланий татом, що втратив терпіння, до забутого села на острові за Полярним колом. В покарання за розгульне життя юнак має працювати в глушині поштарем і може отримати прощення лише доставивши обумовлену кількість листів. В селі, де всі сваряться і б’ються між собою, а листи не пише ніхто – це неймовірна задача.

Щоб виправити ситуацію хлопець вирішує використати відлюдника-лісоруба, якого всі бояться і перетворити його з похмурого самітника на чарівника, що розносить дітям подарунки. Так людство отримало Санта-Клауса… Іспанська комедія вже отримала номінацію на «Енні» – найпрестижнішу мультиплікаційну нагороду за найкращий фільм.

Загублена ланка

missing-link-promo

Мультфільм розповідає про сміливого дослідника Лайонела Фрості, який мріє розповісти світові про різних напівміфічних істот. Один з персонажів у цьому списку – Лінк, який має стати тим елементом, що дає відповіді на питання походження людини.

Парадокс, але ляльковий мультфільм провалився в прокаті (при бюджеті 100 мільйонів доларів зібрав трохи більше чверті від витраченого), проте отримав «Золотий глобус» (другу після «Оскара» кінонагороду в світі) як найкращий анімаційний фільм 2019 року. Не дивно – адже над фільмом працювало відразу три автори (Кріс Батлер, Тревіс Найт та Аріанн Сутнер), у яких сумарно вже було чотири номінації на статуетку. Зокрема, за мультфільми «Сімейка монстрів», «Кубо» та «Паранорман».

Історія іграшок-4

toystory4

«Історія іграшок» може стати першим в історії мультфільмом, який зібрав «Оскари» більше одного разу. Перші дві частини вийшли до появи номінації, але третя перемогла в 2011-му. Спроби повторити успіх були у «Шрека» і «Суперсімейки», але другі частини програвали після перемог перших частин. Вдруге може перемогти й режисер Джонас Рівера. В 2016-му його мультик вже визнавався найкращим.

В четвертій частині мультфільму ковбой Вуді з усіх сил намагається вберегти нову господарку Бонні від розчарування, і тому змушений змиритися з тим, що її улюбленою іграшкою стає поробка з побутових відходів – Форкі. А коли ця саморобна іграшка відмовляється визнавати себе чимось іншим, крім сміття – перевиховує її.

Рекордсмени минулих років

up-docter

Якщо переможе «Історія іграшок», то Джонас Рівера приєднається до переліку з чотирьох режисерів, які вже мають дві статуетки за мультфільми. Наразі в цьому списку Лі Анкріч («Коко» та «Історія іграшок-3»), Бред Бьорд («Суперсімейка» та «Рататуй»), Піт Доктер («Вперед і вгору» та «Думками навиворіт») і Ендрю Стентон («В пошуках Нема» та «ВОЛЛ-І»).

Тричі з різним успіхом номінувалися на «Оскар» Річ Мур (одна перемога за «Зоотрополіс») та Хаяо Міядзакі (одна перемога за «Віднесені привидами»). По три невдалі спроби вибороти нагороду – у Рона Клементса («Планета скарбів», «Принцеса-жаба», «Ваяна») та Кріса Сандерса («Ліло та Стіч», «Як приборкати дракона», «Сімейка Крудсів»). Більше десятка режисерів номінувалися по два рази, але не отримували «Оскар» за свої анімаційні фільми. Серед них, легендарні Вес Андерсон та Тім Бертон

Найбільша кількість нагород – у анімаційної студії Pixar. З 10 номінованих її мультиків дев’ять були визнані найкращими: «В пошуках Немо», «Суперсімейка», «Рататуй», «ВОЛЛ-І», «Вперед і вгору», «Історія іграшок-3», «Відважна», «Думками навиворіт» і «Коко».

anim_5

Схожі записи