Найкращі фільми ХХІ століття

2000

Авторитетне британське видання The Guardian склало за результатами опитування глядачів та експертних оцінок телекритків власник список ТОП-100 найбільш яскравих і успішних фільмів, починаючи від 2000 року.

Про критику

Перше, що закидають авторам – включення до рейтингу стрічок, які вийшли в прокат в 2000 році. Це не ХХІ століття, оскільки воно починається з 2001 року (нова ера починається відразу з 1-го року, а не з «нульового»). Втім, таких фільмів в ТОП-100 лише сім – тож можна списати на погрішність.

Значно більше критики в The Guardian вислухали від ображених шанувальників тієї чи іншої стрічки. Як і будь-який інший суспільно-культурний рейтинг цей спирається на суб’єктивні оцінки, а не скажімо, на касові збори. Тож упередженості не уникнути, і критикувати за це – недолуго. Але цікаво – найбільше претензій щодо відсутності фільмів Крістофера Нолана «Початок» (Inception) з Леонардо ді Капріо в головній ролі; і Мішеля Гондрі «Вічного сяйва чистого розуму» з Джимом Керрі. Ці два фільми потрапили до десятки найкращих у 21-му столітті за версією BBC, але відсутні в сотні від The Guardian. Тоді (у 2016 році) список також складали кінокритики.

Вашій увазі шістка фільмів з 7 по 12 місця (в зворотному порядку).

12. «Син Саула» (Угорщина). 2015

12-son_of_saul

Кращий фільм іноземною мовою (читай – знятий не в США) 2015-го року за версією відразу двох найбільш престижних кінопремій: «Оскар» та «Золотой глобус». Плюс сюди ж – Гран-прі найавторитетнішого європейсього кінофоруму в Каннах. Ще більш дивовжино, що режисером стрічки став 38-річний Ласло Немеш, для якого це був дебют на майданчику в якості головного «дирижера». До того угорець виступав або помічником режисера, або ж знімав короткометражки.

Події фільму відбуваються в концентраційному таборі Освенцим (Аушвіц) в Польщі в 1944 році. Але стрічка не про військові дії. «Син Саула» дивовижним чином поєднав і передав безглуздість війни в найкращих традиціях драми абсурду і моторошність подій, які ламали людські долі. За сюрреалізмом його порівнюють з легендарним твором Беккета «Очікуючи на Годо», за силою драми – з такими антивоєнними фільмами, як «Іди і дивись» Елена Клімова (Білорусь) та «Без долі» ще одного угорця Лайоша Кольтаї.

11. «Малголланд-драйв» (США). 2001

11-mulholland-drive

В якому жанрі може найкраще себе проявити автор серіалу «Твін Пікс»? Звісно, це має бути психологічний трилер, насичений сюрреалізмом. За 10 років після легендарного телешоу, режисер вдруге дістався вершини своєї майстерності.

«Малголланд» теж мав стати серіалом. Власне, цей фільм планувався в якості пілотної серії майбутньої епопеї. Але «пілот» замовникам не сподобався і вони відмовилися продовжувати співпрацю. Тоді Девід Лінч вирішив втілити ідею власними зусиллями, вмістивши майбутній серіал до майже 2,5 годинного повнометражного фільму, описати сюжет якого годі й намагатися. Це треба дивитися.

Хейтери Лінча зазначають, що фільм став культовим насамперед через майстерну гру Наомі Воттс та Лори Геррінг. Проте такі закиди є бізепідставними, адже саме в номінації «найкраща режисура» фільм «Малголланд-драйв» переміг на Канському фестивалі і був серед претендентів на «Оскар».

10. «Команда «Америка»: світова поліція» (США). 2004

10-america

Повнометражний ляльковий мультфільм в жанрі комедійного бойовика. Авторами і продюсерами стали творці культового мультсеріалу «South Park» режисер Трей Паркер та сценарист Метт Стоун.

В Україні ця робота не надто відома через те, що була заточена в першу чергу на американського глядача і містить безліч пародій та «стьоб» над американською внутрішньою та зовнішньою політикою, боротьбою з тероризмом, голлівудськими блокбастерами, шоу-бізнесом тощо. Для нашого глядача багато чого буде незрозумілим.

9. «Зама» (Аргентина). 2017

9-zama

Самі автори рейтингу називають фільм «дивним шедевром» і стрічкою більше схожою на сон, зітканий з клаптиків свідомості головного героя, ніж на лінійну розповідь від режисерки Лукреції Мартел.

В центрі сюжету історичної драми – дрібний іспанський чиновник, який застрягнув в колонізованому Парагваї 18 століття. Він мріє про своє переведення з дрібної провінційної посади на більш значущу роботу. І через це очікування поступово божеволіє.

8. «Місячне сяйво» (США). 2016

8-moonlight

Драма Баррі Дженкінса розповідає про історію дорослішання афроамериканця, через усе життя якого проходить теми наркотиків, расизму, шкільного буллінгу, гомофобії… Це своєрідна сповідь людини, яка намагається розібратися: як жити в цьому світі. Власне, через надмірне бажання авторів фільму запхати в кіно усі сучасні суспільні тренди, глядачі досить стримано оцінили результат. На сайті IMDB «Місячне сяйво» має скромні 7,4 бали. Натомість критики «повелися» на «оскароносну наживку». Премій у стрічки – кілька десятків. Серед них – і три статуетки Оскар: за найкращий фільм, найкращий адаптований сценарій, і за чоловічу роль другого плану (Махершала Алі).

7. «Нью-Йорк, Нью-Йорк» (США). 2008

7-synecdoche

Режиссер-дебютант Чарлі Кауфман, надихнувшись ранніми оповіданнями Вуді Аллена створив власну комедійну драму. В ній головний герой – театральний режиссер Кейден Котард – намагається знайти розраду від нещасного шлюбу в роботі. І занурюється в процесс настільки, що з часом межа між життям і театральною сценою розмивається, а свій ідеальний світ Котард намагається натягнути на цілий квартал реального Нью-Йорку. І, як не дивно, у нього виходить. «Божевільна театральна фантазія», називають роботу Кауфмана критики. І аплодують.

Схожі записи