Спорт в політиці. Мажоритарка для Федецького, Вірастюка і Медведенка
Поки частина спортсменів (і не лише ті, хто переїхав до країни-окупанта для того аби «прогодувати родин») повторює як мантру «спорт внє палітікі», на позачергові вибори до українського парламенту прагнуть потрапити не менше десятка атлетів. І декому це точно вдасться.
Вибори до Верховної ради пройдуть вже 21 липня, а цього тижня Центральна виборча комісія оголосила перелік усіх зареєстрованих кандидатів. Вболівальники знайдуть там багато знайомих прізвищ – як в партійних списках, так і мажоритарних округах. Причому більшість зі спортсменів обрали для себе шлях мажоритарщиків. Мабуть, сподіваються, що рідні фанати додадуть голосів.
Роман Вірастюк
Округ №84 (Тисмениця, Бурштин, Тлумач, Галич, частково Івано-Франківськ)
Бронзовий призер чемпіонату Європи-1994 зі штовхання ядра і брат найвідомішого українського стронгмена зараз працює директором департаменту олімпійського спорту в Міністерство молоді та спорту України. На вибори йде самовисуванцем і обіцяє будувати та реконструювати об’єкти спортивної інфраструктури (ДЮСШ, спортивні майданчиків для загального фізичного розвитку) та підтримувати спортсменів, які «відстоюють честь і славу Прикарпаття».
Шанси Романа Вірастюка досить непогані. В 2014 році він балотувався на цьому окрузі і посів друге місце, програвши переможцю – діючому народному депутату Михайлу Довбенку. Тоді для перемоги не вистачило лише 404 голосів. Нині Довбенко теж на окрузі.
Ганна Різатдінова
Округ №93 (Переяслав-Хмельницький, Богуслав, Ржищів, Кагарлик, Миронівка, Рокитне Київської області)
Гімнастка ставала чемпіонкою світу у вправах з обручем 6 років тому, чемпіонкою Всесвітньої Універсіади у вправах з булавами – 4 роки тому, а бронзовим призером Олімпіади в багатоборстві – в 2016 році. Тепер у неї інша місія.
Як самовисуванець тренер Федерації гімнастики України спробує позмагатися за місце в парламенті. Втім, шансів у Ганни Різатдінової небагато. На цьому ж окрузі балотуються відразу два народних депутати поточного скликання: герой спротиву російській окупації в Сімферополі полковник Юлій Мамчур і член фракції «Народного фронту» Геннадій Кривошея. Крім того – тут ще й депутат трьох попередніх скликань Василь Горбаль.
Цікаво, що Різатдінова пішла на вибори після того, як ЦВК двічі відмовила в реєстрації Олександру Оніщенку (Кадирову). Діючий депутат кілька останніх років переховувався від правоохоронців за кордоном, а за законом кандидат має 5 років до виборів постійно проживати в Україні. Олігарх, якого підозрюють в створенні «газових схем» для розкрадання державних коштів і в зраді державних інтересів, намагався довести, що не втікав, а представляв Україну на змаганнях з кінного спорту (цей вид спорту в Україні мільярдер утримує). Але «не прокатило». У Різатдінової – син від Оніщенка, але офіційно нардеп заявляв, що не одружений, хоча спортсменка заявляла, буцімто весілля було.
В програмі гімнастки теж загальні фрази про «розвиток спорту» і «підтримку талановитих спортсменів».
Артем Федецький
Округ №118 (Личаківський, Шевченківський райони Львова)
34-й річний захисник львівських «Карпат» задумується про завершення кар’єр (є варіант, що він в наступному сезоні стане граючим тренером) і не виключає, що змінить спорт на політику. Вихованець волинського футболу професійну кар’єру починав в «Шахтарі», але ім’я зробив в «Карпатах» та «Дніпрі», звідки навіть доріс до національної збірної України. На його рахунку 53 матчі за головну українську команду.
Фіналіст Ліги Європи (з «Дніпром») йде на вибори від партії «Слуга народу» і не є фаворитом перегонів. По-перше, політична сила президента не користується у Львові настільки великою підтримкою, як в центральних та східних регіонах, а по-друге, у футболіста є суперник-важковаговик – діючий нардеп Богдан Дубневич, який 5 років тому перемагав тут з дворазовою перевагою над найближчим конкурентом.
В програмі Артема Федецького слово «спорт» зустрічається лише раз і без жодної конкретики. Кандидат обіцяє подати законопроект про державну підтримку спорту.
Іван Гешко
Округ №202 (Сторожинець, Кіцмань, Путила, Вижниця Чернівецької області)
Це рідні місця 39-річного легкоатлета. Він народився в Кіцмані і навіть до завершення кар’єри вже пробував себе в політиці. Наразі у Івана Гешко вже є певний досвід – він був радником голови Чернівецької ОДА з питань спорту і депутатом Чернівецької міської ради, а зараз – депутат обласної ради.
На спортивній ниві спортсмен може похизуватися бронзовою нагородою чемпіонату світу 2003 року в бігу на 1500 метрів і сріблом чемпіонату Європи-2006 на тій же дистанції.
На виборах тренеру-самовисуванцю буде непросто: в списку кандидатів присутня в повному складі вся трійка лідерів по цьому ж округу на голосуванні в 2014 році. В тому числі – і діючий народний депутат Іван Рибак.
В своїй програмі Іван Гешко обіцяє запровадити грантову підтримки юних спортсменів.
Станіслав Медведенко
Округ №214 (Дніпровський район Києва)
Ще один самовисуванець – колишній гравець «Лос-Анджелес Лейкерс», дворазовий чемпіон НБА (2001 і 2002), ексгравець збірної України з баскетболу Станіслав Медведенко. Зараз він офіційно безробітний і опікується власною баскетбольною секцією, яка працює при одній зі столичних шкіл.
Найбільш впізнавані його конкуренти – представник «Демократичної Сокири» бізнес-консультант і блогер Максим Діжечко, а також народний депутат Віктор Чумак, що представляє партію «Хвиля». В 2014 році він переміг на цьому окрузі, зібравши більше 50% голосів виборців.
Медведенко, у разі його обрання, обіцяє виборцям «розвиток спорту» і «створення сучасної спортивної інфраструктури».
Функціонери теж
Крім того, участь у виборах на мажоритарних округах візьмуть й інші люди, які мають відношення до спорту.
Зокрема, в Кропивницькій області (Олександрія і навколишні райони – округ №103) балотується президент ФК «Інгулець» Олександр Поворознюк. Власник клубу-сенсації останнього розіграшу Кубку України має серед місцевих мешканців прізвисько «Папа» і прагне конвертувати таку дивну повагу в мандат, аби потім «створити інфраструктур для занять футболом у сільській місцевості». Самовисуванець.
В Черкасах (округ 195) від Партії вільних демократів участь у виборах бере директор баскетбольного клубу «Черкаські мавпи» Володимир Гриценко. Обіцяє побудувати в місті сучасну спортивну арену і перетворити Черкаси на спортивну столицю України.
Також на різних округах до парламенту намагаються пробитися власники футбольних і не лише футбольних клубів: Жеваго («Ворскла»), Береза («Дніпро-1»), Клімов («Чорноморець»), Палиця («Волинь»), Колесніков (ХК «Донбас»)…