Як навчитися швидкочитання

library-books-shelves-student

Що таке швидкочитання і з чим його їдять

Швидкочитання – вміння читати 500 і більше слів за хвилину. Це надзвичайно крута річ, яка відкриває перед вами нові можливості. Така техніка читання не нова. Перші статті про переваги швидкого читання з’явилися ще в 1894 р. Вони були підкріплені дослідженнями лікаря-офтальмолога з Франції П’єра Живаля. Багато відомих людей володіли вмінням швидко читати. Наприклад, французький письменник Оноре де Бальзак розробив власну техніку читання. Вважають, що він за півгодини міг прочитати середній за величиною роман. Також навиками швидкочитання володіли Пушкін, Карл Маркс, Наполеон, Джон Кеннеді та інші. А 26-й президент Америки Теодор Рузвельт завдяки вмінню читати дві-три сторінки за хвилину просто «ковтав» книги: одну він прочитував перед сніданком, дві чи три ввечері. Причому так само швидко він читав і книги іноземними мовами.

Навіщо ця техніка нам

Як можна досягнути рівня американського президента? Тим, хто хоче оволодіти крутим вмінням читати більше 500 слів за хвилину, ми можемо запропонувати спеціальні вправи. Важливо не просто їх знати, але й виконувати. Це не займе більше часу, ніж звичайне читання книг, тому просто використовуйте ці вправи під час читання. А використовувати таке вміння ви можете будь-де, скажімо, при підготовці до екзамену. Або ж ви можете за декілька днів вивчити матеріал і стати професіоналом у потрібній вам галузі. Швидкочитання відкриває безліч можливостей. Тож беріть книгу до рук і починайте тренуватися. Перш за все сядьте зручно. Спина має бути рівна, праву руку краще покласти на стіл, а лівою тримати книгу. А тепер перейдемо безпосередньо до вправ.

Основні вправи для швидкого читаня

1. Не вимовляйте кожне слово. Це перше правило, щоб пришвидшити сприйняття тексту. Звичка вимовляти кожне слово з’являється у нас в дитинстві, коли ми тільки складаємо букви в склади, а склади в слова. Ми вимовляємо кожен склад, щоб не забути. Навчіться читати очима, а не ротом. Щоб вимовити все, що ви читаєте вам знадобиться значно більше часу, ніж для того, щоб усвідомити прочитане. Найкращий спосіб відмовитись від субвокалізації – уявляти прочитане в картинках. Коли ми читаємо, то бачимо лише букви, які нам треба розпізнати. Навчіться малювати картинку в голові. Рахуйте від одного до десяти поки читаєте певний текст, а потім спробуйте відтворити його в уяві. Спочатку буде трохи складно, але вже за кілька таких вправ швидкість читання помітно збільшиться.

2. Навчіться бачити текст цілісно. Не читайте по одному слову. Наше око може захопити декілька слів одразу. Використовуйте можливості свого зору. Ви можете для початку читати по 2-3 слова, з кожним наступним читанням збільшуючи їх кількість. Найкраще розділити текст на рівні блоки і охоплювати зором повний блок, а не одне слово.

image001

3. Обманіть своє око. При читанні зінниці здійснюють регулярні зупинки через кожні 1,5-2 слова. Наше око було створене, щоб вловлювати рух. Тож, щоб зняти очі з гальм, ми використаємо цю особливість. Візьміть олівець (можна будь-який інший предмет), аби зімітувати указку. Читайте текст, проводячи цією указкою під рядком. Око буде вловлювати рух і стежити за олівцем, разом з тим читати без зупинок те, що потрібно вам.

image004

4. «Ялинка».

Відкрийте

текстовий документ

і наберіть будь-який текст.

Зробіть

вирівнювання по центру

так, щоб вийшла така собі ялинка.

Потім

спробуйте прочитати цей текст

зверху вниз, намагаючись тримати

очі по центру

цієї ялинки, ніби по стовбуру.

Ненатреноване око не зможе відразу

захопити цілісний текст,

але

згодом вам стане легше

розуміти цей текст.

Таким чином ви зможете охопити більшу кількість слів і, відповідно, швидше читати текст.

5. Шукайте ключові слова. Достатньо вловити основні фрази, щоб зрозуміти зміст тексту. Наприклад, у фразі «Сучасна українська талановита поетеса Ліна Костенко» достатньо побачити два слова – Ліна Костенко, щоб зрозуміти про кого мова. Щоб навчитися шукати ключові слова у тексті, спробуйте закривати деякі слова чи фрази і читати, вгадуючи зміст. Таким чином вам не треба витрачати енергію і час для прочитання і усвідомлення кожного слова, а лише аби зрозуміти основне в тексті.

image005

6. Метод штурму. Вам знадобиться секундомір і книга, яку не шкода. Поріжте аркуші з текстом на шматочки по 10 рядків. Прочитайте ці десять рядків своїм звичним темпом і зафіксуйте час. Потім прочитайте цей самий уривок, але намагаючись зменшити час.

7. Правило 20 секунд. Візьміть книгу, яка подобається. На прочитання однієї сторінки ви маєте витратити не більше 20 секунд. Звісно спочатку складно буде розуміти зміст книги, якщо ви звикли читати повільно, проте згодом ви побачите, що результат був того вартий.

Ми вибрали 7 найпростіших вправ, що допоможуть вам покращити своє вміння швидко читати. Звичайно, є ще безліч всіляких технік, але якщо ви будете виконувати лише ці 7 хоча б 2 тижні, результат вас приємно здивує.

Схожі записи