Як грати в бридж

karti_bridzh

Бридж – картярська командна гра, яку Міжнародний олімпійський комітет визнав видом спорту. Гра в бридж потребує значних інтелектуальних зусиль. Фактор випадковості мінімальний, а при командних іграх нульовий (гра навички) (команди розігрують однакові роздачі карт). Особливим у бриджі є те, що під час торгівлі партнери (дозволено правилами) стараються передати один одному інформацію про свої карти. Часто карти гравця в бриджі називають рукою.

У спортивному бриджі грають визначену кількість здач, до того ж кожна здача розігрується на двох чи більше столах різними гравцями з наступним порівнянням результатів. Мета кожної пари — здобути кращий результат, ніж інші пари гравців з тими ж картами.

В одну партію грають четверо — дві пари партнерів. Традиційно гравців називають Північ, Схід, Південь і Захід. Пара Північ-Південь грає проти пари Схід-Захід. Гра складається з роздач, а кожна роздача — з двох етапів — торгівлі та розіграшу. У бридж грають однією повною колодою з 52 карт, один з гравців їх роздає. Після розіграшу партії роздача переходить до наступного гравця за годинниковою стрілкою.

У роберному бриджі після тасування роздавач роздає карти по одній за годинниковою стрілкою (починаючи від гравця, що сидить ліворуч і закінчуючи собою). У той самий час для зручності партнер роздавача тасує іншу колоду карт, що буде використовуватися наступною. Роздавачі чергуються також за годинниковою стрілкою. У спортивному бриджі карти розкладають один раз перед початком турніру, для того, щоб кілька учасників зіграли одними й тими ж розкладами.

Як грати в Бридж – Торги

Під час торгів кожен з гравців по черзі за годинниковою стрілкою робить певний клич. Роздавач робить перший клич. Кожен клич може належати до типу:

Заявка — гравець заявляє скільки взяток понад шість зобов’язується взяти його пара і називає козир, або без козира. Кожна наступна заявка повинна перевищувати вже зроблену — бути старшою за неї. Старшість заявок визначається кількістю взяток і козирем (чи його відсутністю). Ряд від наймолодших до найстаршої: 1 хрести, 1бубни, 1 черви, 1 піки, 2 піки,…

Пас — порожній клич. Наступного разу, коли черга дійде до цього гравця він далі зможе зробити довільний клич.

Контра — безпосередньо після заявки суперники можуть оголосити контру, що підвищує ціну гри вдвічі (та додає премію за перевиконання контракту).

Реконтра — після контри суперника можна оголосити реконтру, що підвищує ціну гри ще вдвічі.

Торги закінчуються після того, як три гравці підряд оголосили «пас» (після заявки, контри чи реконтри). Остання заявка стає контрактом, а пара гравця, що зробив останню заявку, виграє контракт. У цій парі гравець, який першим заявив козир контракту, стає розігруючим, а його партнер — тлумаком. Розігруючий гратиме своїми картами і картами тлумака, які буде відкрито на столі після заходу суперника. Якщо після роздачі всі чотири гравці спасували, то всім записується нуль очок, і роздача переходить до наступного гравця.

Як грати в Бридж – Розіграш

Встановивши контракт, гравці переходять до розіграшу. Пару гравців, яка програла контракт, називають захисниками. Першим ходить захисник, що сидить за годинниковою стрілкою після розігруючого. Після того, як він кладе одну зі своїх карт на стіл, тлумак відкриває свої карти таким чином, щоб їх бачили партнер і суперники. Надалі він робить ходи за вказівкою партнера, або ж може відпочивати, дозволивши партнеру ходити замість себе. Гравці ходять по черзі, за годинниковою стрілкою. Грати слід картами тієї масті, якою було зроблено захід. Якщо ж карти такої масті немає, тоді можна грати будь-якою картою, не обов’язково козиром. Коли кожен із гравців виклав по одній карті, визначається хто забирає взятку. Перемагає або ж найстарша карта масті, з якої заходили, або ж найстарший козир. Право наступного заходу належить гравцю, який забрав взятку. Якщо взятку забрав тлумак, то наступний захід робиться з його карт, викладених на стіл. У спортивному бриджі гравець, який виграв взятку, не забирає її собі. Натомість карти просто перевертають і залишають у тих гравців, які ними ходили. Зазвичай, якщо взятка виграна, то карта ставиться вертикально, якщо програна — горизонтально, щоб полегшити підрахунок. Робиться це для того, щоб потім зібрати карти в кишеньки на спеціальній дощечці, не змішуючи їх, і передати на наступний стіл.

Таким чином розігрують усі тринадцять взяток. Доволі часто розіграш проводиться лише частково, після чого розігруючий декларує, що бере решту взяток, або ж бере частину взяток. Суперники можуть погодитися (тоді розіграш припиняється) або ж не погодитися (розіграш триває далі). Після закінчення розіграшу підраховують взятки й визначають, чи виконано контракт.

Правила гри в Бридж – підрахунок

У роберному бриджі й спортивному бриджі підрахунок дещо різний. У першому карткова гра ведеться до виграшу двох геймів. Якщо пара гравців уже виграла один гейм, то вона потрапляє в так звану хитку (англ. vulnerable) позицію. У російські мові прийнято казати, що пара потрапляє в зону. Цей термін вживається також і в українській. У хиткій позиції збільшуються штрафи за незіграний контракт і премії за взятки понад контракт. У спортивному бриджі підрахунок проводиться таким чином:

  якщо контракт виконано, то захисники не отримують нічого, а пара, яка його замовила отримує:

 • за контракт у мінорних мастях (трефі й бубні) — 20 очок за кожну взятку, починаючи з сьомої;
 • за контракт у мажорних мастях (черві й піці) — 30 очок за кожну взятку, починаючи з сьомої;
 • за безкозирний контракт — 30 очок за кожну взятку, починаючи з сьомої, та 10 додаткових очок (за контракт без козирю)
 • у разі гри на контрі, кількість очок подвоюється, крім того додаються очки за кожну взятку понад контракт (20 або 30, залежно від масті контракту);
 • у разі гри на реконтрі, кількість очок множиться на чотири;
 • за замовлений і зіграний малий шлем (12 взяток), пара отримує премію;
 • за замовлений і зіграний великий шлем (усі 13 взяток), пара отримує премію;
 • коли набрана сума перевищує 100 очок, пара контрактерів отримує премію;
 • 300 очок при грі у нехиткій позиції й 500 очок при грі у хиткій позиції;

якщо контракт не виконано, то захисники отримують очки за кожну недобрану суперниками взятку:

 • 50 (нехитка позиція у супротивників) або 100 (хитка позиція у супротивників)
 • у випадку гри на контрі набрана сума подвоюється.
 • у випадку гри на реконтрі набрана сума множиться на 4.

Правила гри в Бридж – Торгівля і конвенція

Парі партнерів дозволено під час гри пробувати передати інформацію про свої карти, але на цей процес накладаються два обмеження:

 • інформація може передаватись лише за допомогою кличів і пізніше за допомогою ходів картами, і жодним іншим чином;
 • уся передана інформація мусить бути доступна також опонентам.

Схожі записи