Проти болгарської «армії»
Новий суперник «Зорі» в Лізі Європи – софійський ЦСКА. Вже сьогодні команди проведуть перший поєдинок
Шлях до сутички
Суперником луганської «Зорі» по третьому кваліфікаційному раунду Ліги Європи більшість бачила хорватський «Осієк». Ця команда виглядає потужніше і цього літа якраз грала з «Зорею» товариський матч. Перемога хорватів, у складі яких грав українець Дмитро Льопа, була беззаперечною – 4:1. На щастя, на попередньому етапі клуб з Хорватії зупинив болгарський ЦСКА. Вдома «армійці» перемогли з рахунком 1:0, а в гостях за шаленої переваги суперника не пропустили більше одного голу протягом 120 хвилин основного та додаткового часу. Довелося пробивати післяматчеві пенальті, в яких вправнішими стали саме болгари. Тепер вони зіграють проти «Зорі».
Натомість «Зоря», нагадаємо, двічі перемогла на цій стадії «Будучност» з Чорногорії – 3:1 в гостях з дублем Артема Громова та 1:0 вдома. Причому поєдинок у Запоріжжі запам’ятався насамперед тим, що гості ще в першому таймі протягом кількох секунд втратили двох футболістів. Спочатку за удар ліктем в обличчя Громова арбітр вилучив одного гравця, а потім за надто агресивні нападки з боку партнерів вилученого розбишаки, показав ще одну червону картку найбільш активному у складі «Будучності» «адвокату». На той час рахунок вже був 1:0 на користь «Зорі» і команда навіть маючи на двох гравців більше в атаку не йшла, вирішивши зекономити сили для наступних матчів.
Багато днів народжень
Армійський клуб офіційно був заснований в 1948 році під егідою Міністерства оборони Болгарії. Але ще задовго до Другої світової війни в Софії існував «Атлетік Слава 1923» – об’єднаний з місцевих «Атлетика» і «Слави» в… як ви вже здогадалися, 1923 році. Цим клубом опікувалося військове відомства, що робить його фактичним предком ЦСКА. Клуб з тою старою назвою виграв чемпіонат Болгарії в 1931 році та Кубок Царя в тому ж 31-му.
Відразу після війни в Болгарії відбулася ціла низка переформатувань та об’єднань команд. Як наслідок – виник «Чавдар», потім з нього вийшло ЦДВ, потім – «Септемврі», перейменований на «Народна войска», а за кілька років – в ЦДНВ (Центральний дім народного війська). Потім були назви «Команда Софійського гарнізону», ЦДНА, «Червено знамя» аж доки в 1962 році до останнього не приєдналася ще й абревіатура ЦСКА. Потім були варіанти ЦСКА Септемврійско знамя, ЦСКА Средец і нарешті просто без будь-яких добавок – ЦСКА (з 1989 року)
Славетний колись, скромний зараз
ЦСКА – найбільш титулований клуб Болгарії. Під різними назвами команда виборола 31 чемпіонський титул. Наприклад з 1954 по 1962 було дев’ять поспіль перемог, а з 1980 по 1983 – чотири поспіль чемпіонства. Але з ліквідацією комуністичного тоталітарного ладу в Болгарії армійський команді перестали допомагати, і після 1992 року ЦСКА ставав чемпіоном Болгарії лише чотири рази – в 1997, 2003, 2005 та 2008 роках. А в 2015 році команда через фінансові проблеми взагалі провалилася в третій дивізіон. Щоправда, виграла його сходу і перескочивши через другу лігу відразу повернулася в еліту. Як бачимо, не лише в Україні футбольні функціонери ігнорують регламент.
Найвище досягнення на європейській арені – півфінали Кубка чемпіонів (1967 і 1982 роки), а також півфінал Кубка володарів Кубків (1989 рік). В новітній історії ЦСКА тричі виходив до групового етапу Ліги Європи (2005, 2009 та 2010), але жодного разу не добирався навіть до першого раунду плей-офф.
Найвідоміший в історії клубу вихованець – володар «Золотого м’яча» Хрісто Стоічков.
Що було до «Зорі»
Стартував ЦСКА в поточному розіграші Ліги Європи з першого кваліфікаційного етапу, де спочатку обіграв ОФК з Чорногорії (4:0 вдома і 0:0 в гостях), а потім в серії пенальті (після 1:0 в домашньому матчі і 0:1 у виїзному) ще один клуб з Балкан – хорватський «Осієк».
В чемпіонат Болгарії команда вже зіграла чотири поєдинки. Вдома втратила очки проти «Етара» в першому турі 2:2, а потім взагалі програла вдома «Черно море» з Варни. Останні два матчі принесли більше позитиву: перемога в софійському дербі над «Славією» 2:1 і домашня «вікторія» над «Ботевом» 1:0 в останньому турі.
Влітку ЦСКА провів кілька товариських матчів. Три останні з них, які команда грала основним складом, завершилися з однаковим рахунком 1:0. З тією лише різницею, що донецькому «Шахтарю» і угорському «Ференцварошу» «армійці» програли, а «Зальцбург» перемогли.
Інтернаціонал з усього світу
Сьогоднішній склад клубу з Софії transfermarkt оцінює в 25 мільйони євро. Для порівняння – «Зоря» коштує майже вдвічі дешевше (13,6 млн). Тож кадрово принаймні на папері болгари виглядають потужніше. Побачимо, як буде на полі.
Основний склад ЦСКА дуже інтернаціональний. У воротах діє гравець збірної Литви Вітаутас Черняускас. 30-річний голкіпер пограв в Румунії, Польщі, на Кіпрі, а два роки тому осів в столиці Болгарії. Навіть те, що він немало пропускає в чемпіонаті (6 голів в перших трьох матчах сезону) не дало шансу бразильцю Бусатто потіснити конкурента.
Оборона видозмінюється в залежності від сили суперника. Проти ОФК болгари грали з четверкою беків – два в центрі два на флангах, а проти міцнішого «Осієка» поставили в центр вже трьох гравців. Незмінними лишалися позиції лівого захисника – бразильця Жеферсона, який півтора роки тому прийшов з «Інтернасьоналя». Праворуч сезон починав Стойчо Атанасов, але в останніх матчах туди тренерський штаб делегує номінально центрального півзахисника – африканця Жаньо Бікела з Гвінеї-Бісау. В центрі захисту незамінними гравцями є португалець Нуну Томаш (півроку тому прийшов в оренду з «Белененсеша» і успішно прижився – тепер його контракт викупили) та 33-річний капітан Ніколай Бодуров, який має за плечима півсотні матчі за збірну Болгарії. Якщо тренери вирішать, що проти «Зорі» потрібен третій центрбек, то ним стане або молодий Пламен Галабов, або іспанець Рауль Альбентоса (що ймовірніше), який в свої 30 вже пограв за десяток клубів на батьківщині і навіть зазирнув до англійського «Дербі Каунті».
Середня лінія – це обов’язково Дієго Фаббріні з Італії та Тьягу Родрігес з Португалії. Перший має в трудовій книжці п’ять італійських клубів-середнячків (Удінезе, Емполі, Палермо, Сієна, Спеція), чотири місця роботи в Англії (Вотфорд, Мілволл, Бірмінгем, Міддлсбро) і навіть один матч за збірну Італії в 2012 році. Минулий сезон провів в Румунії, а влітку перейшов до ЦСКА. Другий – найдорожчий гравець клубу (3,5 млн євро) і колишній футболіст «Порту». За два роки в ЦСКА він забив 19 голів і віддав 28 результативних передач. Тьягу – головний актив в атаці команди, що він підтвердив в поточному розіграші – гол і передач в матчі проти ОФК. Напарник легіонерів – болгарський опорник Крістіан Малінов (якщо треба зіграти з акцентом на оборону), або ж бразилець Евандро, який грає на лівому фланзі атаки (в поточному розіграш ЛЄ у нього також 1+1). Якщо звільняється ще одне місце в півзахисті (коли оборонців не 5, а 4), то на місце в основі можуть розраховувати португалець Пінту (центральна зона з переводом Фабріні на правий фланг), або ж правий півзахисник Петар Занєв. Можливий варіант, коли праворуч перейде Евандро – тоді на лівому фланзі може вийти ірландець Грехем Кері.
Разом з Кері маємо вже представників восьми країн в клубі, але це ще далеко не кінець, оскільки позицію центрального форварда закривають футболісти з Гамбії, Шотландії або Росії. Вибір номер один – Алі Сове. Минулого року з албанського «Шкандербеу», де за сезон забив 21 гол. В Болгарії відзначився 17 разів і в новому сезоні вже має гол в чемпіонаті і гольову передачу в Лізі Європи. Його дублер – Тоні Вотт, який до цього літа не надто результативно грав за шотландський «Сент-Джонстон» (2 голи в 29 матчах). Третя опція для тренерів – росіянин Денис Давидов. Теж літній новачок, який поки у восьми офіційних матчах поточного сезону зіграв 30 хвилин.