BatBot – технічна новинка, що максимально копіює живого кажана (+відео)
Спеціалісти із Каліфорнійського технологічного інституту та університету Іллінойсу здивували світ своїм химерним, проте дуже вражаючим творінням. Робот кажан, Bat Bot, максимально нагадує свій живий прототип. Винахідники, звичайно ж, надихались природним світом, що сьогодні не новинка. Адже еволюція мільйони років «створювала» дивовижні рухомі механізми, а все що створюється, в тому чи іншому вигляді, плагіат природи. Але хто проти? Природа не виставляє авторських прав на розробки.
За швидкими силуетами на фоні нічного неба, важко розгледіти, що кажани використовують досить складну скелетно-м’язову систему, яка дозволяє їм виконувати складні елементи “повітряної акробатики”. Завдяки наявності високорухливих суглобів в плечах та ліктях, кажан може динамічно змінювати форму своїх крил. Крило кажана здатне приймати одну з 40 відомих форм, кожна з яких має свої аеродинамічними характеристиками, завдяки чому ця тварина здатна різко повертати в повітрі, виконувати круті кидки вгору або вниз.
М’які крила цього робота є більш безпечною альтернативою, як для самого робота, так і для навколишнього середовища в порівнянні з жорсткими гвинтами інших літальних апаратів. Робот Bat Bot, вага якого становить 93 грами, при розмаху крил 0.3 метра, повністю копіює навіть найдрібніші особливості польоту кажанів. Керують польотом робота складні алгоритми, що працюють в крихітному бортовому комп’ютері робота, який за допомогою цілого набору датчиків дозволяє роботу-кажану літати повністю самостійно.
Створюючи робота Bat Bot, дослідники зіткнулися з проблемою недостатньої міцності крила. Механізм крила повинен бути легким і, одночасно, міцним, гнучким і рухомим для того, щоб дозволити дуже швидко змінювати форму крила під час виконання піруетів в повітрі. Але дослідникам вдалося домогтися бажаного результату, що, в свою чергу, навіть дозволило збільшити ефективність польоту робота в порівнянні з живими кажанами. Під час польоту найтонша мембрана крила формує свого роду кишеню, в котру потрапляє “порція” повітря, а потім інтенсивним рухом це повітря виштовхується крилом в потрібному напрямку, забезпечуючи більш високу підйомну силу. Як найбільш вдалий матеріал для мембрани крил, після серії експериментів, була обрана найтонша плівка з еластичної силіконової гуми, товщина якої складає всього 54 мікрони.
Робот Bat Bot, що володіє високою маневреністю, здатний проникати в такі місця, куди не зможуть проникнути інші малі літальні апарати, що мають жорстку конструкцію та оснащені жорсткими, шумними та непрактичними для таких завдань, гвинтами пропелерів. Крім цього, використання економічного методу повітряного кишені дозволить роботу Bat Bot працювати набагато довше, аніж інші літальні апарати подібних розмірів та призначень. Все вищесказане робить Bat Bot-а ідеальним знаряддям, котрому знайдеться безліч застосувань.