Суперкомп’ютер «намалював» унікальний портрет Бориса Патона
2000 тисячі фотографій обробив штучний інтелект та створив справді унікальний портрет.
Фотопортрет відомого українського науковця, академіка Бориса Патона, якому 27 листопада виповнився 101 рік, «намалював» штучний інтелект. Цей портрет назвали «Геній»
Це перший портрет конкретної людини, зроблений штучним інтелектом.
«Він вважається еталоном фотомистецтва ХХI століття. Тобто це вже шедевр», – розповів Сергій Мельникофф, засновник Міжнародного благодійного фонду «Душа України», автор ідеї портрета, фотограф, який 30 років мешкає у США.
На створення цього шедевру пішли роки роботи. Висококласні програмісти розробили спеціальний алгоритм, який зробив одну фотографій із багатьох сотень. Зроби вони це безкоштовно, дізнавшись, чий портрет.
У суперкомп’ютер завантажили понад 2 тисячі фотографій, оброблених у високій поліграфічній якості.
Це фотографії Бориса Патона, починаючи в 1920-их років. Він надав сімейні альбоми, з яких і відібрали фотографії. Весь масив займав сотні гігабайт, для чого знадобився суперкомп’ютер.
Звичайний комп’ютер обробляв би такий масив місяці або навіть роки. Суперкомп’ютер робить таке значно швидше. Та таких комп’ютерів лише кілька у світі і вони заброньовані на роки вперед.
За словами Сергія Мельникоффа, секунда на суперкомп’ютері коштує тисячу доларів, а потрібно було 3 години, тобто 11 млн дол.
«А дарувати час суперкомп’ютера нам ніхто не хотів. У результаті за час суперкомп’ютера ми заплатили ціну, яку спроможні були заплатити, і знову ж таки завдяки імені Бориса Євгеновича», – сказав Мельникофф.
Оригінальний файл портрета – 4 х 4 метри.
Високо оцінила витвір штучного інтелекту художниця, мистецтвознавець, директор Музею Шолом-Алейхема Ірина Климова: «Народився дивовижний портрет. Це портрет людини, який – залежно від нашого до неї ставлення або від точки зору – народжує абсолютно новий образ. Він випромінює незвичайне внутрішнє світло, що досягається виразними засобами образотворчого мистецтва. Це дуже емоційний витвір, який має незвичайний вплив на глядача. І крім того, це справжній витвір мистецтва».
Презентація фотопортрету відбулась учора в Києві.
Цей портрет планується продати через аукціон Heritage, третій за величиною після Sotheby’s і Christie’s.
Шедевром уже зацікавився відомий музей сучасного мистецтва – Музей Гуггенхайма в Нью-Йорку.
Ще буде два передаукціонних покази – у Лондоні і Нью-Йорку. Стартова ціна – 500 тисяч доларів.
«Цілком можливо, що він піде за абсолютно інші гроші», – припустив автор ідеї, зазначивши, що остання фотографія, яка була куплена на аукціоні за серйозні гроші – 4,3 млн дол – «Рейн два» Андреаса Гурскі, сучасного фотографа з Німеччини», – зазначив Мельникофф.
Усі отримані кошти планують використати на благодійні проекти Фонду, який не має великих спонсорів. За словами Мельникоффа, усі члени Фонду, головою Опікунської ради якого є Борис Патон, –- волонтери, і ніхто з них не отримує зарплату з тих коштів, які Фонд збирає.
«Моя мрія – допомагати дітям, які тут на Сході втратили руки і ноги через заміновані іграшки. Був розкид таких іграшок, Червона армія цим грішить. Це коробки цукерок, дитячі іграшки з 50-грамовою шашкою, м’ячі, купка монет, ручки, ліхтарики, все, що привертає увагу. Коли я їх знімав тут, ми знімали з СБУ, тому що їх не можна чіпати, у них контактний детонатор, пальці-руки відриває. У мене в списку 67 таких дітей. У нас є договір з Харківським протезним заводом. А діти – активні, все це ламається. І вони ростуть – за 2-3 роки їм потрібен новий протез», – розповів Мельникофф.
Патон Борис Євгенович – народився 27 листопада 1918 року, видатний український науковець у галузі зварювальних процесів, металургії і технології металів, доктор технічних наук, Президент НАН України,, перший нагороджений званням Герой України; директор Інституту електрозварювання імені Євгена Патона НАН України, президент Міжнародної асоціації академій наук